E-Sigaranın Geleceği: Pod Mod Elektronik Sigara

0
12057

E-Sigaranın Geleceği: Pod Mod Elektronik Sigara

Yaygınlaşmaya başladığı 2013 Yılından bu yana elektronik sigara modelleri, farklılaşıp gelişerek hayatımızda yer ettiler. Önce cig-a-like adı verilen ve sigara dalını andıran cihazlar geldi. Daha sonra Vape – Pen ve mod elektronik sigaralar, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen milyonlarca kişi tarafından kıllanılmaya başlandı. Şimdi ise tüm elektronik sigara kullanıcıları yeni bir e-sigara devrimi ile karşı karşıyalar: pod mod elektronik sigaralar. İşte e-sigaranın geleceği: pod mod elektronik sigara ve özellikleri.

Elektronik Sigara Tipleri Nelerdir?

Pod mod elektronik sigara konusuna detaylı olarak girmeden önce, elektronik sigara tipleri konusunda bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır. Aşağıda kısaca e-sigara tiplerini sıralamaya çalıştık.

Cig – A – Lİke: Bir sigara dalına benzeyen elektronik sigara modelleridir ve genellikle buhar oluşturmak için kartomizer adı verilen kartuşları kullanırlar. Kartuş kullanıyor olmaları bakımından pod mod elektronik sigara modellerini andırmaktadırlar ve 200 mAh’ lık bir sabit bataryaya sahiptirler.

 

 

Vape – Pen: Pek çoğu mod elektronik sigara modelleri kadar yoğun buhar sağlayabilen vape pen elektronik sigaralar, sabit bir bataryaya sahip olmalarının yanında ortalama 600 mAh’ lık bir bataryaya (sabit bataryalar e-sigara gövdesine sabitlenmiştir)

 

Box Mod: Genellikle sadece 1 adet 18650 şarjlı pil ile çalışan box modlar, ülkemizde de oldukça popüler olmuş bir elektronik sigara modelidir. Mod Box – Box Mod gibi farklı isimlerle anılan bu cihazlar, küçük  vekullanışlı olmalarının yanında yoğun buahr sağlayabilirler. Eleaf iStick Pico 75 Watt, SMOK AL85, Vaporesso Swag Kit ve Joyetech Evic VTC gibi elektronik sigara modelleri, box mod elektronik sigaralara örnektir. Mod Box cihazlarda da içim modu ayarlanabilir.

Mod Elektronik Sigara: İki veya daha fazla sayıdaki 18650 şarjlı pillerle çalışan mod elektronik sigara modelleri, yoğun buhar verdikleri için ve bir pazarlama hamlesinin ürünü olarak, elektronik nargile olarak da bilinirler. Genellikle ağır ve hantal bir gövdeye sahip olsalar da, içim modlarının değiştirilebiliyor olmaları bu cihazlara “mod” denilmesini sağlamıştır.

 

 

Pod Mod Elektronik Sigara Nedir?

Bildiğiniz üzere, ister vape – pen olsun (), ister bir box mod olsun (), isterse bir mod elektronik sigara olsun hemen hemen tüm cihazlar belli başlı kısımlardan meydana gelirler ve bu kısımların başında likit tankı ve coil gelir. Pod Mod elektronik sigaralar, geleneksel e-sigara modellerinin aksine bir e-likit tankına sahip değillerdir. Bunun yerine pod adı verilen bir kartuş kullanırlar. Pod kartuş kullanan e-sigara cihazlarına pod mod elektronik sigara ismi verilir.

Pod Mod Elektronik Sigaralar Ne Yapar?

Pod Mod e-sigara modelleri, e-likit içeriğini içlerinde taşırlar. Basitçe bir pod mod, e-sigaralardaki likit tankı ve coil’ in yaptığı aynı şeyi yaparlar; buhar meydana getirir ve kullanıcının aromalı ve nikotinli bir buhar elde etmesini sağlarlar. Pod Mod elektronik sigara modellerinde, pod kısmı (kartuş) genellikle 1 – 2 ml’ lik e-likit içerirler. Pod Modlarda, başka e-likitleri denemek ve farklı bir e-likit tatmak isterseniz kartuşu tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

 

Pod Mod Elektronik Sigara Özellikleri Nelerdir?

Pod Mod elektronik sigaraların en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de özellikle mod elektronik sigara cihazlarına nazaran küçük boyutlu olmaları gelmektedir. Elbette bu boyut farkını sağlayan yegane şey ise pod mod elektronik sigara cihazlarının bütünleşik batarya kullanmasıdır. Yani mod elektronik sigara modellerinde olduğu gibi bu cihazlarda 18650 şarjlı pil kullanılmaz.

Pod Mod elektronik sigara cihazlarının pilleri genellikle 300 mAh’ lık bir kapasiteye sahiptirler. Vape – pen olarak bilinen elektronik sigaralar 650 mAh’ lık bir ortalama kapasiteye sahipken, cig-a-like denilen e-sigaralar ise 200 mAh’lık bir pil kapasitesine sahiptirler.

Pod Mod Elektronik Sigara Özellikleri:

Pod Mod Cihazlar, Likit Tankına Sahip Değillerdir. Genellikle Farklı Aromaya Sahip Bir Buhar İçin Pod Kısmını (Kartuşu) Değiştirmeniz Gerekir. Ancak Bazı Modellerde Pod Modların Küçük Likit Tankları Da Farklı E-Likitlerle Doldurulabilir.

Pod Mod Cihazların Pod Kısımlarında Genellikle 1 veya 2 ML E-Likit Bulunur.

Pod Mod Elektronik Sigara Modellerinin Batarya Kapasiteleri 300 mAh Ortalamaya Sahiptirler.

Peki pod mod elektronik sigara adında ayrı bir cihaz sınıfı varsa, bu elektronik sigaraların tasarımlarının hepsinin aynı olduğunu söyleyebilmek mümkün mü? Aslında, pod mod elektronik sigara cihazları için genel bir fikir edinmek isterseniz, Aspire Gusto Miniye  bir göz atmanız yeterli olacaktır.

 

Pod Mod Elektronik Sigaralar Kaça Ayrılmaktadır?

Pod Mod elektronik sigara modelleri açık ve kapalı olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar. Açık pod mod elektronik sigara modellerinin pod kısımlarına dilerseniz farklı e-likit içerikleri doldurabilirsiniz.

Kapalı pod mod e-sigara modellerinde farklı bir e-likit kullanmak isterseniz kartuş (pod) kısmını tamamen değiştirmeniz gerekir. Bu özellikleri değerlendirildiğinde, kapalı pod mod e-sigara cihazlarının, e-sigaraların ilk zamanlarında karşımıza çıkan “cig-a-like” denilen modellere benzediklerini söyleyebiliriz. Gerek pod mod cihazlarda gerekse cig – a – like cihazlarda e-likit, podun – kartuşun içinde bulunur ve bittiğinde pod tamamen atılır. Özetle, pod mod  cihazların “cig-a-like” e-sigara cihazlarındaki gibi kartomizer kullandıklarını söyleyebiliriz.

Açık pod mod elektronik sigaralar klasik cihaz modellerine daha çok benzeseler de, bu cihazlarda yüksek VG içeren e-likit içerikleri kullanılmaz. Genellikle 50 PG / 50 VG içeren elektronik sigara likit içerikleri (Halo, Amazzone POP3, Liqua, Natura vb.) pod mod e-sigara cihazlarında kullanılırlar.

 

Pod Mod Elektronik Sigaralarda E-Likit Kullanımı: Pod Modlarda Hangi E-Likitler Kullanılır?

Bir e-likit, marka veya aroması değişse de genellikle temelde aynı malzemeler bir e-likit yapmak için kullanılırlar. Bu maddeler sırayla; VG (vejeteryan gliserol), PG (propilen gliserol), sıvı nikotin, aroma ve saf sudur. E-likit yapımında kullanılan malzemelerden PG, elektronik sigara buharının sigara dumanına benzeyen bir yapıya kavuşmasını sağlar. Yani PG oranı yüksek bir e-likit buharını içinize çektiğinizde genziniz hafifçe yanar. Propilen gliserol oranı daha yüksek olan elektronik sigara likiti içeriklerinin sigara dumanına benzer bir deneyim sunduklarını söyleyebiliriz.

50 VG / 50 PG oranına sahip elektronik sigara likit içerikleri genellikle “standart e-likit” olarak anılırlar. Bu tipteki ürünler genellikle Liqua, Natura, Amazzone POP3 Serisi, Halo gibi elektronik sigara likiti üreticileri tarafından üretilirler.

Pod mod elektronik sigara cihazlarında kullanılan e-likit içeriklerinin genizde geleneksel tütün ürünlerine benzeyen bir his uyandırması beklenir. Bu yüzden bu cihazlarda elektronik sigara likiti olarak genellikle PG oranı yüksek (bazen de salt nic adı verilen katkı maddesi) sık sık kullanılır.

 

Salt Nic Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Salt Nic ya da bilinen diğer bir adıyla nikotin tuzu, saf tütün yapraklarından elde edilen, pH değeri yüksek ve insan vücudunda nikotin gibi etki bırakan bir maddedir. Salt Nicotine, kimyasal yapı olarak tuza oldukça benzediği için bu maddeye nikotin tuzu da denilmektedir.

Günümüzde çeşitli e-likit içeriklerine sigara içimi özelliğini arttırmak için katılan salt nic, özellikle pod mod elektronik sigara cihazlarında kullanılan elektronik sigara likitlerinde bulunur. Bu madde daha yüksek bir pH değerine sahip olduğu için e-likitlerdeki PG gibi davranır ve e-sigara buharının sigara dumanı gibi hissettirmesini sağlar. Günümüzde Dinner Lady, ANML, One Hit Wonder gibi premium e-likit üreticilerinin salt nicotine içeren likit versiyonları da satılmaktadır.

Pod Mod Elektronik Sigaraların Avantajları Nelerdir?

Pod Mod elektronik sigara cihazlarının yaygınlaşmasının en büyük nedenlerinden öncelikle bu cihazların geleneksel e-sigaralara nazaran daha hafif ve küçük olmalarıdır. Peki pod mod elektronik sigara modelleri diğer elektronik sigaralara göre ne gibi avantajlara sahip?

Hafif: Pod mod elektronik sigara modelleri, özellikle mod elektronik sigara cihazları ile karşılaştırıldığında son derece hafiftir. Özellikle 3 adet 18650 pil ile çalışan Wismec Realeux ⅔ veya SMOK Marshall gibi e-sigaralarla karşılaştırıldığında pod mod elektronik sigara modelleri son derece hafiftir ve bu durum özellikle e-sigara kullanmaya yeni başlayacak olanlar için iyi bir özelliktir.

 

Kullanımı Kolay: Pod Mod elektronik sigara cihazlarının da adında “mod” geçiyor olmasına karşın, bu cihazlarda içim modu ayarlanamaz veya sınırlı bir mod ayarından söz edilebilir. Eleaf iCare, Eleaf iCare 2 veya JustFog Minifit gibi cihazlar, hem hafif hem de kullanımı kolay cihazlar olmaları açısından oldukça makul cihazlardır. Mod elektronik sigara cihazlarına göre bu elektronik sigara modellerinde şarjlı pil kullanılmıyor oluşu, likit sızıntısı riskini ortadan kaldırıyor olması, pod modları son derece avantajlı yapıyor.

 

Feda Edilebilir: Pod Mod elektronik sigara modellerinin bir diğer faydası da feda edilebilir olmasıdır. Bunun anlamı; eğer bir pod cihaz kullanıyorsanız ve pod cihazınız bozuldu – kaybolduysa, yenisini almak son derece kolaydır. Fiyatı mod cihazlar kadar yüksek olmayan pod mod cihazların bir yenisini hemen alabilirsiniz.

 

Fiyat Avantajı: Pod Modlar, geleneksel e-sigara cihazlarına göre son derece hesaplıdır. Bir Vape – Pen fiyatına, kullanımı kolay bir pod mod satın alabilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Üstelik yedek kartuşlar e-likit, atomizer tank, coil ve benzeri yan masrafların da ortadan kalkmasına neden olur.

 

Pod Mod Elektronik Sigaraların Dezavantajları Nelerdir?

Mod sigaralardan daha hafif, kullanışlı ve hesaplı olmalarına karşın, elbette bu cihazların da kendilerine has dezavantajları da yok değil. İşte pod mod cihazların sahip olduğu dezavantajlar;

Batarya: Bu sınıftaki pek çok elektronik sigara son derece küçük olduğu için, büyük ve kapasiteli bataryalardan söz edilemez. Pod Mod cihazlar ortalama 200 mAh’ lık batarya kapasitesine sahiptirler ki bu seviye, vape – pen olarak da bilinen cihazlardan dahi düşüktür.

Yoğun Buhar: Pod Mod elektronik sigara modelleri sizlere yoğun buhar sağlamazlar. Eğer yoğun buhar talep eden biriyseniz, mod elektronik sigara modellerine bakmanız daha doğru olacaktır.

E-Likit Kısıtlaması: Pod Mod elektronik sigara modelleri VG oranı yüksek, yoğun buhar veren e-likit içeriklerini genellikle kullanmazlar. Bunun nedeni pod mod e-sigara cihazlarının kısıtlı likit kapasiteleridir. Bu nedenle bu tipteki e-sigaralarla genellikle PG oranı yüksek, Nic Salt içeren e-likit içerikleri sık sık kullanılır. Peki niçin pod cihazlarda PG oranı yüksek ve nic salt içeren elektronik sigara likitleri tercih edilmektedir?

Elektronik sigara kullanıcıları cihazları gerçek bir sigara veya tütün ürününün hissini vermeleri için tercih ederler. Bu yüzden kısıtlı bir likit tankı bulunan pod mod cihazlarda sigara hissini verecek, etkin boğaz vurumu sağlayacak e-likit içerikleri tercih edilir. Yoğun buhar veren, VG oranı yüksek premium e-likit içerikleri ise çoğunlukla mod elektronik sigaralar için tercih edilirler.


En İyi Pod Mod Elektronik Sigara Modelleri 

Özellikle içinde bulunduğumuz 2018 Yılında, e-sigara endüstrisinin pod mod cihazlara yöneldiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunda elbette cihazların sahip olduğu kullanım kolaylığı, hafiflik ve maliyet gibi unsurlar öne çıkmaktadır. İşte 2018’ in en iyi pod mod elektronik sigara modelleri:

Eleaf iCare

Eleaf iCare, özellikle ürettiği Eleaf iStick Pico 75 Watt mod box ile öne çıkmış bir elektronik sigara üreticisi. Firma, küçük ve son derece hesaplı olan Eleaf iCare modeli ile de son derece iddialı. Likit miktarını gösteren 2 ml’ lik tankı, 20 watt’ a kadar çıkabilen kapasitesi ve 200 mAh’ lık bataryası ile Eleaf iCare, son derece kullanışlı ve özellikle e-sigara kullanmaya yeni başlayacak olanlar için ideal. Eleaf iCare aynı zamanda ICC coil kullanıyor ve kullanım sıklığınıza göre coil, gerektiğinde değiştirilebiliyor. Bu açıdan, Eleaf iCare’ in kartomizer veya kartuş kullanan diğer cihazlardan farklı oldukları söylenebilir.

 

JustFog MiniFit

JustFog Minifit, 5 ml’ lik likit tankı ile mod cihazların yüksek tank kapasitesini sizlere sunuyor. Aynı zamanda bir mod elektronik sigara olmasa da enerji seviyesi hakkında bilgi veren bildirim ışığı, 370 mAh’ lık batarya kapasitesi, küçük ve kullanışlı gövdesi ve değiştirilebilir likit kapsülü ile JustFog MiniFit, oldukça başarılı ve taşıması kolay bir pod elektronik sigara modeli olarak karşımıza çıkıyor.

 

Aspire Gusto Mini

Aspire gusto Mini, pod mod elektronik sigara modelleri için adeta bir model. Likit kapasitesi 2 – 4.2 ml arasında değişen Aspire Gusto Mini, görünüş olarak bir box mod cihaza oldukça benziyor olsa da, başarılı bir pod mod elektronik sigara modeli. Mikro USB ile şarj edilebiliyor olması, 1.5 Ohm dirençli atomizer coil bölümü ve ayarlanabilir hava kanalları ile Aspire Gusto Mini, mod alışkanlığından vazgeçemeyenler için çok ideal.

Vaporesso Nexus

Vaporesso Nexus, 2 ml’ lik tank kapasitesi ve bir Vape – Pen kadar yüksek 650 mAh’ lık batarya kapasitesi ile son derece kullanışlı ve performanslı bir pod mod. Eğer Vaporesso markasından vazgeçemiyorsanız ve küçük boyutuna rağmen 1.0 Ohm direnç ile buhar sağlayabilecek bir pod mode elektronik sigara arıyorsanız Vaporesso Nexus sizlerle. Vaporesso Nexus’ un aynı zamanda üstün işlemci altyapısı bulunuyor ve bu sayede likit tankına dolum yapmadığınızda veya düşük şarjda sizleri uyarıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here