Salt Nikotin Nedir?

1
18342
salt nikotin

Dünyada ve ülkemizdeki elektronik sigara kullanıcılarının yakından tanıdıkları Salt Nic, aslında İngilizce “Salt Nicotine” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Salt Nic, özellikle son zamanlarda e sigara kullanıcıları arasında yaygınlaştırılmaya çalışılan “IQOS” ve “Pod Mod” trendi ile de son derece alakalı bir terim. Peki nedir bu Salt Nic? Bildiğiniz gibi geleneksel e-sigara likitlerinde N-Base adı verilen bileşikleri (sıvı nikotini) kullanırsınız. Salt Nic, farklı yollardan elde edilen bir çeşit e-likit bileşeni, bir tür nikotin türüdür ve sonuç olarak bundan Salt Likit elde edilir. Yabancı kaynaklarda “Salt Nicotine Base” olarak da bilinen Salt Nic bir tür tuz olarak anılsa da bu yanlıştır. Çünkü Nikotin Tuzu olarak da bilinen bu madde yapı olarak normal tuza benzese de, aslında farklı bir kimyasal yapıya sahiptir.

Doğadaki en zengin nikotin kaynağı – patlıcanı saymazsak- tütündür. Salt Nic, tütün yapraklarından nikotin elde edilirken asitin bileşen içeriğine girmesine izin verir. Nikotin tuzu genellikle tütün yapraklarının üstünde bulunur. Bu da Salt Nic veya Salty Nicotine olarak bilinen nikotin türünün normal nikotinden daha tuzlu ve asitli bir tada sahip olmasını sağlar. Bazı kaynaklarda da “nikotin tuzu” olarak geçen Salt Nic, standart e-likit çeşitlerinden çok daha yoğun ve yüksek oranda bir nikotin seviyesine sahiptir. Bu arada tadının standart N-Base çeşitlerine göre biraz daha tuzlu olduğunu belirtmekte de fayda var.

Salt Nic (Nikotin Tuzu) Nikotin İle Aynı Şey Midir?

salt nikotinTemel olarak nikotin tuzu ve nikotin aynı kaynaktan gelir. Tütün yaprakları, nikotin ve nikotin tuzu elde etmenin en kolay ve güvenilir yollarından bir tanesidir. Nikotin tuzu, özellikle yüksek ısı ve watt ayarında e-sigara kullananlar için çok daha idealdir. Bunun nedeni nikotin tuzunun, nikotinin aksine biraz daha yüksek sıcaklıklarda açığa çıkmasıdır. Ancak düşük nikotin içeren e-likit çeşitleriyle Nikotin Tuzu arasındaki tek fark bu değildir.

N Base içeriklerinde bulunan nikotin, nikotin tuzundan çok daha yüksek oranda pH seviyesine sahiptir. Buna ek olarak bu kimyasal madde çok daha alkali olmasıyla öne çıkar. Ancak nikotin tuzu, standart N-Base çeşitlerinden daha yüksek oranda Benzoik Asit içerir ki bu durum, nikotin tuzunun nikotine nazaran daha az alkali ve düşük pH seviyesine sahip olmasına neden olur. Kafanız kimya dersinin bu en çetin konularıyla karıştıysa sakin olun.

Ph Seviyesi Nedir?

Bir kimyasal madde içerisindeki asit seviyesi pH ile ifade edilir. Kimyasal madde deyince aklınıza cam deney tüpleri gelmesin. Sirke, limon suyu gibi sıvılar da düşük yoğunluklu asit içerirler. Ancak bu asitler sizlere zarar vermez. İçinde zararsız asitlerin bulunduğu bu tip maddeler “ekşi” veya “tuzlu” bir tat alırlar. Hatta “ekşi” olarak bildiğiniz her şeyde bir nebze olsun asit bulunduğu da söylenebilir. Turşu suyu, limonata, limon veya mide asidi, düşük oranda asit içerirler.

Sirkenin pH değeri 3-4 arasında değişirken, kullandığımız el sabunu gibi ürünlerin asit değeri 9 – 11 pH arasında değişir. Sabunlardaki bu pH değerinin yüksek olmasının nedeni yağ kalıntılarını çözmektir. İnsan cildinin sahip olduğu pH değeri ise 5.5’dir. Bu arada eğer vücudunuzu toksin maddelerden arındırmak isterseniz pH değeri yüksek içme sularını tercih edebilirsiniz.

Alkali Nedir?

Alkali, pH değeri ile yakında ilgili olan bir terim. Bu terim genellikle pH seviyesi 7’den büyük olan kimyasal maddeler için kullanılır. Yani yukarıda da bahsettiğimiz sabun gibi ürünlerdeki pH seviyesi yediden büyük olduğu için alkalidirler. Buna karşın örneğin 4 pH seviyesi bulunan sirke, daha çok asit özelliği taşır. Peki tüm bunların nikotin ve Salt Nic / Salt Nicotine ile ne ilgisi var? Likit içeriğinin biraz tuzlu veya asitli olması içim kalitesini ne şekilde etkiliyor?

Salt Nic Ve Nikotin

salt likitSalt Nic olarak da bilinen nikotin tuzunun da tütün yapraklarından elde edildiklerini söylemiştik. Farklı bir yolla tütün yapraklarından elde edilen nikotin tuzu -adından da anlaşılacağı üzere- normal nikotinden biraz daha tuzlu ve yoğun bir yapıya sahiptir. Geleneksel kurutulmuş tütünde de bulunan nikotin tuzu (tuz denmesinin nedeni tadı ve kimyasal yapısının tuza biraz benzemesidir) vücut üzerinde bazı etkilere sahiptir.

Uzun süre sigara kullanmadığınızda çeşitli yoksunluk belirtileri hissedersiniz. Halsizlik ve düşük tansiyon bunlardan bir tanesidir. Bir dal sigara yaktığınızda hissettiğiniz baş dönmesi ve benzeri metabolizma etkileri nikotin tuzunun ve Salt Nic’de bulunan Benzoik Asitin kana hızlıca karışmasından kaynaklanır. Bildiğiniz gibi nikotinin kan basıncını arttıran bir etkisi vardır. Hatta bu özelliği, nikotinin neredeyse tek olumsuz özelliğidir. İşte nikotin maddesinin kan basıncını arttıran bu etkisini sağlayan şey, içeriğindeki benzoik asittir.

Peki Salt Nic Nerelerde Kullanılıyor? Son Zamanlarda Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Salt Nic, sigara üreticisi Philipp Morris’in piyasaya sürdüğü IQOS ürünü ile gündeme geldi. Hemen ardından “pod mod” olarak da bilinen mod elektronik sigara modelleri geldi. Peki bunun ne gibi sakıncaları var?

IQOS ve Pod Mod, standart elektronik sigara modellerinden çok daha yüksek oranda nikotin içerirler. Yani 18 mg nikotin, standart bir mod sigarada kullanılan likit içerikleri için oldukça yüksekken, IQOS ve Pod Mod cihazlar için normal, hatta düşük bir nikotin seviyesi olarak görülürler. Belki de bu yüzden elektronik sigara kullanıcıları, içerisinde Salt Nic bulunan likitlerle kullanılan bu cihazları sigaraya geri dönmeniz için tezgahlanmış bir pazarlama oyunu olarak görüyorlar. Salt Nic (Nikotin Tuzu / Salty Nicotine) özellikle “Pod Mod” ve “IQOS” olarak bilinen cihazların ve benzerlerinin popülerleşmesiyle birlikte sık sık gündeme gelmeye başladı.

Yani standart bir e-sigara ve premium bir likit kullandığınızda vücudunuza giren nikotin miktarının çok daha üstünde bir nikotini IQOS ve Pod Mod aracılığıyla benzoik asitle beraber vücudunuza almış oluyorsunuz. Bu da uzun süre sigara içmedikten sonra içtiğiniz sigaranın sizde yarattığı o hafif baş dönmesi ve keyiflilik halini katlıyor. Peki bunun sizler için ne gibi etkileri var?

Salt Nic / Nikotin Tuzunun Sakıncaları

Nikotinin, kan basıncını arttıran bir etkisinin olduğunu zaten biliyoruz. Hatta pek çok buhar blogu ve forumda nikotin için yapılan “kanserojen” suçlaması bu nedenle geçersiz kaldı. Nikotin, kan basıncını arttırıyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Ancak iş kansere geldiğinde suçu geleneksel sigaralarda bulunan diğer kimyasallarda aramanız daha doğru olur.

Peki Nikotin Tuzu / Salt Nic ne yapıyor? Salt Nic, nikotinin bu etkilerini arttırıyor. Bu da daha yüksek kan basıncı, damarlara daha fazla yük binmesi ve e-sigara ile kademeli olarak kurtulmak istediğiniz nikotin bağımlılığınızın daha da artması anlamına geliyor.

Bildiğiniz gibi e-sigaralardaki e-likit içerikleri maksimim 1.2 veya 1.8 gibi nikotin değerlerine sahiptirler. Ancak siz bir IQOS veya Pod Mod kullandığınızda bu oran inanılmaz derecede artıyor. Bu noktada, Salt Nic içeren likitlerin Philipp Morris’in e-sigaraya karşı bir karşı hamle yaptığı söylenebilir. Vücudunuzu bir kez yüksek nikotine alıştırdığınızdaysa bu kısır döngü hep daha fazla nikotin aramanızla sonuçlanacaktır.

Daha fazla nikotin isteğinizi de e-sigaranın size bıraktırdığı geleneksel sigara veya nargile ile karşılamaya başladığınızdaysa tam da sizler için kurgulanan oyunun ortasına düşmüş olacaksınız. Bu yüzden Salt Nic veya Nikotin Tuzu olarak da bilinen cihaz ve likitlerden uzak durmanız daha yerinde olacaktır.

İlle de Salt Nic E-likit Diyenler İçin…

Eğer yüksek nikotin seviyesi ve farklı tadına rağmen ille de salt nic e-likit diyenlerdenseniz, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu ürünlerin standart e-likit ve diğer ürünlerden daha yüksek oranda nikotin içerdiğini bilmelisiniz. Buna ek olarak acemi ellerden çıkmış bir Salt Nic E-likit sağlığınıza zarar verebilir. Marka ve nikotin oranı, Salt Nic olarak da bilinen bir e-likit içeriğinde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurların başında gelmektedir.

Ancak sigara ve nikotin bağımlılığınıza son vermek, sigaranın kimyasallarından uzak durmak ve daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamak isterseniz standart e-sigara modelleri; mod e-sigaralar sizler için daha uygundur. Çünkü standart elektronik sigara modellerinin likit içeriklerinde sadece bir paket sigaradaki kadar nikotin bulunur. Eğer bu nikotin miktarını kademeli olarak düşürürseniz, e-sigara tam olarak görevini yapmış olur ve sizler sigarayı tamamen bırakmış olursunuz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here