Elektronik Sigara MOD Ayarları Nedir Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Elektronik Sigaraların MOD Ayarlarının Ne Olduğunu ve Nasıl Ayarlandığı Açıkladık.

14
168618
Elektronik Sigara MOD Ayarları

Elektronik sigara dünyasında son zamanlarda pod e-sigara modellerine olan ilgi artıyor olmasına karşın, mod elektronik sigara modellerinin kemik bir tüketici kitlesi bulunuyor. Yoğun buhar ve aroma talep eden mod elektronik sigara kullanıcıları kendi coil (bobin) sarımlarını yaparak hem coil masrafını önemli ölçüde indiriyor hem de cihazlarından elde ettikleri yoğun buhar va aromanın tadını çıkarıyorlar. Eğer siz de bir mod elektronik sigara kullanmaya başlayacaksanız, bu cihazların mod ayarı yapılarak kullanıldıklarının farkına varmışsınızdır. Peki mod elektronik sigara modellerinde mod ayarı nasıl yapılır?

Mod E-Sigara / Mod Elektronik Sigara Nedir?

Vaporesso Polar

Elektronik sigara dünyasında, sıklıkla mod elektronik sigara olarak bilinen mod e-sigaralar zaman zaman elektronik nargile ve sub – ohm elektronik sigara gibi isimlerle anılıyorlar. Kafanızın karışmasına hiç gerek yok; düşük dirençli mod elektronik sigaralar daha yoğun buhar verirler. Atomizer coil kısmının karşılaştığı bu düşük direnç, mod elektronik sigara modellerinin “sub ohm” olarak da anılmasına da neden oluyor. Elektronik nargile ise bu cihazlar yoğun ve fazla buhar verdikleri için verilmiş olan bir isim.

Mod elektronik sigara modelleri, isimlerini içim modunun ayarlanabiliyor olmasından alırlar. Gerek mekanik mod cihazlarda gerekse yeni nesil elektronik sigara modellerinde kullandığınız e-likit içeriğine ve içim şeklinize (e-sigaranızdan normal sigaranın dumanı kadar buhar elde etmek isteyebilirsiniz veya halka açık alanlarda fazla buhar tercih etmeyebilirsiniz) göre farklı içim modları arasında ayarlamalar yapmanız mümkün. Günümüzde Vaporesso Revenger gibi yeni nesil mod elektronik sigara modellerinde bu ayarlamalar basit düğmeler ve ekran sayesinde yapılabiliyor. Elbette bunu sağlayan şey ise OMNI Board 2.0 İşlemci altyapısı.

Şimdi mod elektronik sigara kullanmaya yeni başlayacaklar için mod ayarı nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Mod Ayarı Nasıl Yapılır?

Yeni bir mod kullanıcısı için ilk adım, mod ayarlarını tanımaktır. Mod elektronik sigaraların arayüzlerinde genellikle “ByPass”, “TCR”, “TC”, “Power Mode” gibi farklı modlar bulunur. Zaten bu tipteki e-sigaralara ismini veren de bu içim modlarından dilediğinizi seçebiliyor olmanızdır. Mod ayarı nasıl yapılır? İlk adım; içim modlarının karakteristiklerini bilmek.

Doğru mod ayarı size uzun süreli bir kullanım sunarken e-sigaradan elde edeceğiniz buharın özelliği hakkında da pek çok şeyi ayarlayabilmenizi sağlar. Mod ayarı yapmak için aynı zamanda watt – ohm – amper kavramlarına hakim olmalı ve bir e-sigaranın temelde nasıl çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Bunları bildiğinizde kullandığınız coil yapısına ve isteiğinize göre mod ayarı yapmanız mümkün olur. Mod ayarı nasıl yapılır? İkinci adım; içim modlarına ek olarak watt dereceleri, e-sigaranın çalışma şekli ve coil tellerini – atomizerleri tanımak.

Son olarak, kullandığınız mod elektronik sigara hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Pek çok kişi, fazla buhar elde etmeyi veya farklı içim modlarını umursamazlar. Buna karşın, yüksek watt değerlerindeki ayrıntılı mod cihazlardan da vazgeçmezler.

Şimdi adım adım mod ayarı nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya başlayalım…

Mod Ayarı Nasıl Yapılır? İlk Adım: İçim Modlarını Tanımak

Elektronik sigaralarda her içim modu her atomizer – coil altyapısı için uygun olmayabilir. Mod ayarı yapmadan önce bilmeniz gereken şeyler şunlar;

Farklı içim modları, mod elektronik sigaraların hafızalarında yüklüdür. Genellikle RBA, RDA, RDTA ve benzeri atomizer coil yapıları ile kullanılırlar. Yine de hazır coil kullanan mod elektronik sigaralarda da içim modunu ayarlayabilirsiniz.

İçim modlarında kullandığınız coil, coil teli (titanyum “Ti”, paslanmaz çelik “SS”, Nikel “Ni” gibi) ve cihazınızın sağlayabildiği watt değeri önemli rol oynar. Kendiniz için en sağlıklı mod ayarını farklı içim modlarını deneyerek ve kendi araştırmanızı yaparak öğrenebilirsiniz.

Seçeceğiniz içim moduna göre aynı zamanda kullanacağınız e-likit içeriğine de dikkat etmelisiniz. Şimdi teker teker mod elektronik sigara içim modlarına göz atmaya başlayalım.

TC Modu: TC Modunda mod elektronik sigaranızdan elde edeceğiniz buharın sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Bu yüzden bu içim modu “Temperture Control” adını alır. TC Modunda buhara ek olarak, atomizer coil de belirlediğiniz sıcaklıkta dengelenir. Bir elektronik sigarada sıcaklık arttıkça coil telinin direncini azaltan mekanizmaya TC adı verilir. Böylece daha yoğun buhar elde edebilirsiniz. Günümüzde sıcak buhar sağlayabilen pek çok cihaz var. Ancak coil pamuğunuzun yanmaması için, içim modunu 230 dereceden yüksekte tutmamanızı öneririz.

İlk olarak Evolv adındaki bir e-sigara üreticisi tarafından 2014 Yılında kullanıcılara sunulan bu özellik, daha sonra pek çok üretici tarafından kopyalanıp kullanıldı.

TCR Modu: TCR mod da e-sigaralar için bir tür ısı kontrol modudur. Ancak TCR modu buhar sıcaklığına ek olarak coil telinin de sıcaklığını sabit tutar. Bu da aynı sıcaklıkta ve watt değerinde bir kereliğine daha uzun süre buhar çekimi yapmanızı sağlar.

TCR içim modu sayesinde aynı zamanda atomizer içerisindeki coil yapısını daha uzun süre kullanabilirsiniz. TCR, “Tempurture Coefficent of Resistance” anlamına gelir ve TC içim modu tiplerinin bir alt koludur ve tamamen coilin ve e-sigaranın etkin bir şekilde buhar vermesini sağlayan bir içim modunun adıdır. İnternet üzerinden ve çeşitli kaynaklardan kullandığınız coil teline ve elektronik sigaraya göre uygun TCR mod ayarlarını bulabilirsiniz.

ByPass Modu: Çoğu yeni nesil elektronik sigara modelinde buhar ısısı ve diğer unsurların bir çip vasıtası ile kontrol edildiğinden söz etmiştik. Mod elektronik sigara modellerinin ilk versiyonlarından birisi olan mekanik mod e-sigara cihazlarında ise enerji kaynağından atomizere giden elektrik enerjisinde bir çip denetimi olmaz. İşte yeni nesil modlarda pilden atomizere geçen enerjinin bir denetime takılmadan geçmesini sağlayan içim moduna ByPass modu adı verilir. Bu içim modu, yeni mod kullanıcılarına çok önerilmez.

Power Modu (Wattage Mode): Bu modda, elektronik sigaranın pilinden atomizere dilediğiniz derecede enerji geçebilir. Bu içim modu pek çok açıdan ByPass moduna benzer. Kullandığınız coil telinin direncine göre (ohm değerine göre) pillerden atomizere geçen elektrik enerjisinin miktarını bu şekilde ayarlayabilir ve böylece cihazınızın ve bataryanızın kullanım ömrünü arttırabilirsiniz.

Ni200, Ti, Ve SS İçim Modları: TCR modlarının alt kategorileri olan bu içim modları, kullanılan coil teline göre farklılık gösterir ve hemen her mod sigarada kayıtlıdır. Dilerseniz buradaki linkten hangi içim modunun hangi coil teli için uygun olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Ni200: Nikel tel ile sarılmış coil telleri için kullanılan içim modudur.

Ti: Titanyum coil telinin kullanıldığı içim modudur. Titanyum, aşırı ısınması zor olan bir materyal olduğu için, bu içim modu da popüler olarak mod elektronik sigara kullanıcıları tarafından tercih edilirler. Özellikle TC içim modu için titanyum coil teli tercih edilir.

SS: İngilizce “Stainless Steel” kelimelerinin kısaltımış hali olan SS, farklı versiyonlara sahip bir içim modudur. Kendi içinde 304, 316, 316L gibi sınıflara ayrılırlar. Genellikle mod elektronik sigara kullanıcıları tarafından en çok tercih edileni SS316L’ dir.

Mod Ayarı Nasıl Yapılır? İkinci Adım: Watt / Amper / Volt / Ohm Nedir?

Kullandığınız mod elektronik sigaradan maksimum keyif almak isterseniz, farklı içim modları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Buna ek olarak bir mod cihazda watt derecesini arttırdığınızda pillerden – bataryadan atomizer coil’e geçen elektrik enerjisinin arttığını, ohm seviyesinin yükseldikçe coil’ in enerjiye direnç göstediğini ve düşük ohm’ un özellikle yoğun buhar isteyen kullanıcılar tarafından tercih edildiğini bilmelisiniz. Peki tüm bu watt, ohm, amper ne anlama geliyor?

Watt, bir elektrik enerjisi ölçü birimidir. Elektrik üreten bir cihazın ürettiği elektrik enerjisi miktarı, watt ile ölçülür.

Ohm, her maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği bir direnç söz konusudur. Maddelerin elektrik akımına karşı gösterdiği bu direnç, ohm ile ifade edilir. Elektronik sigaralarda, atomizer coil’ in ohm derecesi düştükçe, pil ve bataryadan atomizer coil’e geçen akım miktarı artar. Daha çok ısınan coil daha çok buhar üretir.

Amper: Amper bir elektrik kablosunun en küçük kısmından bir saniyede geçen akım miktarına verilen isimdir. Genellikle sabit bataryalı e-sigara modellerinde batarya, mAh yani “mili-amper per hour” olarak isimlendirilir. Bir e-sigarada mAh seviyesi ne kadar yüksekse batarya da o denli kuvvetlidir.

Volt: Volt ise elektronik sigaralarda yine pillerle ilgili bir terimdir. Dilimize gerilim anlamına gelen volt, bir pilin iki kutbu arasındaki gerilim farkına verilen isimdir.

İçim modlarında bizi bu terimlerden en çok ilgilendiren kısımlar ise Watt ve Ohm’ dur.

Sigara İçim, Nargile İçim Modu Ve Elektronik Sigara

Üst kısımda farklı içim modlarının farklı coil telleri ile ilişkili olduğundan söz etmiştik. Ancak sigara içimi veya nargile içimi de birer içim modu olarak adlandırılabilir. Peki elektronik sigaranızdan sigaraya benzer bir içim veya nargileye benzer bir içim elde etmek için neler yapmalısınız?

Sigara içimi, genellikle daha düşük watt isteyen ve içenin sigaraya benzer bir deneyim elde ettiği içim modudur. Eğer bir mod elektronik sigara kullanırken sigara içimi modu istiyorsanız, watt derecesini düşürmeniz, atomizer coil’ in hava kanallarını biraz daraltmanız yeterli olacaktır. Yüksek watt’lı cihazlarda ohm derecesini (direnç) arttırarak da sigara içimine benzer bir içim sağlayabilirsiniz.

Sigara içimi ve nargile içiminde dikkat etmeniz gereken şey şudur; ohm derecesini düşürdüğünüzde bataryadan coil’ e geçen enerji miktarı teli hızlıca ve fazla oranda ısıtır. Bu yüzden fazla ve yoğun buhar isteyenler ohm derecesi düşük atomizer coilleri destekleyen sub ohm elektronik sigaralar yani mod elektronik sigaraları kullanırlar.

Sigara içimi için ise tersi bir durum geçerlidir; ohm yüksektir ve elektronik sigaranız daha az buhar üretir; yani coil teli daha uzun zamanda ısındığı için daha az miktarda buhar meydana gelir.

Mod Ayarı Nasıl Yapılır? Üçüncü Adım: Kendi E-Sigara, Coil Ve Atomizerinizi Tanımak

Mod ayarı yapanların daha çok RDA, RBA, RDTA gibi kendinden sarımlı atomizer coil kullandıkları bir gerçek. Ancak hazır coil yapıları için de içim modları ayarlanabilir. Bunun için tek yapmanız gereken bir elektronik sigara, coil veya atomizer alırken dikkat etmektir. Genellikle ürün açıklamalarında ve internetteki diğer kaynaklarda bu coil, atomizer tank ve elektronik sigaraların ne amaçla kullanıldıklarına dair ifadeler bulunur.

Ohm derecesi 1.0’ dan düşük olan atomizer coiller için sub – ohm ifadesi kullanılabilir. Bu, o coil – atomizerin yüksek buhar meydana getirmek için ideal olduğunu gösterir. Buna ek olarak hemen her coil ve atomizerin gerek kutusunda gerekse ürün açıklamasında hangi içim modu için ideal olduğu, hangi watt aralıklarında çok daha iyi kullanılabildiği belirtilmektedir. Zaten yazımızın önceki kısımlarında düşük ohm derecesinin daha yüksek buhar elde etmek için gerekli olduğundan söz etmiştik.

Aşağıda sizler için sitemizde de satışa sunulan çeşitli coil örnekleri bulunuyor.

Joyetech SS316 Atomizer Başlığı: Coil yapılarında paslanmaz çelik (Stainless Steel) sık sık kullanılır. Joyetech SS316’ da da durum değişmemiş. Paket içeriğinden 5 adet coil çıktığını, bunların farklı ohm derecelerine (farklı içim modlarına) sahip olduğu görülebilir. Paket içeriğinden çıkan 1.5 Ohm’ luk coil; sigara içimi için idealdir. Buna ek olarak aynı paket içerisinden çıkan 0.25 Ohm’ luk coil, nargile içimi için daha uygundur. Linkten ürünün açıklamasına baktığınızda da gereken bilgileri görebilirsiniz.

SMOK TVF8 ve türevi coillerin ise daha düşük ohm seviyelerine destek verdikleri dolasıyla daha yoğun buhar meydana getirdiklerini sitemizdeki coil ürünlerini inceleyerek kendiniz de görebilirsiniz.

Watt seviyesi genellikle mod elektronik sigaraların performansını göstermek için kullanılır. Bu seviye, bir mod e-sigara cihazının üretebileceği maksimum watt seviyesini gösterir. Örneğin Vaporesso Target Pro 75W, 75 Watt’ lık bir güç üretebilir. Küçük bir uyarı; genellikle yoğun buhar elde etmek için 80 – 100 watt arasında bir değer yeterli olacaktır. Günümüzde 225 watt’ a kadar çıkabilen mod cihazlar bulunuyor olsa da cihazlarınızı sınırda kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

KISIM 2

Elektronik sigara modellerini kullanışlı kılan özelliklerden bir diğeri de özellikle MOD elektronik sigara modelleri çeşitlerinin MOD ayarının yapılabilmesidir. Elektronik sigara dünyasında yüksek buhar sağlamaları ile bilinen MOD elektronik sigara modellerinde ayarlar genellikle bu tipteki elektronik sigara modellerinin MOD gövdesi üzerinden yapılır. Eğer bu kadar bilgi size fazla geldiyse üzülmeyin. Yazımızda öncelikle MOD elektronik sigara modeli çeşitlerinden ve bu mod elektronik sigara modellerinde gerekli ayarlamaları nasıl rahatlıkla yapabileceğinizden ve de bu içim modlarının ne demek olduğundan söz ederek aynı zamanda hangi içim modunun nasıl bir elektronik sigara deneyimi için kullanılacağından ayrıntılı olarak söz etmeye çalışacağız.

MOD Elektronik Sigara Nedir?

mod elektronik sigara nedirMod elektronik sigara normal elektronik sigara modellerinden daha detaylı ve farklı içim modları için ayarlanabilir gövdelere sahip olan elektronik sigara modelleridir. Normal elektronik sigara modelleri nedir diye merak ediyorsanız, internet üzerinden küçük bir araştırma yapın ve “electronic cigarette”, “e-cigarette”, “vapor device” gibi kelimelerle arama yaparak standart elektronik sigara modellerine ulaşabilir ve bu elektronik sigara modellerini inceleyebilirsiniz. Karşılaşacağınız elektronik sigara modelleri genellikle ya bir normal sigara dalına benzeyen veya basitçe bir çubuğa benzetebileceğiniz cihazlar olacaktır. Kalem kalınlığında veya geleneksel bir sigara dalına benzeyen elektronik sigara modelleri birinci jenerasyondur. İkinci jenerasyon elektronik sigara modelleri genellikle “vape – pen” olarak anılırlar. Buna ek olarak mod elektronik sigara modelleri elektronik sigara kullananların arasında en gelişmiş elektronik sigara modelleri olarak bilinirler. Bu elektronik sigara modellerini ismini veren şeyse çeşitli içim modları için ayarlanabiliyor olmalarıdır.

Mod elektronik sigara modelleri ayrıntılı ve diğer modellere göre nispeten daha pahalı olan elektronik sigara modelleridir. Yoğun buhar verdikleri ve atomizer kısmına geçen watt 20 Watt’ın üstünde olduğu için bazı internet sitesi ve kaynaklarda bu cihazlar için “elektronik nargile” yakıştırması da yapılmaktadır. Bunun nedeni bir mod elektronik sigara modelini özellikle VG yani “Vejeteryan Gliserin” oranı yüksek bir elektronik sigara likiti ile kullandığınızda fazla buhar vermesidir. Mod elektronik sigara modelleri genellikle mod gövde ve atomizerden oluşur. Mod gövdeler genellikle şarjlı piller ile çalışırlar ve bu piller mod elektronik sigara gövdesinin içinde yine gövdenin imâl edildiği bir metal kapak ile korunur.

Elektronik sigara modelleri genellikle “regulated mod” olarak anılan RD cihazlardır. Ancak bu genellikle cihaz incelemelerinde geçmez. RG tabiri, o mod elektronik sigarada bataryadan atomizere geçen watt değerinin ayarlanabilmesi anlamına gelmektedir. Peki bu ne anlama geliyor? Bu, mod elektronik sigarada içim modunu rahatlıkla ayarlayabilmeniz anlamına gelir. Mod elektronik sigara modelleri genellikle patlamaları ile gündeme gelen mekanik mod elektronik sigara modelleri ile karıştırılırlar.

Elektronik Sigara İçim Modları

MOD elektronik sigara modellerine ismini veren şeyin bu tipteki elektronik sigara modellerinin içim modlarının ayarlanabilmesi olduğundan söz etmiştik. Bu içim modları genellikle uzman ve tecrübeli elektronik sigara kullanıcıları tarafından detaylı olarak bilinen kavramlar olmakla birlikte, elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan pek çok kişinin ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşadığı kavramlardır.

ByPass MOD Nedir?

ByPass MODMOD elektronik sigara modellerinde farklı içim modları ile çekim yapabileceğinizden söz etmiştik. Bunların başında mekanik mod elektronik sigara modelleri arasında yaygın bir içim modu olan ByPass mod gelir. Bu modda RG mod elektronik sigara modeliniz tıpkı bir mekanik mod elektronik sigara gibi çalışır. Bu içim modunda elektronik sigara, mod gövdedeki elektrik enerjisini sınırlayan devreyi es geçer ve siz ne kadar güç istiyorsanız o kadar gücü bataryadan atomizere aktarır.

Mekanik MOD Elektronik Sigara Nedir?

Mekanik MOD elektronik sigara, bataryadan atomizere geçen akım miktarını elle yaptığınız elektronik sigara modelleridir. Bu modeller ilkeldir ve yaşayanan teknik sorunlardan dolayı sık sık patlarlar. Elektronik sigara modelleri ile oluşan ön yargının sebebi de yine bu mekanik mod elektronik sigara modelleridir.

Power MOD Nedir?

Elektronik sigara modellerinde farklı watt değerleri ile çekim yapabileceğinizden söz etmiştik. İşte mod elektronik sigara modellerinde bunu yapabilmenizi sağlayan şey “power mode” olarak isimlendirilir. Power mod ile mod elektronik sigara gövdesinin üzerinden istediğiniz kadar gücün atomizere geçmesini sağlayabilirsiniz. Böylece atomizer kısmında oluşan gerilim azaltabilir ve mod elektronik sigara gövdesinde bulunan şarjlı pillerin veya bataryanın ömrünün çok daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Mod elektronik sigara modelleri genellikle maksimum watt değerine göre fiyatlandırılırlar. Bir örnek vermemiz gerekirse Eleaf iStick Pico 75 Watt, adından da anlaşılacağı üzere 75 Watt’a kadar çıkabilen bir mod elektronik sigara modeliyken Smok Alien mod elektronik sigara 200 watt’a kadar çıkabilir. Elbette bir mod elektronik sigaranın gücünü watt değeri belirler. Maksimum watt değeri yükseldikçe bir mod elektronik sigara modelinin de fiyatı yükselmektedir.

TC MOD Nedir?

TC MODBir elektronik sigarada TC modu, mod elektronik sigaranın sağladığı buharın sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. Genellikle mod elektronik sigara kullananlar sıcak ve yoğun elektronik sigara buharı elde etmek isterler ve TC mod sayesinde cihazlarından sıcak buhar elde edebilirler. Bu mod ile elektronik sigara kullandığınızda mod cihazın sizlere sağladığı elektronik sigara buharının sıcaklığı giderek artacaktır.

Elektronik sigara incelemelerinde sıklıkla karşımıza çıkan Ni200, SS, Ti200 gibi içim modları TC mod içim şekillerinin alt kollarını ifade ederler. Aslında elektronik sigara modellerinin ayrıntılı inceleme kısımlarında veya ürün açıklamalarında geçen Ni200, Ti200 gibi ifadeler TCR olarak adlandırılır. Ancak kafanız karışmasın. Bir mod elektronik sigarada TCR ifadesinin yer alması demek o mod elektronik sigara gövdesinin farklı buhar sıcaklıkları için farklı coil teller ile kullanılabilir olması anlamına gelir. Zaten TCR ifadesi, “Tempurture Coefficent of Resistance” anlamına gelir; yani direnç sıcaklık katsayısı.

TCR MOD Nedir?

TCR mod ifadesini biraz daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışalım. Mod elektronik sigara modelleri de dahil olmak üzere pek çok elektronik sigara modeli bataryadan atomizer coil kısmına geçen elektrik enerjisi sayesinde buhar elde ederler. Ancak coil kısmındaki tellerin ısındıkça iletkenlikleri de artar. İşte tam bu noktada TCR mod devreye girer. Mod elektronik sigaranız, kullandığınız coil başlığındaki tele göre watt ayarını düzenler. TCR modda mod elektronik sigaranızı kullanırsanız, atomizer coil başlığının ömrünün çok daha uzun olmasını sağlar ve uygun sıcaklıkta elektronik sigara buharı elde edersiniz. Mod elektronik sigara modellerinde TCR mod için en uygun olan tel ise Ni200’dür.

TCR modu watt ayarını kendi kendine yapar. TCR modu, mekanik mod elektronik sigara modellerinde elle (manuel) yapılan ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlayarak bir mod elektronik sigaranın etkinliğinin üst düzeye çıkmasını sağlar. TCR için mod elektronik sigaralar için düşünülmüş bir “otomatik pilot” yakıştırması da yapılabilir.

Uygun İçim Modunu Nasıl Ayarlayacağım?

Özellikle mod elektronik sigaralarda TCR modu kullanılıyor olmasına rağmen 250 derece üstüne çıkan buhar sıcaklığı atomizer coil’in içinde bulunan organik pamuğun yanmasına neden olur. Aslında mod veya diğer elektronik sigara modellerinde 240 dereceye çıkıldığında atomizer coil’in içindeki organik pamuğun kahverengine dönmeye başladığını kendiniz de görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mod elektronik sigara gövdenizin üzerindeki ekran ve düğmeler vasıtasıyla buhar sıcaklığını 230 derecede sabitleyin ve altındaki sıcaklıklarda çeşitli içim modları ile çekim yapın. Bu sayede sizi memnun bırakan sıcaklığı ve içim modunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Atomizer coil’in içindeki pamuğun yandığını atomizeri koklayarak veya gelen buharın genzinizi yakmasından anlayacaksınız. Bunun önüne geçmek için buhar sıcaklığı 230 dereceyi aşmayacak şekilde çeşitli içim modları ile deneme yapın ve sizin için en uygun içim modu ve buhar sıcaklığını bulun.

TCR İçin En Uygun İçim Modu Hangisidir?

Bunun cevabı kesinlikle Ni200’dür. Elbette bunun için atomizer coil başlığınızın da en az kullandığınız mod elektronik sigara modeli kadar kaliteli olması gerekiyor. Ni200 tel ile sarılmış bir atomizer coil, uygun içim modunda buharı gerektiğinde 600 dereceye kadar ısıtabiliyor. Ancak bu, denemenizi tavsiye ettiğimiz bir şey değil. Mod elektronik sigara modellerini sınırına kadar (watt ve buhar derecesi bakımından) son limitte kullanmanız bir otomobili hız kadranındaki son sürate kadar zorlamanız ile hemen hemen aynı şeydir. Bu yüzden yukarıdaki tavsiyelerimizi dinlerseniz ve buna göre mod elektronik sigara modelinizde uygun içim modunu ayarlarsanız sizler için daha iyi olacaktır.

14 YORUMLAR

 1. Merhaba;

  Sitenizden aldığım Vaperosso Nebula ile kayfun 5 ve kanthal tel kullanmak istiyorum ama hangi mod ayarında kullanabileceğimden emin değilim. konu hakkında tevsiye verebilir misiniz?

  Teşekkürler.

  • 6mg gırtlak vurumu fazla olur hangi mod denersen dene farketmez 70 30 oranlı likit bile olsa nikotinin de verdiği bir pg oranı var gırtlak vurumu çok olur likiti seyreltmeni öneririm

 2. smok alien ve smok al85 kullandım fakat küçük boy bir cihaz olan smok qbox dikkatimi çekti narin yapısıyla bir şaheser ama PCB °F biçiminde nasıl °C değerine cevirebilirim bulamadım

 3. Selamun aleykum. Revenger 220 volt var elimde mad doğ rda taktım ama 0.06 ohm veriyor ama voltu çok düşük 1.50 volt bunu nasıl ayar yapabiliriz

 4. Ya bende vapıresso 75w pro kit var sahilde içerken birden high atomizer uyarısı verdi ve artık duman vermiyor google a yazdığımda high yerine short sonucu çıkıyor çıkdırmak üzereyim yardım edin

  • Coilin yanma odasının duvarlarına deyiyor hocam. Coillerini tekrar sar ve atoya bağla, yanma odasının duvarlarına değdirmeden, bobin sarım kısmını havalandırma kanallarına mümkün olduğunca yakın bir şekişde bağlaki basıncı aynı zamanda dengeleyebilsin tankın. Tabi bu rta ato için geçerli.

 5. hazır coillerde sadece watt ayarı yeterli oluyor mu? başka bir ayar gerekir mi? (örnek ufak sıradan bir mod ve atom. olarak nautilus 2. ben watt ı ayarlayıp içiyorum ama bir çok ayar varmış)

  • hazır coilde watt ayarı yeterli olur.
   Mümkün olduğunca watt ayarında için coil’in üzerinde yada kitapçıkta yazan watt değerlerinde için, yoksa benim gibi haftada 2 kere coil yakarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here