Elektronik Sigara Likitleri Ne Kadar Masum?

Elektronik Sigara Likitinin iyi ve kötü yönlerini bu yazıda inceledik.

0
9014
elektronik sigara likitleri ne kadar masum

Elektronik Sigara Likitleri Ne Kadar Masum?

Elektronik sigara modelleri ülkemiz dahil dünyadaki hemen her ülke için yeni bir kavram. Bu yüzden başta elektronik sigaralar ve elektronik sigaralarla birlikte kullanılan elektronik sigara likitleri pek çok kez tartışılan bir konu. Aslında elektronik sigara likiti araştırılması ve hakkında hüküm verilmesi zor bir kavram. Çünkü elektronik sigara likitlerinin içerikleri ve kaliteleri markalardan likitlerin yapılarına kadar değişkenlik gösteriyor. Peki elektronik sigara likitleri masum mu? Ya da şöyle bir soru daha yerinde olacaktır: elektronik sigara likitleri ne kadar masum?

Elektronik Sigara Likitlerinin içerisinde Neler Bulunuyor?

Elektronik sigara likiti temelde hep aynı içeriklerden oluşur. Bu içerikler sırasıyla: PG, VG, Saf su, aroma ve nikotindir. Bu içerikleri bir bir açıklamaya başlayalım ve ne için kullanıldıklarını açıklamaya çalışalım. Ancak buna başlamadan önce pek çok elektronik sigara likitinde bu malzemelere ek olarak Diacetyl ve renklendirici gibi malzemelerin kullanıldıklarını da eklemek isteriz.

Elektronik sigara likitlerinde kullanılan PG yani propilen gliserin bir elektronik sigara likitinin olmazsa olmaz malzemelerinden bir tanesidir. Bu malzeme, bir elektronik sigara likiti içeriğindeki nikotinin likit içinde daha hızlı bir şekilde çözünmesini sağlar. Bazı kaynaklarda propilen gliserol olarak da geçen bu malzeme alkol tabanlı bir kimyasal olmasına karşın buharlaştığı için alkol barındırmaz.

Elektronik sigara likitleri içerisinde bulunan bir başka kimyasal ise VG olarak da adlandırılan vejeteryan gliserin veya diğer bir adıyla vejeteryan gliseroldür. PG ile aynı işlevi gören VG malzemesinin PG’den tek farkı bu malzemenin bitkilerden elde edilmesi yani bitkisel olmasıdır. PG ve VG sadece elektronik sigara likitlerindeki nikotinin seyreltilmesi, likit içinde daha iyi çözünmesini sağlamak için kullanılır. Buna ek olarak elektronik sigara likiti çeşitlerinde genellikle VG daha yüksek oranlarda kullanılır. Örneğin fiyatları diğer elektronik sigara likitlerinden nispeten daha fazla olan Premium elektronik sigara likitleri yüksek VG oranları ile hem daha yumuşak bir içim sağlarlar hem de daha yüksek buhar verme kapasitesine sahiptirler. Bir elektronik sigara likitinin kalitesini belirleyen asıl şeyin içerisinde bulunan Aroma ve VG oranı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Nikotin elektronik sigara likitlerinde genellikle yüzde olarak 0-3-6-9-12 oranlarında kullanılırlar. Kendi elektronik sigara likiti karışımlarınızı yaptığınızda ise bu oranlar değişebilmektedir. Nikotin bir elektronik sigara likitindeki en riskli kimyasaldır. Bu malzemenin ardından diacetyl gelmektedir.

Elektronik Sigara Likitlerindeki Nikotin Neden Riskli?

Nikotinin damarları daraltmak gibi sağlık açısından negatif bir etkisi vardır. Uzun süreli kullanımda kalp krizi, felç gibi sağlık sorunlarına yol açan nikotini elde etmenin en sağlıklı yollarından birisi elektronik sigara likitidir. Elektronik sigara likitleri sayesinde bir sigaranın içinde bulunan zehirli kimyasallara bulaşmadan nikotin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buna ek olarak nikotinin kan basıncını arttırmak gibi bir etkisinden daha söz etmek mümkündür. Ancak elektronik sigara likitlerinde nikotin değerini dilediğiniz gibi ayarlayabildiğinizi kesinlikle unutmayın. Bu açıdan değerlendirildiğinde elektronik sigara likitlerinde bulunan nikotin, tehlikesiz bir madde olarak görülebilir. Zaten elektronik sigaraları güvenli kılan bu kimyasalın elde ediliş şeklidir. Özetle, bir elektronik sigara likiti sigarayı bırakmak için kullanılan nikotin sakızı veya nikotin bandı kadar zararlıdır diyebiliriz.

Diacetyl Meselesi

Diacetyl bir gıda katkı malzemesidir. Elektronik sigara ve elektronik sigara likitlerine dair ön yargılardan dolayı diacetyl zararlı bir kimyasal olarak dile getirilse de unutulmamalıdır ki bu malzeme sadece kalitesiz elektronik sigara likiti çeşitlerinde kullanılır. Peki Diacetyl nedir? Diacetyl özellikle kek, bisküvi gibi gıda malzemelerinde kullanılan bir gıda katkı malzemesi olup kıvam arttırıcı olarak kullanılırlar.

Diacetyl ilk olarak ABD’de mikro dalga fırınlar için patlamış mısır üreten bir fabrikada çalışan bazı işçilerin rahatsızlanması sonucu gündeme gelmiştir. İddialara göre bu işçilerin üzerine bulaşan bu kıvam arttırıcı toz solunduğu için ak ciğerleri zarar görmüştür. Ancak diacetyl meselesi oldukça tartışmalı bir mesele. Öncelikle bu malzeme pek çok gıda ürününde uzun zamandır kullanılmaktadır. Bir başka tartışmalı konu da fabrika işçilerinin hatta yine patlamış mısır üreten bir başka fabrikadaki çalışanlarının çok azının diacetyl nedeni ile rahatsızlanmasıdır.

Diacetyl ile ilgili olarak kesin bir olgunun altını çizmekte fayda görüyoruz. Bu kimyasal madde elektronik sigara likitlerinin çok az bir yüzdesinde kullanılmakla beraber her elektronik sigara likitinde kullanılmaz. Diacetyl sadece bazı kalitesiz elektronik sigara likitlerinin süt, krema, kek gibi aromalar içeren elektronik sigara likitlerinde kullanılan bir kıvam arttırıcıdır. Bu açıdan elektronik sigaralardaki diacetyl ile ilgili olarak endişelenmenize gerek yok. Buna ek olarak normal bir sigara dalında bu orandan çok daha fazla oranda diacetyl bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektronik Sigara Likitleri Masum Mu?

Peki tüm bunlara rağmen elektronik sigara likitleri masum mu? Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır. Çünkü dünyanın saygın sağlık kuruluşları elektronik sigara likitleri ve elektronik sigaralar konusundaki araştırmalarına devam etmektediler. Bu da elektronik sigara likitlerini, içeriklerini ve elektronik sigaraların bizzat kendilerini oldukça gizemli konular haline getiriyor. Elektronik sigara likitleri hakkında kesin bir hüküm verememekle beraber başta FDA, Harvard Üniversitesi, Londra Üniversitesi gibi pek çok ciddi kuruluşun elektronik sigara ve elektronik sigara likitleri ile ilgili çalışmalar yaptıklarını da eklemek herhalde yanlış olmaz.

Elektronik sigara ve elektronik sigara likitleri nikotin bağımlılığını gidermenin belki de en sağlıklı yollarından birisidir. Buna rağmen özellikle elektronik sigara likitleri için tamamen sağlıklı yakıştırması yapılması yanlış olur. Ancak elektronik sigara likitlerinde sağlığınız için risk oluşturan meselelerden birinin de nikotin ve diacetyl olduğunu unutmayın. Peki nikotin değerini düşürürsek ve diacetyl içeren kalitesiz elektronik sigara likitlerinden uzak durursak elektronik sigara likitleri için “masum” yakıştırması yapabilir miyiz? Bu sorunun cevabı bizce büyük oranda evet olsa da kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Yine de bize göre elektronik sigara likiti çeşitleri özellikle de diğer tütün ürünleri ile karşılaştırıldığında masumdur. Bunun nedeni buharlarını likitleri veya başka bir malzemeyi yakarak değil buharlaştırarak elde etmeleridir.

Tüm bunlara rağmen elektronik sigara likiti için tamamen masum yakıştırması yapılamaz çünkü elektronik sigara ve elektronik sigara likitleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Peki elektronik sigara likitlerinin olası sağlık sorunlarına yol açmaması için neler yapılabilir? Öncelikle VG oranı yüksek yani bitkisel gliserin içeren yüksek kaliteli elektronik sigara likitleri tercih edilebilir. Elektronik sigara dünyasında kaliteli likitler üreten elektronik sigara likiti üreticileri bellidir. Bu markaları tercih etmeniz halinde elektronik sigara likitleri ile ilgili sorun yaşamazsınız. VG oranı yüksek elektronik sigara likitleri ile ilgili olan bu durumun aynısı diacetyl içeren elektronik sigara likitleri için de geçerlidir. Eğer markası belli olan, orijinal ve kaliteli firmalar tarafından üretilen elektronik sigara likitlerini tercih ederseniz tamamen zararsız olmasını sağlamazsınız belki ama oluşacak riskleri en aza indirmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here