Elektronik Sigara Almak İstiyorum Ama?

0
9667
Elektronik Sigara Almak İstiyorum

Sigara ve diğer geleneksel tütün ürünlerini kullanan biriyseniz elektronik sigaralarınız ile ilgili cümleniz bu şekilde başlıyor olabilir. Sizleri suçlamıyoruz; elektronik sigara sadece ülkemizde değil dünyada da tam olarak aydınlatılabilmiş bir konu değil. Bu noktada büyük sigara üreticileri devreye giriyor ve e-sigaralar ile ilgili tıbbi araştırmalar daha sonlanmadan elektronik sigaralarla ilgili negatif düşünce ve yargıları gerçekmiş gibi yaymaya çalışıyorlar. Eğer siz de “elektronik sigara almak istiyorum ama…” ile başlayan cümleler kuran sigara ve tütün ürünü kullanıcılarındansanız, sizler için kaleme aldığımız bu içeriğimiz elektronik sigaralarla ilgili yargılarınızı değiştirebilir veya en azından doğru bildiğiniz yanlışların farkına varmanıza neden olabilir.

Hangi Modeli Alacağımı Bilmiyorum! – Elektronik Sigaralar İçin Bir Model Rehberi

Elektronik sigara alacaksınız ancak hangi modeli alacağınızı bilemiyorsanız, internetten video paylaşım sitelerinden ve diğer kaynaklardan yardım alabilirsiniz. İnternetteki pek çok kaynakta modeller ayrıntılı olarak tanıtılmaktadır. Buna ek olarak almayı düşündüğünüz elektronik sigaralarla ilgili kafanızda soru işaretleri olabilir. İlk olarak cihazınıza karar vermeniz gerekiyor.

Elektronik sigara teknolojisi ve cihazları gün geçtikçe gelişip değişmektedir. Ancak günümüzde e-sigara modelleri başlıca üç sınıfta değerlendirilebilir, bunlar;

Sigara İçimi (MTL) : Bu cihazlar sarımlı veya hazır coil kullanırlar. Genellikle sigaraya benzer bir deneyim sağlayan sigara içimi elektronik sigara ve atomizer tanklar için MTL tabiri kullanılır ve e-likit olarak PG ve nikotin oranı biraz daha yüksek aroma içerikleri tercih edilir. Sigara içimi elektronik sigaralar kalem şekilli, box mod veya mod olmak üzere gövde tiplerine göre ayrılırlar.

Sigara içimi elektronik sigaralarda e-likit tercih edilirken genellikle nikotin oranı 3 mg ‘den fazla olan aromaları tercih edebilirsiniz. Özellikle sık sigara içen bir kullanıcıysanız, sigara içimi atomizer vya e-sigaraları kullanabilirsiniz.

Nargile İçimi (Elektronik Nargileler / Sub Ohm E-Sigara Modelleri) : Bu elektronik sigaralarda da hazır coil veya kendi sarımınızı yapabileceğiniz coiller ile çalışabilirler. Sub Ohm olarak da bilinen bu elektronik sigaralar, sigara içimi (MTL) cihazların aksine yoğun buhar sağlarlar, daha düşük ohm derecelerinde çalışabilirler. Yoğun buhar daha büyük e-likit tankı ve bataryayı şart koştuğundan nargile içimi elektronik sigaralar genellikle 18650 şarjlı pille çalışılar. Nargile içimi elektronik sigara modelleri de box mod, vape – pen veya mod gibi gövdelerine göre farklılıklar gösterirler.

Nargile içimi elektronik sigaralarda e-likit olarak genellikle boğaz vurumu keskin olmayan, VG oranı yüksek ve nikotin oranı 0 mg – 3 mg arasındaki elektronik sigara likiti içerikleri tercih edilir.

Pod Elektronik Sigaralar: Pod elektronik sigaralar hafif ve kullanımı kolay cihazlardır. Bu cihazların pek azında likit dolumu yapılabilen bir likit tankı bulunur. Genellikle yüksek nikotin içeren kartuşlarla çalışan pod elektronik sigaralar, e-sigara kullanmaya yeni başlayacaklar için ideal modellerdir. Küçük, hafif ve kullanımı kolay olduğu için bu elektronik sigaralar da 18650 şarjlı pil kullanmazlar.

Pod elektronik sigara cihazlarında genellikle yüksek nikotinli (mümkünse salt nic) içeren e-likit içerikleri önerilir.

Bu elektronik sigara tipleri de kendileri içerisinde alt kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler genellikle coil (bobin) sarımının şekline göre ayrılırlar. Eğer kendi coil sarımınızı yapacak kadar deneyim sahibiyseniz, zaten RDA, RDTA, RBA gibi kavramların ne anlama geldiğini biliyorsunuz demektir.

Elektronik Sigaralar Patlıyor!

Elektronik sigaralarınızın patlayacağını düşünüyorsanız, internette Samsung Galaxy Note 7 ile ilgili bir araştırma yapmanızı öneririz. Çünkü, adı geçen akıllı telefon modeli de tam da bu nedenden dolayı piyasadan toplatıldı. Üstelik üretici Samsung ve üretilen ürün ise herkesin patlayacağından şüphe etmeyeceği bir ürün olan akıllı telefon. Peki bu ne anlama geliyor?

Bataryası bulunan her elektronik cihaz, patlama riski taşır. Buna akıllı telefon modellerinden tutun, diz üstü bilgisayarlara kadar pek çok ürün dahildir. Buna ek olarak “patlıyor” denilen elektronik sigaraların genellikle uygunsuz kullanımdan kaynaklandığını, mekanik mod olarak bilinen elektronik sigaraların yerini artık işlemci ve güvenlik önlemleri ile donatılmış çiplerin yer aldığını da ekleyelim. Dünyada her yıl sigaradan ölen kişi sayısının yanında elektronik sigaranın neden olduğu yaralanmalardan söz dahi edilemez.

Elektronik Sigaralar Sağlığa Zararlı!

Bir konuda sizleri aydınlatmamıza izin verin; elektronik sigara gerçeklerini araştıran hiç kimse e-sigaraların tamamen sağlıklı olduğunu söylemez. Elektronik sigaranın sağlığa zararlı olduğunu söyleyenler doğru ancak eksik bir tabir kullanmaktadırlar. Elektronik sigara sağlığa zararlıdır evet, ancak yerlerini aldıkları geleneksel tütün sigarasından çok daha sağlıklı oldukları bugün yapılan pek çok tıbbi araştırma sonucunda ortaya konmuştur.

Üstelik; ABD, Fransa, İngiltere ve daha pek çok ülke elektronik sigaralarla ilgili araştırmalar yapmaktadırlar. Özellikle Avrupa Ülkelerinin geleneksel tütün sigarasını tamamen yasaklamayı hedeflediğini ve bununla ilgili kanunlar üzerinde çalıştıklarını da belirtelim. BU ülkelerde elektronik sigara kullanımı ve satışıyla alakalı bir kanuni yaptırımdan ise söz edilemiyor ve genellikle e-sigaraların 18 yaş altındaki ergen ve çocuklar arasında yaygınlaşmasından endişe ediliyor. Yani özellikle ABD ve Avrupa ülkelerindeki e-sigara konulu kanuni sınırlamaların nedeni genellikle 18 yaş altındaki potansiyel kullanıcılar.

E-Sigaraların Sigara Ve Tütün Ürünlerinden Bir Farkı Yok

Elektronik sigaralar, geleneksel sigara ve tütün ürünlerine sadece ismi nedeniyle benzerler. Aslında elektronik sigara tabiri çoğu zaman ürünleri anlatmak için kullanılmaz bile. Elektronik sigara ismi, nikotin sağladığı için bu ürünlere ülkemizdeki satıcılar tarafından konulmuş bir isimdir ve elektronik sigaralar yabancı ülkelerde genellikle “vaper” “vaporizer”, “vapor device” gibi isimlerle anılırlar ki “vapor” aslında “buhar” anlamına gelir ve bu isim bizlere elektronik sigaralarla ilgili pek çok şey söyler.

Kartuşlu veya likit tankı bulunan elektronik sigaralar duman değil buhar meydana getirirler ve bu buharı e-likit adı verilen PG – VG karışımından elde ederler. Geleneksel sigaralardaki yanma işlemi gerçekleşmediği için elektronik sigara ile geleneksel sigaranın aynı olduğu söylenemez. Geleneksel sigara, kuru tütün yapraklarının yanması sonucu ortaya çıkan nikotin ile kullanıcısına hizmet ederler. Buna karşın e-sigara cihazlarında (modeli ne olursa olsun) yanma olmadığı için nikotin zararlı kimyasallar olmadan kullanıcının vücuduna girer ve yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırır.

E-Sigara Ve Sigara Aynı Maliyete Sahip

Geleneksel tütün sigarası sadece sağlığınızı değil aynı zamanda bütçenizi de tehdit etmektedir. Günde bir paket sigara tüketen biriyseniz bu ürüne harcayacağınız bir parayla uzun ömürlü, markalı, kullanımı kolay bir e-sigara kiti alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elektronik sigaralar 2 haftada bir kez değiştirmeniz gereken coil ve e-likit dışında size masraf çıkarmazlar. Coil ve e-likit alımı ise tamamen sizlerin kullanım sıklığınıza ve şeklinize göre değişkenlik göstermektedir. Eğer sigara kullanıyor ve e-sigara ile sigara arasında maliyet olarak bir fark göremiyorsanız, sigaranın kansere neden olduğunu ve bu hastalığın çok pahalı bir tedavi sürecine sahip olduğunu da bilmelisiniz.

İnsanlar Elektronik Sigaralar Hakkında Olumsuz Yorum Yapıyorlar

Özellikle medya kanalları gerek ülkemizde gerekse dünyada elektronik sigaraları sürekli kötülemektedirler. Peki bundan kim kârlı çıkıyor dersiniz? Elbette tütün ürünü ve sigara satışından milyarlar elde eden sigara üreticileri! Belki de bu yüzden mekanik mod olarak da bilinen watt ayarının elle yapıldığı mekanik mod elektronik sigara modellerinin patlama haberleri ile sık sık karşı karşıya kalıyorsunuz. Bir elektronik sigara pek çok nedenden ötürü patlıyor olabilir; su ile temas, üretim hatası ve hatalı – uygunsuz kullanım bu unsurlardan sadece birkaçıdır. Bu yüzden medyanın etkisinde kalan insanlara kızmayın ancak onlara inanmayın da…

Pek Çok Sigara Kullanıcısı Sigara Kullanmaya Devam Ediyor

Doğru. Bunun da altında yatan sebeplerin en bilindik olanı insanların elektronik sigaralara güvenmiyor oluşudur. Özellikle İngiltere’ de yapılan pek çok araştırma geleneksel sigara yerine elektronik sigara kullanmaya başlayan her 10 kişiden 7’ sinin sigaraya kalıcı olarak veda ettiğini göstermiştir. İnsanlar sigara içmeye devam ediyorlar çünkü arkasında sigara ve tütün üreticisi bulunan medya, elektronik sigaraları adeta bir şeytan gibi gösteriyor.

Bu cihazların sağlıksız olduğu sürekli vurgulanıyor. Buna karşın ana akım medyada sigaranın yılda milyonlarca kişiyi hasta ettiğinden ve ne gibi hastalıklara neden olduğundan sıkça bahsedilmiyor? Bugün yapılan araştırmalar, bir dal sigara dumanının içinde 4000’ den fazla zararlı kimyasalın bulunduğunu gösteriyor. Ancak her nedense bu zararlı kimyasallardan medyada sık sık söz edilmiyor.

Ülkemizde E-Sigara İçin Güvenilir Tedarikçi – Site Bulamıyorum

Bunun için internette yayın yapmakta olan şikayet yönetimi sitelerini inceleyebilir ve sipariş vermek istediğiniz siteleri sorgulatabilirsiniz. Ülkemizdeki elektronik sigara tedarikçileri / site yöneticilerinin hepsinin dürüst olduğunu söylemek güç. Ancak bunun için elektronik sigara kullanan tanıdıklarınızdan ve sosyal medyadan faydalanabilirsiniz.

E-Sigara Da Sigara Da Duman Oluşturur

Elektronik sigara likitleri duman değil buhar sağlarlar. Her ikisinde de nikotin bulunuyor olmasına karşın, e-sigara buharı zararlı kimyasallar içermezler veya çok az içerirler. Her durumda e-sigara buharı, sigara dumanından çok daha sağlıklıdır, ancak tamamen zararsız olduğu söylenemez.

Elektronik Sigara Pek Çok Ülkede Yasaklanıyor

Dünyada ve ülkemizde elektronik sigaraların yasaklanmasının en önemli nedeni tütün lobisidir. Bu insanlar tütün sigarasının sahip olduğu popülarite düşmesin diye yeni bir kavram olan elektronik sigaraları sürekli kötülemekte ve meydana gelen olayları abartmaktadırlar.

E-Sigara Ve Nikotin

Son olarak elektronik sigara likitlerinin içerisinde de nikotin bulunduğunu ancak nikotinin –zararlı bir kimyasal olmakla beraber- kanser ile bir ilişkisinin olmadığını da belirtelim. Nikotin yoğun kullanımda nikotin zehirlenmesi, damar tıkanıklığı, damar sertliği gibi sağlık sorunlarına yola açabilir. Ancak geleneksel sigaralar size nikotin sağlarken pek çok zararlı kimyasalın da vücudunuza girmesine neden olur. Bu yüzden en az sağlık riski ile nikotin ihtiyacınızı karşılamak ve kademeli olarak nikotin seviyesini düşürerek sigarayı bırakmak isterseniz, elektronik sigaraları tercih edebilirsiniz. Elektronik sigaralarda nikotin seviyesini tercih edeceğiniz e-likit ile belirleyebileceğinizi de eklemek isteriz.

Elektronik Sigara Tarihçesi
Kısaca e sigara ismi ile anılan elektronik sigaralar son yıllarda sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. Özellikle de uzun yıllardır sigara bağımlısı olan ve bu nedenle sigarayı her bırakmak istediğinde nikotin eksikliği nedeniyle zorlanan kişilere kademeli olarak sigarayı bırakma imkânı sağladığı için tercih edilmektedir. Bu sigaraların çalışma prensibinde oluşturulan özel tanka doldurulan solüsyonlar buharlaştırılarak gerçek sigarada olduğu gibi buhar ile birlikte nikotin solunmasına izin verir. Ancak bunun için ateş kullanılmadığından dolayı kül oluşmaz ve buna bağlı olarak katran oluşumu yaşanmaz. Yine gerçek sigara ile karşılaştırılma yapıldığında e sigaralarda zararlı olan maddelerin sayısı son derece azdır.

Tüm bunlara rağmen son dönemde basında ve internette yer alan pek çok haber nedeni ile elektronik sigara kullanmak isteyen kişilerin akıllarında bir çok soru işaretleri oluşmaktadır. Ülkemizde ilk olarak 2007 senesinde satışlarına başlanan elektronik sigara 10 yıldır satışta olan bir ürün olmasına rağmen ne yazık ki bu ürünü kullanmak isteyen kişilerin detaylı bilgi edinebilecekleri kaynaklar son derece azdır. İşte “elektronik sigara nedir?”, “elektronik sigara nasıl çalışır?” ve “elektronik sigara arızası nasıl giderilir?” gibi elektronik sigaralar hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarını buradan okuyabilirsiniz.

Elektronik Sigara Nedir, Nasıl Kullanılır?
Sigara bağımlılığı olan ve bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişilere yönelik olarak geliştirilen, kullanan kişiye sigara içtiğini hissettiren ancak sigaradaki pek çok zararlı maddeyi barındırmayan teknolojik bir üründür. İçerisinde özel olarak aromalı nikotin solüsyonları doldurulan elektronik sigaralar, likit halde olan solüsyonları buharlaştırarak yapay bir sigara dumanı oluşturmakta ve bu sayede elektronik sigara kullanan kişiye gerçekten sigara içiyormuş hissi yaşatmaktadır. Hedef kitlesi kolay bir şekilde sigarayı bırakmak isteyen ancak bir türlü bu bağımlılığından vazgeçemeyen kişilerdir. Gerçek sigara ile elektronik sigara arasında yer alan en önemli fark elektronik sigaralarda çok ağır zararlı maddelerin yer almamasıdır.

elektronik sigara almakElektronik Sigarada En Ucuz Olan Markayı Nasıl Bulurum?
Piyasada satılan çok sayıda elektronik sigara bulunması nedeni ile elektronik sigara fiyatları da son derece geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Son 3-4 yıldır eGo ismi ile piyasaya sunulan cihazlar ucuz elektronik sigaralarda en çok bilinen modeldir. Fakat eGo CE4, CE5, CE6 modelleri düşük dayanıklılıkta olup kısa ömürlü ve düşük pil gücüne sahip cihazlardır. Buna rağmen azımsanamayacak bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Bu tip ürünler daha ziyade ilk kez elektronik sigara kullanacak olan ve bu ürünü kullanıp kullanamayacağını test etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yani pek çok kişi ilk kullanımda ucuz elektronik sigara aldığı için bu tip sigaralara olan talepte her geçen gün artmaktadır.

elektronik sigara almakElektronik Sigara Likit En İyisi Hangisi?
Elektronik sigara kullanıcılarının yanıt aradıkları sorulardan biride “en iyi elektronik sigara likiti hangisidir?” sorusudur. Ancak kesinlikle böyle bir soruya yanıt vermek mümkün değildir. Yani böyle bir markadan bahsedilmesi çok zordur. Bu soruya verilebilecek en mantıklı yanıt PG ve VG adı verilen likit bileşenlerinin orantılandığı ve buna eklenen gıda aromalarının en kalitelilerinin kullanıldığı elektronik sigara likitlerinin tercih edilmesidir. Buna ek olarak yeni tat vericilerin de mutlaka doğru ayarlanması gerekir. Likitin kalitesini anlamak için ise nerede üretildiği, hangi markaya ait olduğu, satış fiyatı ve satışa sunulduğu ambalajı gibi farklı kriterlerin değerlendirilmesi yeterlidir. Yapacağınız tüm bu değerlendirmeler likit kalitesi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Piyasada Satılan En İyi Elektronik Sigara Hangisi?
Diğer tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi elektronik sigaralarda da sürekli olarak ürün çeşitleri yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Bu nedenle en iyi elektronik sigara markası da geliştirilen ve piyasaya yeni sürülen ürünler nedeni ile değişmektedir. Örnek olarak 1 yıl önce kullanıcılar arasında en popüler ve en çok tercih edilen cihazlardan biri olan Eleaf iStick Pico 75W iken şu an en çok tercih edilen ve kullanıcılar arasında en popüler olan cihaz Smok Alien Kit 220W ürünüdür. Tabi bu makalemizi 5 ay yada 1 yıl sonra okuduğunuzda daha farklı cihazlar öne çıkmış olacaktır. Şu anki istatistikler elektronik sigaralarda yeni model üretiminin yeni telefon modeli üretiminin önüne geçtiğini göstermektedir. Yani neredeyse haftada bir kaç adet yeni model piyasaya sürülmekte buda sektörün ne kadar geliştiğini ve hızlı ilerlediğini göstermektedir.

elektronik-sigara-almak istiyorumElektronik Sigaramdan Neden Ağzıma Likit Damlası Geliyor?
Elektronik sigara kullanıcılarının en çok şikâyetçi oldukları konulardan biride elektronik sigara kullanırken ağızlarına likit damlalarının gelmesi diğer bir tabirle ağıza likit sıçratması yaşamalarıdır. Elektronik sigaranın çalışma prensibi kısaca şöyledir: likit tankın içine doldurulur ve tankın içerisindeki coil pilden aldığı güçle teli ısıtır ve tele sarılı olan pamuk emdiği likiti telden aldığı ısı ile buhara çevirir. İşte bu esnada bazen coil fazla miktarda emdiği likitin tamamını buhara çeviremez ve yakıp buhara çeviremediği likitin bir kısmını sıvı damlacıkları olarak yukarı sıçratabilmektedir. Fazla miktarda likit emmesinin haricinde bunun farklı sebepleride olabilmektedir. Örnek olarak coiliniz 40-60W aralığında olduğunu farz edelim siz bu coili 20-25W aralığında çalıştırmaya çalışırsanız coile gerekli gücü vermediğinizden dolayı atomizer likiti buharlaştıramadan yukarı sıçratabilmektedir. Yada RDA yani sarılabilir bir atomizer kullandığınızı varsayalım yaptığınız pamuklama yeterli değilse yada sık bir sarım yaptıysanız yine bu sorunu yaşarsınız. Bunlara ek olarak kullanılan pamuk kalitesi ve kullandığınız likitin kalitesi VG/PG oranları gibi pek çok farklı etkende bu sorunun daha fazla yaşanmasına neden olabilmektedir. Bazen herşeyi doğru yapsanızda bu sıçratma probleminden kurtulamıyorsunuz tabi burda biraz püf noktası ve tecrübe giriyor işin içine. Bilindik çözümlerden bazıları: ateşleme düğmesine basarak atomizerin içine doğru üfleyin bu sayede coilin içindeki fazla miktardaki likiti dışarı atmış olacaksınız veya ağzınızı atomizere götürmeden önce boştayken bi saniye basın o sırada sıçratacağı likiti dışarı atmış olacak zaten. Bunlarda yeterli olmuyorsa pil gücünüzü kontrol edin şarjınız bitmek üzere olabilir yada hazır coil kullanıyorsanız coilinizi değişin, sarılabilir atomizer kullanıyorsanız pamuklama ve tel sarımınızı yenileyin. Tabi bunlar %100 çözüm olacak diye bir kaide yok şu anki elektronik sigara teknolojisinde henüz bu sıçratma problemine kesin çözüm bulabilmiş bir cihaz yok malesef. Eğer elektronik sigara kullanıyorsanız bunu göz önüne alarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Kısacası sıçratma ve sızdırma yapmayan cihaz yok kimisi az kimisi çok yapmaktadır bunları.

Gerçek Sigaraya Benzeyen Elektronik Sigaralar Var Mı?
İlk olarak piyasaya sürülen elektronik sigaralar hatırlanacağı üzere görüntü olarak gerçek sigaralara benzeyen ancak kartuşlu sistemle üretildikleri için kullan at prensibi ile çalışan sigaralardı. Kullan at elektronik sigaraların yapı olarak daha maliyetli olması gelişen teknoloji ile beraber artık kullanımı daha kolay işlevsel ve ergonomik elektronik sigaralara yönelmeyi zorunlu hale getirdi. Zaten bu tip sigaralar çok daha ekonomik maliyetler ile satışa sunulmaktadır. Sizde farklı marka ve modelleri deneyerek kendinize en uygun olan elektronik sigarayı belirleyebilirsiniz.

Elektronik Sigaram Bozuldu Kendim Tamir Edebilir Miyim?
Elektronik sigaranızda yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak ilk atmanız gereken adım kullanıcılar tarafından kurulan forumlara üye olmaktır. Bu tip forumlarda üyeler sürekli olarak birbirleri ile iletişim halinde oldukları için daha önce yaşanan arıza sorunlarını ve nasıl çözümlediklerin paylaşmaktadır. Eğer çözüm bulamazsanız tedarikçiniz ile iletişime geçip destek isteyebilirsiniz. Her cihazın kendine has sorunları olacağı için her cihaz kendi başına ayrı bir araştırma konusudur. Buna ek olarak dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olan YouTube üzerinden de elektronik sigara arızaları için tamir yöntemleri hakkında çekilen anlatım videolarını izleyerek fikir edinmeniz mümkündür.

Elektronik Sigara Bataryası ile Elektronik Sigara Tankı Uymuyor?
Elektronik sigara bataryası ile elektronik sigara tankının çaplarının birbirine denk olması gerekmektedir. Burada önemli olan nokta tank çapının taktığınız mod yada kalem tipi pilden büyük olmamasıdır, bu tarz durumlarda modunuz yada piliniz atomizerin ihitiyaç duyduğu gücü üretemeyerek performans vermeyecektir.

Atomizer Başlıksız Elektronik Sigara Var Mıdır, Atomizer Başlık Değiştirilmeden Elektronik Sigara Kullanılır Mı?
Elektronik sigara modellerinin tümünde atomizer başlık bulunmakta olup yine bu başlıkların belirli dönemler dâhilinde değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak kullan at tipi eski tip elektronik sigaralarda atomizer başlıksız elektronik sigara özelliği bulunmaktadır. Yine de kullandığınız üründen alacağınız performans ve duman kalitesi son derece düşük olacağını bilerek bu tip sigaraları almanızda fayda vardır.

Sıfır Nikotinli Elektronik Sigara Kullanırsam Hemen Sigarayı Bırakabilir Miyim?
Ne yazık ki sigara kullanıcıları bir süre sonra nikotin bağımlısı haline gelmektedir. Yaşanan bu bağımlılık vücuda nikotin alınmaması durumunda kalp çarpıntısı, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, sinir, stres ve odaklanma sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bir anda sigarayı bırakmak kişinin çok daha fazla zorlanmasına neden olacağı için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kişinin zorlanmadan sigarayı bırakmak için uygulayabileceği en mantıklı yöntem nikotin alımını kademeli olarak azaltmasıdır. Zaten elektronik sigara almadan önce mutlaka kişinin bağımlılık seviyesi ölçülmeli, buna göre nikotin limiti belirlenerek sigarayı çok daha kolay bir şekilde hiç zorlanmadan kademeli olarak bırakması sağlanmalıdır. Unutmayın bağımlılık yapan nikotindir.

elektronik sigara almak istiyorumElektronik Sigara Almak İstiyorum Bunun İçin Ne Kadar Para Ayırmam Gerekiyor?
Tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi elektronik sigaralarda da tercih edeceğiniz markaya ve bu markanın size sunduğu özelliklere göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama bir elektronik sigara kitinin fiyatı en düşük 120 liradan başlar. Ancak kullanacağınız elektronik sigaranın kaliteli olması ya da geniş bir ekipmana sahip olmasını isterseniz ayıracağınız bütçeyi 450 liraya kadar çıkartmanız gerekir. Yine yapacağınız kombinasyonun genişliğine ve alacağınız artı ekipmanların sayılarına göre bu tutarın yükselebilmesi de söz konusudur.

Piyasada Satılan Elektronik Sigara Markaları Hangileridir?
İlk üretilen elektronik sigara markası Ruyan elektronik sigara markası olarak öne çıkarken ilerleyen yıllar ile beraber bu marka piyasadaki etkinliğini kaybederek yerini Joyetech, Eleaf, Kangertech, SMOK vs.. gibi farklı markalara bırakmış durumdadır. Zaten bu markalar şu anda piyasada en çok satılan ve bilinen markalar arasında yer almaktadır. Tabiki bunlar Türkiye piyasasındaki markalardır Amerika, Çin, Japonya gibi ülkelere baktığınızda çok farklı markalar ile karşılaşabilirsiniz örnek Vapor Storm markası Amerikanın Joyetech’i diyebiliriz fakat ülkemizde pek bilinmemektedir.

Elektronik Sigaranın Sağlığa Zararı Var Mı?

Elektronik sigara almak istiyorum diyen kişilerin ilk merak ettikleri konu bu sigaraların da sağlığa zararı olup olmadığıdır. Elektronik sigaranın tamamen masum olduğu söylenememekle beraber gerçek sigara ile kıyaslandığında çok daha az zarar verdiği kesinlikle ortadadır. Çünkü gerçek sigaranın dumanında yapılan araştırmalar ile içerisinde 4 binden fazla zararlı madde ve kimyasallar olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

• Elektronik sigaralarda ise açığa çıkan buhar sadece saniyeler içerisinde kaybolmakta, bu da ciğerleriniz kadar hava kirliliğini engellemesi nedeni ile çevreye de yarar sağlamaktadır. Yine içim sonunda izmarit çöpü ortaya çıkmadığı içinde çevre kirliliği yaratmamaktadır.
• Elektronik sigaradan yayılan buhar aynı ortamda bulunan kişilerin solumasında bir zarar görmelerine neden olmaz. Oysaki normal sigaralarda pasif içici olarak kabul edilen bu kişiler gerçekten sigarayı içen kişiden bile dahi daha fazla zarar görmektedir. Elektronik sigaralar pasif içicilerin de korunması anlamına gelmektedir.
• Normal sigarayı yakmak için ateş kullanılmakta ve bunun sonucunda kül ortaya çıkmaktadır. Bu da ciğerinize çektiğiniz her dumanda bir miktar katranı ciğerinize taşımanıza neden olmaktadır.
• Her geçen gün artan sigara fiyatları ile kıyaslandığında elektronik sigara kullanımı son derece ekonomiktir ve bu nedenle aylık sigara harcamalarınızı nerede ise 200 liraya kadar azaltarak bu tutarın aylık olarak cebinizde kalmanızı sağlamaktadır.
• Ülkemizde uygulanmaya başlanan dumansız hava sahası yasası ile beraber kapalı alanda artık sigara içilmezken elektronik sigara ürünlerinde sigara dumanı bulunmadığı için kapalı ortamlarda dahi içimine izin verilmektedir.

İlk Modern Elektronik Sigarayı Kim Buldu?
Tütünsüz sigara üretimi için pek çok fikir bulunmakla beraber bugünkü elektronik sigaraların ilk atası olarak Çin’de üretilen Ruyan Elektronik Sigara kabul edilmektedir. Çin’de yaşayan ve eczacılık yaparak yaşantısını sürdüren Hon Lik tarafından geliştirilen ve elektronik sigara olarak patenti 2003 yılında alınan bu sigara aynı zamanda ilk prototip elektronik sigara olarak kabul edilmektedir. İnsanlara sigaradan çok daha kolay bir şekilde kurtulmasını vadetmesi nedeni ile kısa sürede milyonlarca kişi tarafından kullanılması ile bir fenomen haline gelmiştir. Yakalanan bu başarı ve yoğun ilgi zamanla piyasaya yeni elektronik sigara markalarının da girmesine neden olarak son derece büyük bir sektörün oluşmasını sağlamıştır. Yapılan incelemeler sadece Amerika’da elektronik sigara sektörünün 100 milyar dolar sınırını aştığını göstermektedir.

elektronik-sigara-almakMOD Elektronik Sigara Nedir?
Sub oHm özelliklerine sahip olan son teknoloji ile geliştirilen özel elektronik sigaralar genel olarak MOD e-sigara kategorisi altında toplanmaktadır. En çok bilinen türü BOX MOD türü olarak anılmakta olup bu türevin de yerleşik bataryalı olanları ya da 18650 pil ünitesi ile çalışanları mevcuttur. Genel olarak kutu dikdörtgen şeklinde üretilmektedir. Bu yapıları ile daha ziyade küçük çakmakları andırırlar ve silindirik bataryalar ile kıyaslandıklarında gerek daha az yer kaplamaları gerekse de sundukları performansları ile çok daha avantajlı bulunmaktadır.
Yine geliştirilen teknolojiye bağlı olarak artık bu tip ürünlerin büyük bir bölümü akıllı telefonlar için Powerbank özelliği de sunmaktadır. Sağladığı büyük avantajlardan biride üzerinde yer alan pil durum göstergesi sayesinde istenmeyen bir anda pilin bitme riskinin sıfırlanması ve pilin güç durumunu takip etmenize olanak sağlamasıdır. Üzerinde yer alan LED ekranlı gösterge üzerinden pek çok özelliğin de takip edilmesine izin verir. Bu ekrandan atomizer başlığın oHm değerini takip edebileceğiniz gibi volt değerini de ayarlamanız mümkündür.
Yerleşik bataryası bulunan MOD elektronik sigaralar için ise en düşük 1600 mAH ile en yüksek 5000 mAH arasında değişen batarya seçenekleri sunulmaktadır. Son derece geniş bir ürün yelpazesine sahip olmakla beraber ürünler daha ileri elektronik sigara kullanıcıları için Professional Kit ve elektronik sigaraya yeni başlayan kişilere hitap eden Starter Kit gibi temel segmentlere ayrılmaktadır.

Elektronik Sigara Ciğere Çekim / Sigara İçim Nedir?
Elektronik sigara farklı taleplere yanıt verebilmek adına farklı içim modu seçenekleri de sunmaktadır. Normal içilen sigaralarda bilindiği üzere ilk olarak sigaranın dumanı ağıza çekilmekte ve ardından solunum yolu ile ciğerlere iletilmektedir. İşte elektronik sigarada aynı kullanımı sağlayan moda sigara içim modu adı verilmektedir. Nargile içilirken ise nargileden gelen duman direkt olarak ciğerlere çekilmektedir. Aynı tempoda elektronik sigara içmenizi sağlayan çalışma moduna da elektronik sigara ciğere çekim adı verilmektedir.

Elektronik Sigara Bataryam Neden Çok Hızlı Bitiyor?
Elektronik sigaraların bataryaları kullanım süresine göre ayarlanmaktadır. İlk kez e-sigara kullanan kişiler için hazırlanan başlangıç kitlerinde kullanıcıların çok fazla bu ürünü kullanmayacakları göz önünde bulundurularak düşük güce sahip olan bataryalar kullanılmaktadır. Kişinin elektronik sigaraya alışarak daha fazla kullanmaya başlaması ile beraber sigara ile geçirdiği zaman artarak daha fazla batarya tüketimi yaşanmaya başladığı için sigarasını bir üst segmente taşıması yani daha üst düzey bir elektronik sigara alması gerekir. Sizin de elektronik sigara bataryanız hızlı tükenmeye başladıysa bu durumda artık bir üst modele geçme zamanınız gelmiş demektir.

VG Likit Nedir?
Vegetable Glycerin kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmaktadır. Kelimeden de anlaşılacağı üzere tamamen doğal yollardan elde edilen bitkisel gliserin kullanılarak oluşturulan likitlere VG likit adı verilmektedir. E-sigara kullanırken yoğun buhar elde etmek isteyen kişilerin bu tip likitleri tercih etmeleri önerilmektedir.

PG Likit Nedir?
Laboratuvarda Propylene Glycol kullanılarak özel olarak üretilen kimyasal gliserinden elde edilen likitlere PG Likit adı verilmektedir. Bu gliserinin içerisine kişinin tercih ettiği aromalar ve tat vericiler katılıp harmanlanarak e-sigara likitleri elde edilmektedir. Elektronik sigara kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun istediği boğaza vurum yani kişinin gerçek sigara içiyormuş hissini yaşamasını sağlar.

E-Sigara Likit Dolumu Nasıl Yapılır?
Elektronik sigara kullanıcılarının mutlaka öğrenmeleri gereken işlemlerden biride likit doldurma işlemidir. Elektronik sigaralarda likit doldurma işlemi kişinin kullandığı sigara markası, bu markanın ürününde tercih ettiği tankın yapısına ve tasarım türüne göre değişkenlik göstermektedir. Ancak tüm elektronik sigaralarda bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken ortak nokta hava borusuna tek bir damla bile likit damlatılmadan doğrudan tank deposuna özel enjektör kullanılarak likitin aktarılmasıdır. OHM elektronik sigara kullanan kişilerin ise ilk kez likit doldurma işleminde cihazın sahip olduğu atomizer başlığın likit dolumu takip eden ilk kullanımda alevlenmemesi için mutlaka bu alana da birkaç damla likit damlatmaları tavsiye edilmektedir.

Elektronik Sigara Tankında Tankın Likit Kaçırması Neden Kaynaklanır?
Elektronik sigaranızı kullanırken tanktan aşırı derece likit kaçağı yaşanıyorsa aşağıdaki noktaları kontrol edin. Tüm bu kontrollere rağmen sorunu çözemezseniz mutlaka elektronik sigaranızı satın aldığınız danışmanınız ile iletişime geçerek sorunu kendisine iletin. E-sigaralarda tankın likit kaçırmasına neden olabilecek sorunlar şunlardır:
• Tanktaki likit miktarını kontrol edin, tanka kapasitesinden fazla likit doldurulursa bu fazla kısım tankın kaçak yapmasına neden olur.
• Atomizer başlığın iç kısmını kontrol edin. Bu kısımda fazla likit birikmesi varsa bunu temizleyin.
• Tankın etrafını çevreleyen lastik yuvarlak parçaların hala yerinde olup olmadığını kontrol edin. Gevşeyen parçalar varsa bunları tekrar yerine yerleştirerek sıkılaştırın.
• Hava kanalı olan tanklardan kullanıyorsanız bu kanalların açık olduğundan emin olun. Herhangi bir tıkanma varsa bunu temizleyin. Tıkalı olan hava kanalları tankın içine doldurulan likitin dışarı sızmasına neden olur ki bu da istenmeyen bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here