Elektronik Sigara Likiti Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Elektronik Sigara Likitinin Hangi Malzemeleri Kullanarak Nasıl Yapılacağınızı Adım Adım Anlattık.

13
102691

Elektronik Sigara Likiti Nasıl Yapılır?

Elektronik sigaralar, sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanan insanların sağlık için risk oluşturan tütün mamüllerinden uzaklaşması için harika cihazlardır. Elektronik sigara denilince de akla elbette elektronik sigara likitleri gelir. Hazır likitler son derece çeşitli kahve aromasından çikolataya, tropikal meyvelerden kek ve mısır gevreği aromasına kadar geniş bir yelpazede elektronik sigara kullananların imdadına yetişiyor. Farklı nikotin değerleri ile kullanabileceğiniz elektronik sigara likitleri aynı zamanda farklı PG ve VG oranları ile kullanıcıların isteklerine hizmet ediyor. Ancak bazı kullanıcılar gerek hazır elektronik sigara likitlerinin fiyatlarından (özellikle ülkemizde bu likitler yasal sınırlandırmalardan dolayı bu elektronik sigara likitleri kaçak yollardan elde edilmektedirler ve bu yüzden de fiyatları biraz yüksektir) yakınarak gerekse kendi damak zevklerine uygun elektronik sigara likitleri istediklerinden kendi likitlerini yapma eğilimi göstermektedirler. Hâl böyle olunca da kendi elektronik sigara likitinizi nasıl yapacağınız da önemli bir konu haline geliyor. O zaman sözü daha fazla uzatmadan “elektronik sigara likiti nasıl yapılır?” sorusunun cevabına geçelim.

Elektronik Sigara Likitleri içerisinde Neler Bulunuyor?

Kendi elektronik sigara likiti sıvınızı yapmadan önce bir elektronik sigara likiti çeşidinde neler bulunduğuna kısaca göz atalım. Uzman ve tecrübeli elektronik sigara kullanıcıları bir elektronik sigara likiti içerisinde ne olduğunu bilirler. Ancak elektronik sigara veya elektronik nargile kullanmaya yeni başlayanlar için bu geçerli değildir. Kısaca özetlemek gerekirse bir elektronik sigara likiti içerisinde sırasıyla PG yani propilen gliserin, VG olarak ifade edilen vejeteryan gliserin, saf su, aroma ve nikotin bulunur. Aromalar genellikle gıda aromaları arasından seçilirler ve kesinlikle insan sağlığı için bir risk taşımazlar. Bu aromaların büyük çoğunluğu pasta aroması olarak üretilmiştir ve pastanelerden almış olduğunuz bir çok pastanın içerisinde de bu aromalardan mevcuttur. Bazı elektronik sigara likitlerinde ise bu malzemelere ek olarak diacetyl denilen kıvam arttırıcı (özellikle kek, krema veya tereyağı içeren kurabiye aromalarında ) bir madde kullanılır. Bu madde hemen her gıda maddesinde –özellikle de bisküvi, kek gibi gıda maddelerinin üretiminde kullanılırlar. Ancak diacetyl meselesine başka bir yazıda değineceğiz. Elektronik sigara likiti içeriğinde bu maddelerden en riskli olanları ise nikotin ve diacetyl’dir.

Elektronik Sigara Likiti Nasıl Yapılır?

Elektronik sigara likiti yapmak oldukça teknik bir meseledir. Bunun için tıpkı bir kimyager gibi hassas çalışmalısınız. Buna ek olarak favori elektronik sigara likiti aromanızın hangi maddelerden oluştuğunu da iyi belirlemelisiniz. Favori elektronik sigara likiti çeşidinizi tanıyın. Nikotin değerinden PG – VG oranına, elektronik sigara likitinin renginden kıvamına kadar hepsi aklınızda olsun. Daha sonra kendi likitinizi yapmaya başlayabilirsiniz.
Birinci adımı geçtikten sonra elektronik sigara likiti yapmak için gerekli olan malzemeleri bir bir hazırlamalısınız. NBase, eldiven, damlalık, dijital tartı, sıcak su, karıştırıcı, beher, şırınga, elektronik sigara likiti şişesi gibi bir kimyagerin laboratuarında bulunan malzemelere sizin de ihtiyacınız olacak. Elbette elde etmek istediğiniz elektronik sigara likiti aromasına göre elinizde aroma ve esanslar da bulunmalı.

Elektronik Sigara likiti YapmakElektronik Sigara likiti Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Favori elektronik sigara likitinizin her özelliğini bir kenara kaydedin. Aynı kıvamı ve lezzeti elde etmek istediğiniz elektronik sigara likitinin özellikleri için de yapabilirsiniz. Nasıl bir kek yapmak istediğinizi bilmeden kek yapmaya kalkışmak ne kadar mantıksızsa, nasıl bir likit istediğinizi bilmeden elektronik sigara likiti yapmak da aynı derecede mantıksızdır.
Elde etmek istediğiniz elektronik sigara likiti çeşidinin şişe boyutundan PG – VG oranına ve nikotin değerine hatta kıvamına ve rengine kadar her şeyi not edin ve netleştirin. Şimdi işe koyulma zamanı. Yukarıda a belirttiğimiz gibi gereken malzemeleri tedarik edin ve işe koyulun.
Eldiven: Seyreltilmiş veya normal formundaki bir nikotin karışımına çıplak elle dokunmak sizin için sakıncalı olabilir. Bu yüzden eldiven kullanmalısınız.
Şırınga: Elektronik sigara likiti yapmak oldukça teknik bir iştir. Bu iş için ml yani mililitre hesabı yapmanız gerekiyor. Bunu da en iyi şırınga ile yapabilirsiniz.
Kaplar Ve Beherler: Malzemeleri karıştırmak için seyreltilmiş nikotin, Nbase, PG veya VG malzemeleri için uygun bir karıştırma kabına ihtiyacınız olacaktır.
Karıştırıcı: Malzemeleri karıştırmak için ihtiyacınız olacak.
PG Ve VG: Bu malzemeler aslında birer alkol çeşididirler. Fakat kimyasal yapıları gereği alkol içermezler. Genellikle sıvı nikotin veya elektronik sigara aromalarını seyreltmek için kullanılırlar. PG; propilen gliserol anlamına gelir. VG ise bitkilerden elde edilen bir tür gliserol çeşididir ve Premium likit olarak anılan likit çeşitlerindeki oranı daha yüksektir. Bazı insanların PG’ye alerjisi vardır. Üstelik bu kimyasalın yoğun olduğu likitler boğazlarınızı tahriş edebilirler. Bu yüzden ağırlıklı olarak tadı tatlı olan VG’yi tercih etmeniz sizin yararınızadır.
Aroma: Elektronik sigara likitlerinin o hoş koku ve lezzeti bu aromalardan gelir. Genellikle aromanın kuvvetini arttırmak için zaman zaman diacetyl kullanılsa da bu her likitte bulunmaz. Aromayı gıda aromaları arasından seçebilirsiniz.
NBase: Bu karışımı kullanacaksanız ekstra olarak PG, VG ve Nikotin kullanmaya ihtiyaç duymazsınız. Zira bu karışım üç malzemeyi de içerir. “Base” veya “NBase” olarak anılan bu karışıma sadece aroma eklemeniz halinde elektronik sigara likitiniz kısa zamanda hazır olacaktır.
Şırınga/Damlalık/Dijital Tartı: Elektronik sigara likiti yapmak hassas hesaplamalar yapmanızı gerektirir. Bu yüzden neyi ne kadar katacağınız konusunda dikkatli olmalısınız. Bunun da en iyi yolu karışımları hazırlarken şırınga, damlalık veya dijital tartı kullanmaktır.
Seyreltilmiş Nikotin: Seyreltilmiş nikotin genellikle 100 ml’lik şişelerde satılırlar. Bunun altında elektronik sigara likiti yapma işleminin altında yatan matematiktir. Karıştırma işleminin kolay olması için genellikle şişe hacmi 100 ml olarak belirlenir.

Elektronik Sigara Likit Tarifleri

Elektronik sigara likiti tarifleri bulmak için sizin gibi elektronik sigara kullanan arkadaşlarınızdan veya internetteki kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Elektronik sigara likiti yapmak için ve bunun için gerekli tariflere ulaşmak için kullanılacak olan sihirli kelime DIY’dir. İngilizce “Do It Yourself” anlamına gelen bu kelimeyi “e-juice” veya “e-liquid” gibi kelimelerle aratın ve tarifleri inceleyerek yola koyulun. DIY, internette başlı başına bir dünyadır. Bu terim sayesinde internette kendi küçük hoparlörünüzü veya elektronik sigaranızı nasıl yapabileceğinizi dahi öğrenebilirsiniz. Son bir Not: Kısa süre sonra bir çok likit çeşidinin tariflerini blog bölümümüzde bulabileceksiniz.

NBase İle Likit YapmakNBase İle Elektronik Sigara Likiti Yapmak

Elektronik sigara likiti yapmanın inceliklerini aşşağıda sıralayacağız. Bu işlem hassas bir matematik içerir. Ancak NBase veya Base denilen karışımları kullanıyorsanız işiniz nispeten daha kolaydır. Bu tip bir işlemde NBase karışımını elde etmek istediğiniz elektronik sigara likiti karışımının aroma yüzdesi kadar aroma ile birleştirmelisiniz. Basit bir örnekle şöyle anlatalım.
50 ml’lik 3 Nikotinli Bir Elektronik Sigara Likiti İçin %10 Aroma Yüzdeli Bir Likit İçin:
10 ml Aroma + 40 ml Base (3 Nikotinli Ve Dilediğiniz PG – VG Oranına Sahip) = 50 ml Likit.
Burada en önemli nokta, yapmak istediğiniz elektronik sigara likiti çeşidindeki aroma miktarını, aroma yüzdesini – oranını öğrenmenizdir. PG / VG ve nikotin oranları ise kullanacağınız base likitine göre değişmektedir.
Aromaya gelince, çoğu likitte ideal aroma oranı %10’dur. Ancak siz aroma sertliğine göre daha fazla aroma katmak da isteyebilirsiniz.

Elektronik Sigara Likiti Yapmak

Öncelikle yapacağınız likitteki nikotin oranını belirleyin. Likit çeşitlerindeki 3-6-9 gibi ifadeler ml başına düşen mg nikotin değerleridir. Ancak siz bunlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bunun için formüllere kendiniz de ulaşabilirsiniz.

Google’dan E-Likit Hesaplama Aracı v.b şeklinde anahtar kelimeler kullanarak arama yaparsanız E Likit hesaplama araçlarına ulaşabilir ve bu sayede karışıma eklemeniz gereken PG / VG / Aroma ve diğer malzemelerin oranını öğrenebilirsiniz. Gerisi sadece ilgili malzemeleri gereken oranlarda karıştırmak ve bu likit karışımının demlenmesini beklemek. Peki elektronik sigara likitleri nasıl demlenir. Bu işlem elektronik sigara likitlerini hazırladıktan sonra şişelere doldurmak ve ardından bu şişeleri dibi sıcak veya ılık bir su kabında bir süre bekletmektir. Elbetteki kaptaki sıcak su miktarı likit şişelerinizin yarısını geçmemeli.

DIY elektronik sigara likiti için malzemeleri ne kadar karıştırmanız gerektiğine dair formülleri paylaşım platformlarından öğrenebilirsiniz. Bu malzemelerin ne kadar karıştırıldıklarını öğrendikten sonra tek yapmanız gereken malzemeleri uygun miktarlarda karıştırmak olacaktır. Siz de kendi özel karışımlarınızı aroma zevkinize göre karıştırabilir ve farklı karışımlar elde edebilirsiniz.

13 YORUMLAR

 1. “….50 ml’lik 3 Nikotinli Bir Elektronik Sigara Likiti İçin %10 Aroma Yüzdeli Bir Likit İçin:
  10 ml Aroma + 40 ml Base (3 Nikotinli Ve Dilediğiniz PG – VG Oranına Sahip) = 50 ml Likit…..” yazmışsınız fakat bu hesap ile %10 aroma değil %20 olması gerekiyor

  50 ml —-> 10ml aroma varsa
  100 de —->20 olur

  • aynen kardeşim orada ufak bir tekniksel hata oluşmuş. Ama hakkını vermek gerek. Adam gerçekten mükemmel yazmış çok aradım böyle bir yazı, ama bulamadım herkes üstü kapalı yazmış. Adam a dan z ye anlatmış. Yazı için teşekkürler klavyene sağlık.

 2. İyi de 50 ml için yüzde 10 yazmış
  100 ml için de 10 ml yazmış…. 50 ml %10 u 5 ml eder zaten. Adam doğru yazmış bunun neresi yanlış ki

 3. I’m impressed, I need to say. Actually rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you could have hit the nail on the head. Your concept is excellent; the problem is something that not sufficient persons are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled across this in my search for one thing regarding this.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here