E Sigara İle Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalıyız?

0
6168
18650 pil şarj aleti

Pek çok açıdan elektronik sigaralar gerçekten yüzyılın icadı! Nikotin ihtiyacınızı, zehirli kimyasalları vücudunuza sokmadan karşılayabiliyorsunuz. Üstelik izmarit, kötü koku derdi veya küllük gibi şeylere de ihtiyacınız yok. Ancak olumlu pek çok yönüne karşın elektronik sigara modelleri tamamen kusursuz değiller. Örneğin, hangi model veya tipte e sigara kullanıyor olursanız olun elektronik sigaraların tanklarından likit sızıntısı yapmaları bilinen ve e-sigara kullanıcılarının şikayetçi oldukları bir konu. Size ilgisizmiş gibi gelse de aslında pil şarj aleti ve tank sızıntısı meselesi birbiriyle yakından ilgili ve e-sigara ile neden pil şarj aleti kullanmalıyız? sorusunun cevabı da sorunun içinde saklı.

Elbette pek çok elektronik sigara kullanıcısının pillerini şarj etmek için harici bir şarj aleti kullanmalarının tek sebebi sızıntı değil. Peki e-sigara modelleri gövdelerinden şarj edilebiliyorken neden pil şarj aleti kullanmalıyız?

Pil Ömrünü Uzatmak İçin: Pil Şarj Aleti

xtar pil şarj aletiEğer bir elektronik sigara olarak Aspire Zelos kullanmıyorsanız, likit tankınızın sızdırması son derece doğaldır. Genellikle ters bir pozisyonda tutulan cihazlar, hava kanalları açık kaldığında buralardan e-likit sızıntısı yapabiliyorlar. Likit sızıntısı ise ilk olarak pilleri olumsuz etkiliyor. E-sigara modellerinin hemen hepsinde karşınıza çıkan bu olumsuz durumun nedenleri birden fazla. Likit sızıntısının nedenleri arasında;

• Elektronik Sigaraların Ters Pozisyonda Uzun Süre Tutulması
• Atomizer Tankın Hava Kanallarının Açık Bırakılması,
• Elektronik Sigara Likiti İçeriklerine Akışkanlığını Veren PG’nin E-Likitlerde Fazla Oranda Bulunması,
• Uzun Süre Kullanılmış Olan Atomizer Tanklar
• Camı Çatlamış Olan Atomizer Tanklar

gibi nedenler gösterilebilir. Özellikle mod elektronik sigara modellerinde sıklıkla karşımıza çıkan bu durumla karşılaştığınızda neler yapmalısınız ve cihazınızda ki piller likit sızıntısından nasıl etkileniyor? Elektronik sigara modellerinde e-likit sızıntısı ile karşılaştığınızda yapmanız gerekenler;

• İlk Olarak, Likit Sızıntısı İle Kaşılaştığınızda Likitin Kurumasını Engelleyin. Elektronik Sigara Modellerinde Özellikle İşlemci Ve Diğer Parçalara Sızan E-likit Kuruduğunda Geri Döndürülemez Hasarlara Neden Olur.

• Atomizer Tankı Likit Sızıntısı İle Karşılaştığınızda Hemen Gövdeden Ayırın.
• Gövdeye Ve Pillere Sızmış Olan Likiti Silerken Kolonyalı Mendil Kullanın.

• Su, her elektronik cihazda olduğu gibi elektronik cihazların düşmanıdır. Fazla miktarda olmamak kaydıyla kolonya, cihazlarınızı temizlemek için idealdir. Bir parça kolonyalı mendil, cihazınızı temizlemek için oldukça uygundur. Likiti sildikten sonra cihazın kuruması için biraz beklemeniz yeterli olacaktır.

• Cihazınızı mümkün olduğu kadar düz tutmaya özen gösterin. Cihazı kapatıp cep veya çantanızda taşırken hava kanallarını kapatmayı ihmal etmeyin.

• Elektronik sigara likitlerinin içerisinde bulunan Propilen Gliserol, e-likite akışkanlığını verir. Eğer likit sızıntısından şikayetçiyseniz Vejeteryan Gliserol oranı (VG) yüksek premium likit içeriklerini kullanmaya özen gösterin.

Eğer yukarıdaki önlemleri alırsanız, likit tankınız sızıntı yapsa bile cihazın pilleri ve elektronik aksamı güvence altında olmuş olur. Peki likit sızıntısı pilleri nasıl etkiliyor?

Likit Sızıntısı Ve Piller

Likit sızıntısı, cihazın pil haznesine ulaştıktan kısa bir süre sonra pillere zarar verir. Bildiğiniz gibi şarjlı pillerin etrafı kalın bir koruma tabakası ile kaplıdır. Likit buradan sızdığında, pilin aktarma kısımlarına zarar verir. Sonrasında ise piller çalışmaz hale gelecektir. Bu yüzden pillerin ömrünü uzatmak için likit sızıntısının önüne geçmelisiniz ki bu, “neden pil şarj aleti kullanmalıyım?” sorusunun ilk yanıtıdır.

Şarj Girişleri Ve Pil Şarj Aletleri…

basen pil şarj aletiPil şarj aleti kullanmanızı gerektirecek bir başka neden de özellikle mod e-sigara modellerinde şarj girişlerinin çok çabuk bir biçimde deforme olmasıdır. Genellikle bu durum, mikro usb şarj girişi bulunan mod sigaralarla birlikte kullanılan düşük kaliteli şarj kablolarından kaynaklanır. Bu kabloların cihaza eklenecek olan girişleri çok çabuk bir biçimde deforme olabilmektedir.

Belki de bu yüzden özellikle mod elektronik sigara modellerini şarj ederken pil şarj aleti kullanmanız, pillerin kullanım ömrünü uzatmanız için yapmanız gerekenlerden birisidir. Özetle, e-sigara modelinizi şarj ederken şarj girişini kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Elektronik sigara modellerindeki enerji seviyesi göstergesi sık sık size yanlış bilgi verebilir. Piyasada bulunan Nitecore i2, Nitecore d2, Nitecore i4, Nitecore d4 gibi cihazlar piller şarj olduğunda sizleri uyarırlar. Buna ek olarak size pillerin içindeki enerji miktarı konusunda daha net bilgi verirler. Bu da cihazınızı şarj ederken “neden pil şarj aleti kullanmalıyım?” sorusunun bir başka yanıtıdır.

Piller Ve Pil Şarj Aletleri Neden Bu Kadar Önemli?

Bunun en temel nedenlerinden birisi, piyasada 18650 pil olarak da bilinen şarjlı pillerin bir mod sigaraların en önemli unsurlarından birisi olmasıdır. Kaliteli bir şarjlı pil, 35 – 50 TL arasında değişen bir fiyata sahiptir. Bu yüzden şarjlı pillerin bozulması veya zarar görmesi sizlere ek maliyet olarak geri dönecektir.

Bozuk şarjlı piller aynı zamanda uzun süreli kullanımda cihazın işlemcisine zarar verecektir. Eğer pahalı bir mod cihaz kullanıyorsanız bu durum keyfinizi kaçırıp buhar keyfinizi çileden çıkılmaz bir hale sokabilir. Özellikle sigarayı yeni bırakmış biriyseniz batarya sorunu tekrar sigaraya dönmenize yol açabilir.

Buhar Keyfi Ve Şarjın Önemi…

E-sigara modellerinizle neden şarj aleti kullanmalısınız? Bunun bir diğer nedeni de pil şarj aletlerinin bir pili şarj etmenin en sağlıklı yolu olmasıdır. Düşük enerji ile yüksek watt ile çekim yapmaya çalışırsanız atomizer coil kısımlarına zarar verebilirsiniz. Bu da, buhar kalitenizden buhar yoğunluğuna kadar her şeye zarar verir.

Kesintisiz bir buhar keyfi için ikili veya dörtlü şarjlı pil şarj aleti kullanmanız sizler için daha iyidir. Böylelikle, piliniz bittiğinde bir yedeğini hemen cihazınıza takarak kullanabilirsiniz.

O zaman kısaca konumuzu şu şekilde toparlayalım;

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalıyım? – Likit Sızıntısı Pillerinize Zarar Verebilir. Hemen Her E-Sigara Modelinde Karşınıza Çıkan Likit Sızıntısı, Pillerin En Büyük Düşmanıdır.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalıyım? – Cihazınızın Buhar Yoğunluğu Ve Buhar Kalitesi Pillerin Enerji Seviyesi İle Doğrudan Orantılıdır.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalıyım? – Özellikle Dörtlü Veya Sekizli Pil Şarj Aleti Kullanırsanız, Kesintisiz Buhar Keyfi Yaşayabilirsiniz.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalıyım? – Piller, Özellikle Mod Elektronik Sigaraların En Önemli Parçalarından Birisidir.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalısınız? – Elektronik Sigara Modellerinin Şarj Girişleri Dayanıksızdır. Özellikle Uzun Süreli Kullanımda, Şarj Girişleri Zarar Görebilir ve Çalışmaz Hale Gelebilir. Cihazınızı Bir Daha Şarj Girişinden Şarj Etmeniz Mümkün Olmayabilir!

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalısınız? – Şarj Aletleri Pillerdeki Enerji Seviyesini Daha Net Ve Doğru Gösterirler. Böylece Yarı Yolda Kalmazsınız.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalısınız? – Bozuk Pil Size Ek Maliyet Getirecektir. Üstelik Bozuk Veya Bitmiş Pilleri Cihazınıza Takıp Kullanmaya Devam Ederseniz Cihazınızı Da Bozma Tehlikeniz Vardır.

Neden Pil Şarj Aleti Kullanmalısınız? – Likit Sızıntısı Özellikle Kapalı Durumdayken Pillerinizin Kalitesini Tehdit Edebilir. Bu Yüzden Pillerin İyi Çalışabilmesi Ve Uzun Ömürlü Olması İçin Şarjlı Pil Şarj Aleti Kullanmalısınız.

Son birkaç tavsiye daha; eğer cihazınızda likit sızıntısından etkilenmiş bozuk veya düzensiz çalışan piller kullanırsanız uzun vadede elinizdeki e-sigara modelini de bozabilirsiniz. Sony VTC5, Sony VTC6, Samsung ICR Serisi, LG HE2 serisi gibi markaların şarjlı pillerini kullanmayı ihmal etmeyin. Buna ek olarak, pil şarj aleti olarak da Nitecore, XtarBasen gibi bilindik güvenilir markaları tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here