Elektronik Sigara, Gerçek Sigaranın İçim Hissini Veriyor Mu?

0
3021

Sigaranın sağlık için taşıdığı riskler sigara bağımlılığını, günümüz insanı için son derece ciddi bir sorun. Şu anda dünya nüfusunun başına dert olan sağlık sorunlarının başında obezite, kanser ve kalp krizi geliyor. Bu sağlık sorunlarından kanser ve kalp krizi, sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanım miktar ve oranınız ile birinci dereceden etkili. Elektronik sigara ise, sigara için bugün kullanabileceğiniz en etkili alternatiflerden bir tanesi. Elektronik sigara kullanmak isteyen pek çok aceminin de aklında ise aynı soru var; elektronik sigara, gerçek sigaranın içim hissini veriyor mu?

Elektronik Sigara, Sigaradan Daha Az Zararlıdır Mı ?

Öncelikle sigara kullanan insanların neden elektronik sigara kullanmayı tercih ettiklerini bir kere daha hatırlayalım; elektronik sigara özellikle sigarayı bırakmak isteyenler için üretilir. Elektronik sigara e-likit adı verilen sıvı içerikleri “buharlaştırır” ve size sigara dumanından daha az toksin madde içeren bir buhar sağlar. Buhar, elektronik sigara gibi toksin açısından zengin olmamakla beraber hoş bir aroma kokusuna sahiptir. Kısaca özetlemek gerekirse;

Elektronik sigara, kötü ağız kokusuna neden olmaz. Elektronik sigara buharı ile sigara dumanı aynı şey değildir. Elektronik sigara buharı zehirli kimyasallar açısından zengin değildir.

Elektronik sigara buharının kokusu kıyafet ve mobilyalarınıza nadiren siner. Sıvı olarak dökülen e-likit, koku bırakabilir. Ancak buhar eşyalar üzerinde sigara gibi bir kötü koku bırakmaz.

Elektronik sigara, geleneksel tütün sigarasındaki gibi izmarit meydana getirmez. Kül tablası ve çoğu tiryakinin yapmaktan hoşlanmadığı küllük temizlemeye elektronik sigara modellerinde ihtiyaç duymazsınız. Bu arada sigara izmaritleri, sentetik süngerden imal edildikleri için çevre için de zararlıdır çünkü doğada çok zor kaybolur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektronik Sigara, Tütün Sigarasının İçim Hissini Verir Mi?

Elektronik sigaralar çeşitli model sınıflarına sahiptirler. Elektronik nargile olarak da bilinen mod e-sigara modelleri yoğun buhar sağlarlar. Bu cihazlara örnek olarak Vaporesso Revenger Serisi, SMOK Alien, Vaporesso Luxe, Smok X Priv gibi ürünleri gösterebiliriz. Ancak çoğunluğu 120 – 220 watt kapasite ile buhar sağlayan bu cihazlar gerçek bir sigaradan çok bir nargilenin içim deneyimini sizlere sunarlar. Ancak MTL (sigara içimi) bir atomizer tank ve birkaç ipucu ile elektronik sigara ile sigaraya olabildiğince benzeyen bir içim deneyimi yaşayabilirsiniz. Peki bir e-sigara ile gerçek sigaranın hissini nasıl sağlarsınız?

Eğer bir e-sigara sahibi değilseniz, sadece bir mod e-sigara gövdesi alarak ve bu gövdeyi MTL olarak da bilinen atomizer tanklarla birleştirerek (çoğu mod e-sigara gövdesi ve atomizer tank, 510 vidalama sistemine sahip olduğu için bu konuda zorluk yşamazsınız) elektronik sigara cihazınızı sigara içimi için hazır hale getirebilirsiniz. MTL içim şeklinin ne olduğunu yeni e-sigara kullanıcıları için açıklayacağız.

Sigara hissini sağlamak için, cihazınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekir. Öncelikle ayarlanabilir hava kanallarına sahip olan MTL Atomizer tankın hava kanallarını kısmanız, sigara dumanına benzer yoğunlukta buhar elde etmenizi sağlar. Üstelik hava kanalları kısıldığında sigara içim şekline benzeyen bir deneyim yaşamanız mümkündür. Ohm derecesini arttırmak da, e-sigara ile gerçek sigaraya daha yakın bir deneyim yaşamanız için önemlidir. Ohm, elektronik sigara modellerinde bataryadan atomizer tank içindeki coil (bobin) kısmına geçen enerjiyi etkiler. Ohm yani direnç seviyesini arttırırsanız, elektronik sigara cihazınız sigaradan duman çekme hissini size verir.

Son olarak e-likit seçimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle e-likit içeriklerine katılan PG (propilen gliserol) maddesinin niçin kullanıldığını bilmemiz gerekiyor. Elektronik sigara likit içerikleri bağlıca PG ve VG (vejeteryan gliserol) olmak üzere iki katkı maddesinden meydana gelir. PG’ nin kullanılma nedeni, e-sigara buharının sigara dumanına benzer hafif bir his oluşturmasıdır. Bu hissi, sigara kullananlar bilecektir. Şimdi sigara içim deneyimi için hangi e-likit içeriklerini seçmeniz gerektiğine bakalım.

İlk olarak e-sigara için kullanılan likit içeriğinin yüksek oranda PG içermesi gerekiyor. Premium e-likit olarak da bilinen elektronik nargile cihazları için üretilen likit içerikleri bu tip bir kullanım için uygun değildir. Çünkü çoğu premium likit, 80 VG – 20 PG gibi bir orana sahiptir. Bu nedenle de yoğun, hafif, yumuşak içimli bir buhar meydana getirirler.

E-likit içeriğinizin yüksek PG değerine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle Amazzone POP3, Natura, Liqua gibi markaların standart e-likitlerine ulaşmanız mümkün. Aroma olarak tütün aromalarını seçmeniz, sigara deneyimini tamamlayan yegane unsurdur. Bugün farklı aroma lezzetlerinden izler taşıyan tütün aromalı ve PG oranı yüksek likit içeriklerine ulaşmanız mümkün.

MTL Nedir? Elektronik Sigara Ve Sigara İle Ne İlgisi Var?

MTL elektronik sigara dünyasına ait bir terimdir. E-sigara modelleri, içim şekillerine göre iki ana gruba ayrılırlar. Bunlardan birincisi MTL olarak adlandırılır ve ismini İngilizce Mouth To Lung (ağızdan ciğere çekim) kelimelerinden alır. Bu içim şekli sigara deneyimini andırır; az buhar sağlar ancak tıpkı sigara dumanı gibi genzinizde hafif bir his oluşturur. MTL – sigara içim için standart (PG oranı 50 ve üstü) e-likitler ve MTL atomizer tanklar kullanılır. Nikotin seviyesini 6 mg ve üstü seviyesinde tutarsanız daha gerçekçi bir sigara deneyimi elde edebilirsiniz.

DTL ise daha çok nargileyi andırır. Bu içim şekli İngilizce Direct To Lung kelimelerinden gelir. Tıpkı geleneksel nargilede olduğu gibi yoğun buhar sağlayan bu içim şekli için premium likitler ve mod elektronik sigara modelleri kullanılır. VG oranı yüksek (80/20 veya 70/30) ve de nikotin oranı maksimum 6 mg olan likitler bu tip için uygundur.

Pod elektronik sigara modellerinin sundukları içim deneyimi de pek çok açıdan MTL içime benzer. Genellikle nic salt adı verilen nikotin tuzu kullanılarak üretilen bu e-likit içerikleri, az bir miktar e-likit ve düşük buhar ile geleneksel bir sigaranın içim deneyimini sizlere sunarlar. Bu tip cihazlarda da nikotin oranı (buhar yoğunluğu az olduğundan) oldukça yüksektir. 9 mg – 12 mg nikotinli içerikler bu tip e-sigara modellerinde öne çıkarlar.

Farklı İçim Şekilleri İçin Orijinal Ürünleri Nereden Bulabilirim?

Sigara içimi veya nargile içimi… Özellikle e-sigara dünyasına giren yeni biriyseniz, “orijinallik” ve “fiyat” seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar arasında geliyor. Buna ek olarak, e-sigara tedarikçinizin sizin için ideal cihaz, atomizer tank ve e-likit kombinasyonunu sağlayacak kadar deneyimli ve bilgili olması da şart.

Türkiye’ de hizmet veren www.elektronikbuhar1.net , farklı içim tipleri için ihtiyacını duyabileceğiniz mod elektronik sigara gövdesi, pod mod e-sigara, MTL / sigara içim atomizer tank, DTL / nargile içimi atomizerlere ek olarak premium likit, standart e-likit içeriklerine de kolayca ve hesaplı fiyatlarla ulaşmanız mümkün. Üstelik MTL – DTL cihazlarla ilgili bilgilendirici içeriklere de sitenin blog kısmından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Siteyi diğer benzerlerinden ayıran en önemli unsurlardan birisi de, dürüst bir satış politikası izlemesi. Eğer, sigara içiminden ziyade premium likit arıyor ancak uçuk fiyatlardan yakınıyorsanız sadece bu sitede satılan Retro Vape gibi e-likit içeriklerini de deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here