E-Sigara Bademcik İltihabına Neden Oluyor Mu?

0
6346

E-sigara ile ilgili tıp araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor. Şimdilik, dünyadaki genel kanının e-sigara kullanımının zararsız olduğu yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin e-sigara sıvılarının içinde bulunan nikotinin kanserle bir ilgisinin bulunmadığı herkesçe artık kabul edilmiş durumda. Ancak yine de e sigara ve solunum yolu rahatsızlıkları arasında bir bağlantı olup olmadığı hala araştırılıyor. Boğaz rahatsızlığı denilince de akla ilk gelen “bademcikler” oluyor. Bu nedenle e-sigara bademcik iltihabına neden oluyor mu? sorusu pek çok kullanıcının kafasına takılan bir soru. E-sigara ve bademcik konusuna geçmeden önce, sigara ve bademcik iltihabı arasındaki ilişkiye de yer vermeye çalışacağız

Bademcik Ve Bademcik İltihabı

Tıp literatüründeki adı “tonsil” olan bademcikler, nefes borusunun ağız ile birleştiği kısımda, nefes borusunun iki yanında bulunan etlere verilen isimdir. Bademcik iltihabı ise, nefes borusunun ağız ile birleştiği bu kısımda meydana gelen iltihaplanmara verilen isimdir. Kirli hava, sigara dumanı, viral enfeksiyonlar ve daha pek çok neden bademciklerin iltihaplanmasına neden olabilir. Bademcik iltihabı tıp dilinde tonsillit olarak adlandırılır.

Belirtileri arasında kusma, baş ağrısı, halsizlik ve boğaz kuruluğu bulunan bademcik iltihabı aynı zamanda bademciklerin kızarmasına ve şişmesine neden olur. Günümüzde pek çok yetişkinin şikayetçi olduğu uyku apnesine de neden olabilir. Boğaz iltihabının başlıca nedeni, içinde farklı zehirli kimyasallar bulunan havanın, mikrop ve virüslerin bademcik organını hasta etmesidir. Bu durumda bademcik organı mikroplarla başedemez ve bademcik iltihabı meydana gelir.

Bademcik Ve Sigara

Günümüzde pek çok doktor, bademcik iltihabı ile sigara kullanımı arasında doğrudan bir ilişki bulunduğu konusunda hemfikir. Her sigara dalı, içinde 4000 adet zehirli kimyasal bulunan bir kokteyl gibidir ve sizler sigaranızı yaktığınızda bu zehirli kimyasallar açığa çıkar. Elbette ortaya çıkan kimyasal maddelerin arasında nikotin de bulunmaktadır. Ancak nikotin elde etmek için vücudunuzu bu zehirli kimyasallara (radyoaktif bir madde olan radyum, aseton, zifir, katran bu zehirli maddelerden sadece birkaçı…) maruz bırakmanıza gerek yoktur.

Bildiğiniz gibi e-sigara, sigaranın tam olarak bu “zehirli” etkisini ortadan kaldırmak için iyi bir alternatiftir. E-sigara buharı içindeki zehirli maddeler, ancak çok uzun bir kullanım süresinde vücuda zarar verir. Yani e-sigara kullanmanın tam olarak sağlıklı olduğu söylenemez. Yine de, sağlığınıza olan etkileri düşünüldüğünde e-sigara kullanmak, sigaranın yanında son derece masum kalmaktadır.

E-sigara da size nikotin sağlar. Ancak yaygın kanının aksine nikotin, kan basıncını arttırmak veya damarlara zarar vermek ve bağımlılık yapmak dışında sağlık sorunlarına neden olmaz. Söz konusu kanser türleri olduğunda suçu sigaradaki diğer zehirli kimyasallarda aramak daha yerinde bir davranış olacaktır.

E-Sigara Ve Bademcik

E-sigara tamamen sağlıklı değildir. Bugün dünyanın dört bir yanında e-sigara ile ilgili tıp araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor. Şimdilik e-sigara kullanmanın ciddi sağlık sorunlarına yol açması ile ilgili bir buluntuya rastlanmadı. Yine de aşırı e-sigara kullanmanın boğaz kuruluğu, baş ağrısı, kilo kaybı veya kilo alma ve boğaz iltihaplarını tetiklemekte bir etkisi var. Peki iş, bademcik iltihabına gelince ne oluyor?

Kulağa garip gelebilir ama dünyada pek çok kişi bademcik iltihabından dolayı sigarayı bırakıp e-sigara kullanmaya başlıyor. Bu kişilerin raporlarına göre e-sigara, sigaranın bademciklerde meydana getirdiği hasarı / rahatsızlığı meydana getirmiyor.

Doktorların “bademcik iltihabı” bulunan pek çok hastaya sigarayı bırakma tavsiyesinde bulunduğu bilinen bir şey. Ancak sigarayı aniden bırakmak sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Eğer sigara kullanmayı bademciklerinizden dolayı bırakıyorsanız, e-sigara meydana gelen belirtilerin etkisini önemli ölçüde azaltabilir.

Özetle, sağlığa olan etkileri henüz bilinmeyen e-sigara, sigaradan dolayı bademcikleri iltihaplanan hastalar için iyi bir alternatif olabilir. Tabii bundan çıkarılacak sonuç, e-sigara kullanmanın bademcik iltihabını ortadan kaldırması olmamalı.

E-Sigara Ve Diğer Solunum Yolu Hastalıkları

E-sigara kullanmanın bazı solunum yolu hastalıkları ile bağlantısı var. Bunlardan ilki, boğaz kuruluğu. Elektronik sigara kullanımının boğaz kuruluğuna neden olmasını istemiyorsanız, e-sigara kullanırken bol bol su tüketmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.

Bazı kişilerde “nikotin alerjisi” bulunabiliyor. Nikotin alerjisi, nefes borusunun daralmasına ve solunumun önemli ölçüde zorlaşmasına neden oluyor. E-sigara kullanırken, nikotin seviyesini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Bu da, nikotin alerjisi bulunan insanların kolayca solunum yapabilmesini sağlar.

Grip, nezle ve benzeri hastalıklar sırasında e-sigara kullanmanız çok tavsiye edilen bir şey değil. Ancak eğer sigara kullanan biriyseniz, sigara yerine e-sigara kullanmayı tercih edebilir ve böylece boğazlarınızın daha fazla tahriş olmasını engelleyebilirsiniz.

Son olarak bir konuyu daha aydınlatalım; e-sigara buharı çevrenizdekilere zarar vermez. Yine de buharın çevredeki küçük çocuklarca solunması, onların sağlıklarını riske edebilir. Ancak sigara kullanıcıları ve yetişkinler için e-sigara buharının zararlı olduğu söylenemez.

E-sigara cihazlarının kullandıkları aromalı ve sıvı nikotin içeren içeriklerin e-likit olarak adlandırıldığını ve bu likitlerin nikotin içerdiğini unutmayın. Nikotinin kanserle direkt bir ilişkisi bulunmuyor olabilir ancak damarları tıkadığı da bir gerçek. Yani sağlıklı bir solunum için e-sigara kullanımını abartmamanız yerinde olacaktır.

E-Sigara Kullanırken Bademcik İltihabı Riskini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Sadece bademcik iltihabı için değil, diğer solunum yolu hastalıklarından korunmak için e-sigara kullanırken birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Başta bademcik iltihabı, nezle, grip ve soğuk algınlığının başlıca nedeni mikrop ve virüslerdir. Sürekli içinden sıcak buhar geçen ve drip tip olarak da bilinen e-sigara ağzılık kısmını ve e-sigara cihazınızın diğer kısımlarını olabildiğince temiz tutun. E-sigara için kullanılan likit içeriklerinin çoğu şekerlidir. Ancak bu şeker, likitlerin üretilmesinde kullanılan VG içeriğinden yani vejeteryan gliserolden gelir. Şeker yapışkan bir maddedir ve gün boyunca e-sigara kullandığınızda kir ve tozun cihaza, atomizer tank ve ağızlık kısmına yapışmasına neden olur. Bu yüzden, likit sızıntılarını önemseyin ve sızıntı gerçekleştiği anda likitle ıslanan kısımları temizleyin.

Viral enfeksiyonlar, tükürük ile kolayca bulaşabilir. Bu yüzden aynı ağızlığı kullanarak cihazınızın kullanılmasına izin vermeyin. E-sigara ağızlığını temizlemek yeterli gibi görünse de özellikle virüsler için yeterince etkili olmayabilir.

E-sigara cihazlarınıza gereken özeni gösterin. Yanık coil ile çekim yapmak tehlikelidir. Aynı şey, coil içindeki pamuk için de geçerli. Bu yüzden hazır coil (bobin) kullanıyorsanız yanınızda yedek bulundurmayı ihmal etmeyin ve coilleri uygun aralıklarla değiştirin.

Yüksek PG yerine, yüksek VG içeren, çekimi kolay e-likitleri tercih edin.

Bunların dışında, aşırı e-sigara kullanmaktan kaçının. Aşırı kullanım coil ve likit tüketimini arttırır. Hatta daha yoğun ve az masraflı bir kullanım metodu olarak MTL / sigara içim şeklini tercih edebilirsiniz. Grip, nezle, astım veya bademcik iltihabında nikotin seviyesini düşürmek etkili olur. Hatta 0 nikotin içeren e-likitler sizler için daha uygun olacaktır. Bu, daha yumuşak bir boğaz vurumu sunar ve genzinizi zorlamaz.

Son olarak, sahte e-sigara ürünlerinden (cihaz da dahil) uzak durun. Sahte e-likit, klon e-sigara ürünleri sağlığınızı tehdit edebilir. Orijinal e-sigara ürünlerini nerden buluruz dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için www.blogvaper.com adresine uğrayabilir, orijinal likit, premium likit ve elektronik sigara çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here