Relx Üç Yıl İçinde 10.000 Yeni E-Sigara Mağazası Açacak

0
3603
Relx
Relx

Relx Üç Yıl İçinde 10.000 Yeni E-Sigara Mağazası Açacak

Pekin merkezli elektronik sigara şirketi, Çin’de 400 mağazası ile kullanıcılara e-sigara satan bir firma. Firma, geçtiğimiz günlerde gerçekleştireceği e-sigara hamlesi ile konuşuluyor. Eğer söylentiler doğruysa Çin merkezli e-sigara üreticisi Relx, üç yıl içinde 10.000 yeni mağaza açacak. Peki Çin’in giderek büyüyecek olan bu e-sigara üreticisi nasıl bir firma? Hedefleri neler? Relx’in yeni hamlesi e-sigara dünyasında ne gibi değişmelere neden olacak?

Relx Nasıl Bir E-Sigara Üreticisi

Bildiğiniz gibi e-sigara dünyasında pek çok farklı üretici firma bulunuyor. SMOktech, Vaporesso, Eleaf gibi farklı elektronik sigara üreticilerinin hepsi, Çin’in dünyaya kazandırdığı elektronik sigara markaları arasında yer alıyor. Buna şaşırmamak lazım çünkü ilk e-sigara da Çin’deki bir eczacı olan Hon Lik tarafından icat edilmiş. Relx, diğer e-sigara markaları – üreticileri ile karşılaştırıldığında henüz yeni bir marka. Buna ek olarak Relx’in ürün gamı diğer e-sigara üreticileri ile karşılaştırıldığında çok geniş değil.

Günümüzde e-sigara kullansın kullanmasın pek çok insan SMOK’un elektronik sigara modellerinin hangileri olduğunu bilir. SMOK Alien, bu tipteki elektronik sigara modellerinden bir tanesidir. Yine Vaporesso Revenger, en çok tercih edilen e-sigara cihazlarından birisidir ve özellikle elektronik nargile sevenlerin sık sık tercih ettikleri bir e-sigara markası olarak karşımıza çıkar. Ancak Relx, henüz yeni bir e-sigara üreticisi ve karşımıza sadece tek bir elektronik sigara modeli ile çıkıyor. Relx Alpha, bir tür pod e-sigara modeli ve pek çok açıdan Juul ve Juul Katili (Juul Killer) olarak da bilinen Vapor Clic’e çok benziyor. Relx’in Relx Alpha modelinin detaylarına daha sonra geçeceğiz. Ancak öncelikle Relx firmasına biraz daha yakından bakmakta fayda var.

Dünyada E-Sigara Ne Durumda?

Dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca e-sigara kullanıcısı bulunuyor olmasına karşın, elektronik sigaranın yasaklandığı pek çok farklı ülke de yok değil. Bunlar arasında elbette ilk sırayı Türkiye çekiyor. Türkiye’den sonra, GÜney Amerika Ülkeleri, ABD, Rusya gibi ülkelerde e-sigara kullanımı giderek daha sert yasal sınırlamalara tabii tutuluyor. Ancak yine de ABD ve Avrupa’da e-sigara kullanımına artan bir talepten söz etmek mümkün.

Eğer Avrupa ülkelerine giden eş veya dostlarınız varsa, e-sigara dükkanlarının önünde sıraya geçen kişilerden söz ettiklerini duyabilir ve buna şaşırabilirsiniz. Örneğin Yunanistan’da metro istasyonlarının başında e-sigara dükkanları bulunduğu herkesçe biliniyor. İtalya’da e-sigara cihazlarına ve e-likit içeriklerine olan talep öylesine fazla ki, kimi zaman dükkanların önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor. Bu ülkelerde e-sigara dükkanları hayatın bir parçası ve satışları yasal olarak sınırlandırılmadığı için insanlar özgürce elektronik sigara kullanabiliyorlar. ABD’de Juul’un yasaklanması ise, ilerleyen yıllarda ABD’ de elektornik sigaranın sınırlanacağına dair önemli bir ayrıntı. Özellikle Trump yönetiminin -nedenini anlamadığımız bir şekilde- e-sigara karşıtı bir politika izlediği herkes tarafından biliniyor.

Çin E-Sigara Pazarının Yeni Hakimi Mi?

Aslında bu tip bir yargıya varmak yanlış olur. Çünkü Çin bugüne kadar karşımıza çıkan zaten tüm e-sigara markalarını bünyesinde barındırıyor. SMOKTech, Eleaf, Joyetech gibi büyük e-sigara markalarının arkasında zaten Çin bulunuyor. Bu markalardan örneğin Vaporesso, tasarımını ABD’de yaptırıyor ancak üretimin tamamı Çin’de gerçekleştiriliyor. Özetle, Çin zaten şu anda elektronik sigara pazarının tamamını elinde bulunduruyor. Bu nedenle Çin’in Relx veya başka bir üretici firmayla e-sigara pazarını kontrol etmeye çalıştığını söylemek yanlış olur.

Relx Alpha Nasıl Bir E-Sigara Modeli

Bildiğiniz gibi, köklü e-sigara üreticileri farklı modellerle adlarından söz ettirmeye devam ediyorlar. Ancak pod elektronik sigara furyası şimdiden tüm dünyayı sarmış durumda ve firmalar da kendi pod e-sigara modellerini piyasaya sürüyorlar. Çiçeği burnunda bir e-sigara üreticisi olan Relx ise, farklı bir yol tercih ediyor ve yarışa zaten bir pod e-sigara modeli olan Relx Alpha ile başlıyor.

Relx Alpha, 2 ml salt likit kapasitesine sahip pod kartuşlarıyla çalışan bir tür pod sistem e-sigara modeli. Bu cihaz, seramik coil (bobin) yapısı sayesinde üzerine takılan pod kartuş aromasını sizlere en iyi şekilde tattırıyor. Piyasada bir tür AIO sistem olarak sınıflandırılan cihaz, gövdesi üzerine biraz bastırmanız ve ittirmeniz durumunda çalışmaya başlıyor ve 350 mAH’lık bir sabit pil kapasitesine sahip. Gövdesi üzerindeki mikro USB şarj girişi sayesinde kolaylıkla şarj olabilen cihaz, gün içerisinde ondan 500 defa buhar çekimi yapmanıza olanak sağlıyor.

Oldukça ergonomik bir ağızlık kısmına sahip olan Relx Alpha, seramikten üretilmiş altıgen şekilli coil (bobin) yapısı sayesinde sizlere gün boyunca nikotin sağlar. Relx Alpha’nın diğer benzer modellerinde olduğu gibi bariz bir kusuru da yok değil. Öncelikle bu cihaz, Juul ve Juul Killer (Juul Katili) olarak da adlandırılan Vapor Clic gibi pod kartuşu yeniden doldurulamayan eya pod kartuşunda coil (bobin) değişimi yapılamayan bir pod e-sigara modeli. Bu nedenle de pod kartuşuna dolum yapılabilen, coil değişimi gerçekleştirilebilen elektronik sigara modelleriyle karşılaştırıldığında çok pratik bir ürün değil. Yine de Relx’in kendi sitesini ziyaret ettiğinizde, pek çok farklı salt likit içeriği ile doldurulmuş pod kartuşların aromalarını da görebiliyorsunuz. Bu aromalar arasında tütün, çilek, kavun gibi diğer pod kartuşlu e-sigara cihazlarından zaten tanıdığımız aromalar geliyor.

Relx Alpha İle Juul

Firmanın kendi sitesini gezmeye başladığınızda, ilginç bir tabloyla daha karşlaşıyorsunuz. Relx Firması her ne kadar açık açık söylemese de kendi pod kartuşlu e-sigara cihazını Juul ile karşılaştırmış. Firmanın kendi sitesinden de görebileceğiniz gibi, Relx Alpha; pek çok açıdan Juul’dan çok daha başarılı bir pod e-sigara olarak karşımıza çıkıyor. Gerçi sitede Juul ismi yerine daha çok “American Market Leader” ifadesi geçiyor yani “Amerikan Market Lideri”. Yani firma kendi cihazını açık açık Juul ile karşılaştırmıyor. Ancak Juul’un ABD’de ne kadar başarılı olduğunu ve kısa zamanda pod sistem e-sigara pazarının nasıl lideri olduğunu da hepimiz biliyoruz. Relx Alpha, Juul’dan çok daha başarılı ve fonksiyonel bir pod kartuşlu e-sigara modeli, bunu iki pod sistem elektronik sigaranın karşılaştırıldığı tablodan anlayabiliyoruz.

Tam dolu batarya ile Relx Alpha, 280 defa çekim yapmanıza olanak sağlıyor. Buna ek olarak Juul ise tam dolu şarjla sadece 200 kez çekim yapmanıza izin veriyor. Relx Alpha sadece 40 dakika içinde tam doluluk seviyesine ulaşırken Juul’da bu süre 40 – 60 dk arasına çıkıyor. Yine Juul olduğunu düşündüğümüz ve sitede “American Market Leader” olarak adlandırılan Juul’un batarya kapasitesi ise sadece 200 mAh. Son olarak Relx Alpha’nın daha yüksek bir salt likit kapasitesine sahip olduğunu kolaylıkla söylememiz mümkün. Relx Alpha’da 2 ml olarak karşımıza çıkan salt likit kapasitesi Juul’da ise sadece 0.7 ml.

Relx Ne Gibi Adımlar Atabilir? Firmanın Başka E-Sigara Cihazları Bulunuyor Mu?

Bize göre Relx firması ilerleyen zamanlarda e-sigara cihazlarına başka ürünler de ekleyecek. Çünkü rakipleri oldukça güçlü. Vaporesso, SMOKtech ve daha pek çok farklı firmanın pod e-sigara modellerine ek olarak piyasaya sürdüğü çok farklı elektronik sigara cihazları bulunuyor. Bu cihazlar arasında box mod cihazlar, yüksek kapasiteli pod cihazlar gibi farklı ürün sınıfları bulunuyor.

Relx’in bu markalarla rekabet edebilmek için ürün sayısını arttırmaya ihtiyacı var. Çünkü kullanıcı kitlesinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için farklı türde e-sigaralara ihtiyaç var. Bize göre Relx, sadece 400 olan mağaza sayısını dünya çapında 10.000’e çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda ürün sayısında da radikal değişikliklere giderek daha fazla sayıda e-sigarayı tüketicileri ile buluşturacak. Umarız Relx, sadece mağaza sayısını değil ürün sayısını da arttırarak e-sigara üreticilerinin daha çok sevecekleri e-sigaralar üretmeye başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here