Sigara Devi Marlboro’ dan Juul E-Sigara Hamlesi!

0
2133

Dünyada ve ülkemizde elektronik sigara ciddi bir trend olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu durum, sigarayı bırakmak isteyenler kadar sigara ve tütün ürünleri üreticilerini de değişime zorlayan bir durum. Belki de bu yüzden Marlboro ve Philip Morris ‘den yepyeni bir yatırım hamlesi haberi geçtiğimiz günlerde tüm elektronik sigara kullanıcılarını şaşırttı: sigara devi Marlboro’ dan juul e sigara hamlesi gecikmedi.

Tütün Endüstrisi, Philip Morris Ve Juul

Konuyu daha derin olarak inceleyebilmek için öncelikle Marlboro, Pihilip Morris ve Juul Labs konusunda sizleri biraz bilgilendirmekte fayda var. Bildiğiniz gibi Marlboro, benzer aroma ve lezzet sağlayan e-likit içeriklerinin de üretildiği bir tür sigara üreticisi. Buna ek olarak Marlboro ve Philip Morris, Altria Group adı verilen bir firmanın alt firmaları durumunda. Elektronik sigara üreticisi olan Juul ise, özellikle kartuşlu e-sigara modelleri üzerine yoğunlaşmış olan bir marka olarak adından son yıllarda sıkça söz ettiren bir marka.

Büyük Sigara Üreticilerinin Elektronik Sigaraya Olan İlgileri

Elektronik sigara yaygın kanının aksine, sağlığa tamamen zararı dokunmayan bir ürün değildir. Buna karşın e-sigara olarak bilinen bu ürünlerin sağlığınıza verdiği zarar geleneksel sigara ve tütün ürünlerinden çok daha azdır. İngiltere’ nin başını çektiği araştırmalar; ABD, Fransa ve daha pek çok ülke tarafından sürdürülüyor. Bu gerçek, kamuoyunda daha konuşulur hale geldiğinden bu yana, büyük sigara ve tütün ürünleri üreticilerinin elektronik sigaraya olan ilgileri de hatırı sayılır bir oranda büyüdü.

Bu ilginin ilk ürünlerinden birisi de Philip Morris tarafından üretilen ve ülkemizde de satışa sunulan Marlboro IQOS oldu. Kartuşlu bir e-sigara modeli olan ve ülkemizde çeşitli internet sitelerinden de satılan bu elektronik sigara modeli, kartuşlu bir sistemle çalışıyor ve kullanıcılar arasında –yüksek satış fiyatından dolayı- “sosyete sigarası” adıyla anılıyordu.

Şimdi ise Marlboro ve Philip Morris’ in sahibi olan Altria Group, Juul Labs’ ın %35’ lik hissesini 12,8 milyar dolar karşılığında satın alarak elektronik sigara pazarında daha fazla söz sahibi olmayı planlıyor. Altria Group’ un hissesini satın aldığı Juul Labs ise elektronik sigara kullanımının yasal olduğu bölgelerde 230 binden fazla satış noktası bulunan bir elektronik sigara üreticisi.

Dünyada Geleneksel Sigara Ve Tütün Ürünlerine Bakış Değişiyor Mu?

Elektronik sigaranın, bağımlılık yapan nikotini daha sağlıklı yollardan sağlaması elbette pek çok sigara ve tütün ürünü kullanıcısı için ideal bir alternatif. Çünkü sigara, nikotine ek olarak pek çok farklı zararlı kimyasalın vücudunuza girmesine neden oluyor. Belki de bu yüzden ilk olarak Belçika, sigara üreticilerini “toplu ölümlerin bir parçası” olduğu gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Kısa zaman önce ise İsveç, sigarayı tamamen yasaklayan bir yasa çıkarmaya hazırlandığını belirtti. Yasa, 2025 Yılına kadar yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra İsveç’ de açık veya kapalı alanlarda sigara veya tütün ürünü tüketmek tamamen yasaklanacak. 2016’ da ise, sigara paketlerinin tüm dış ambalajları sigaranın olası zararlarını gösteren caydırıcı görsellerle kaplandı. Sonrasında ise sigaraların üzerinde marka adının geçmesini yasaklayacak bir yasal düzenlemeye gidileceği belirtiliyor.

Özetle, geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin neden sağlık sorunları, tütün ürünlerinin hemen her ülkede yasaklanmasına neden oluyor. Elektronik sigaralar ise, sigaraya nazaran daha sağlıklı (tamamen zararsız değil) bir alternatif olarak görülüyor.

Juul Labs’ ı Tanıyalım

Juul Labs, son yıllarda karşılaştığımız elektronik sigara üreticilerinin sahip olduğu özelliklerin pek çoğuna sahip. Merkezi ABD’ de bulunan marka, genellikle pod olarak bilinen elektronik sigara modellerini Çin’ de üretiyor. Eğer bir elektronik sigara kullanıyorsanız ve kullandığınız ürünün Çin malı olduğundan yakınıyorsanız merak etmeyin, çünkü günümüzde pek çok elektronik sigara üreticisinin merkezi ABD, Kanada veya İngiltere olmasına karşın özellikle cihazların üretimi Çin’ de gerçekleştiriliyor. Buna karşın e-sigara cihazlarında kullanılan e-likit içeriklerinin ise genellikle Fransa, ABD, Yunanistan, Bulgaristan, Malezya ve İngiltere gibi ülkelerde üretildiğini söyleyebiliriz.

Juul Labs, kartuşlu e-sigara modelleri üreten bir firma. Diğer e-sigara üreticilerinden farklı olarak hantal – yoğun buhar veren ve pahalı elektronik sigara modellerinden ziyade Juul Labs’ ın daha küçük ve kullanımı kolay pod elektronik sigara modelleri ürettiğini söylemek mümkün. Firma, kâr amacı güden bir pod e-sigara üreticisinden çok sigara ve tütün ürünü kullanımını düşürmeyi – sınırlandırmayı amaçlayan bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

E-sigara Dünyasının Yeni Trendi: Pod Elektronik Sigara Modelleri

Pod elektronik sigara modelleri bguün kullandığımız e-sigara modellerinden biraz farklı. E-sigaralar genellikle mod (içim modu / şekli ayarlanabilir olduğu için bu ismi alıyorlar), cig – a –like (sigara dalına benzeyen bu modeller özellikle ABD’ de çokm yaygın) ve Vape – Pen (kaleme benzeyen bu elektronik sigara modellerinde batarya, atomizer tanka bütünleşiktir) modellerinden biraz farklı olan pod e-sigara modellerinde bir e-likit tankı vs. bulunmuyor.

Pod elektronik sigara modellerinde, e-likit içeriği bir tür pod (kartuş) yapısının içerisinde bulunuyor. Bu elektronik sigara modelleri daha hafif, kolay şarj edilebilir ve pratik oldukları için özellikle e-sigara kullanmaya yeni başlayacaklar tarafından bu tipteki e-sigaralar kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Günümüzde Juul Labs, Vladdin gibi pod elektronik sigara üreticilerine ek olarak SMOK, Eleaf, Vaporesso gibi popüler e-sigara üreticileri de pod e-sigara üretiyor. Genellikle e-sigara kullanmaya yeni başlayanlar, sitemiz blogvaper.com adresinde de satışa sunduğumuz Eleaf iCare modelini hem hesaplı fiyatından hem de kullanım kolaylığından dolayı tercih ediyorlar. Pod e-sigara olarak kullanılan modellerin 18650 şarjlı pillere ihtiyaç duymadığını da belirtmek isteriz.

Marlboro ‘nun E-Sigara Modeli iQOS

Marlboro ve Philip Morris’ in e-sigaralarla yakından ilgilendiğini ve Juul Labs’ ın bu konuda bir ilk olmadığını daha önce belirtmiştik. Marlboro ve Philip Morris’ in piyasaya sürdüğü ilk kartuşlu e-sigara modeli IQOS adını alıyordu. Bu elektronik sigara modeli, kartuşlu cihazlara benzese de farklı bir çalışma şekli uyguluyor. Cihaz, tütünü yakmak yerine ısıtarak bir tür nikotinli içerik meydana getiriyor. İçerik ciğere çekildiğinde ise kullanıcının nikotin ihtiyacı karşılanmış oluyor. Ülkemizde satışı tartışmalı bir ürün olan IQOS’ un, kartuşlu veya standart e-sigara modelleri gibi e-likit aroma çeşitliliğine sahip olmadığını da belirtmek isteriz.

Altria – Juul Ortaklığı Elektronik Sigara Dünyasında Dengeleri Değiştirir Mi?

Her ne kadar özellikle e-sigara kullanıcıları için ortaklık umut vaad etse de elektronik sigaranın geleceği için neler sunduğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Bu arada elektronik sigaralarla ilgili tıbbi araştırmaların tüm hızıyla devam ettiğini ve günümüzde sigara kullanan pek çok insanın e-sigara kullanmaya başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani IQOS, Juul veya başka bir markaya sahip olsa da elektronik sigaralara olan talep ve ilgi gün geçtikçe artıyor.

Ayrıca dünyada geleneksel tütün ürünlerine olan tepki de giderek büyüyor. Başta Avrupa ülkeleri ve ABD’ de tütün sigarası ciddi yasaklara tabii olduğu için, e-sigara tütün sigarası için hala en güçlü alternatif. Umarız ilerleyen zamanlarda Marlboro – Philip Morris ve Juul ortaklığı meyvelerini verir ve dünyada daha fazla insan sigara yerine e-sigara kullanmayı tercih eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here