Sahte Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır?

0
17041
klon-e-sigara

Sahte – Klon Elektronik Sigaralar Nasıl Anlaşılır?

Elektronik sigara, sigara bağımlılığından kurtulmanız için biçilmiş kaftandır. Ülkemizde de kullanıcı sayısı her geçen gün artan e-sigaralardaki en önemli unsurlardan bir tanesi de orijinal e sigara ve e-likit ürünlerine ulaşmaktır. Sahte e-sigara ve e-likitler “klon” olarak bilinmektedirler ve pek çok site tarafından azımsanmayacak kadar büyük bir müşteri kitlesine ulaşmaktadır. O zaman cevaplamamız gereken soru şu; e-sigara cihazlarının orjinalliği nasıl sorgulanır? Hem sağlığınızı hem bütçenizi tehdit eden bu ürünlerden nasıl uzak durabilirsiniz. Sizler için marka marka e-sigara cihazlarının orjinalliğini nasıl sorgulayabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Buna ek olarak her e-sigara üreticisi hakkında da kısaca bilgi vereceğiz.

Sahte Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır Makalemize Konu Olan Markalar:

  • Smok (VapingTour)
  • Vaporesso
  • Eleaf
  • Joyetech
  • Wismec
  • Aspire
  • JustFog

Not: Klon elektronik sigara cihazlarını orijinallerinden ayırmak için bir Android veya iOS işletim sistemlerini kullanan bir akıllı telefon veya tablete ihtiyacınız olabilir. VapingTour uygulaması dışında basit bir QR Code Reader (Kare Kod Okuyucu) uygulamasını telefon veya tabletinize indirirseniz orijinal e-sigaraları saptamanız daha kolay olacaktır.

Bir de sahte site ve satıcıları şikayet ederek diğer e-sigara kullanıcılarına da yardımcı olduğunuzu unutmayın.

SMOK

Klon / Sahte Smok E-Sigara  Nasıl Anlaşılır?

Smok, elektronik sigara dünyasında sahtesinin satışı en fazla yapılan e-sigara modellerinin başında geliyor. Alacağınız SMOK elektronik sigaraların orijinal olup olmadığını aşağıdaki adımları atarak öğrenebilirsiniz.

Klon Smok Ürünlerini Saptamak İçin Bandrole Ve Seri Numaralarına Dikkat (Eski SMOK Ürünlerinde)

SMOK Ürünlerinin Üzerindeki Hologramlı Logo

Sahte – klon SMOK ürünleri için tercih edebileceğiniz ilk yol, SMOK’ un resmi web sitesinin ana sayfasından “Red Box Güvenlik Sistemi” kısmına gelmektir. Burada, SMOK ürünlerinin üzerinde kopyalamanın son derece zor olduğu bir bandrol olduğunu ve bu özel lazer bandrole hangi taraftan bakarsanız bakın iki adet S harfini göreceğiniz, mikro harflerle girilmiş SMOK yazısı gibi unsurlar da anlatılmaktadır.

Alacağınız üründeki bandrol, buradakine benzemiyorsa, büyük ihtimalle sahte bir ürün ile karşı karşıyasınız demektir.

Ayrıca eğer SMOK markalı bir e-sigara veya elektronik sigara yan ürünü alacaksanız, ürün kutusunun üzerinde seri numarası ve ürün kodu bulunmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle SMOK tarafından üretilmiş eski ürünlerde sahtecilik bu yolla engelleniyordu.

Sahte SMOK Ürünleri İçin Uygulama Kullanmak (Yeni Nesil SMOK Ürünlerinde)

Öncelikle SMOK e-sigara sitesinin resmi web sitesinden “new anti counterfreit system” kısmına ulaşmalısınız. Bunun için linkimizi kullanabilir veya Google’a “SMOK anti counterfreit system” araması yaptırabilirsiniz. SMOK’ un sahte e-sigara cihazları ile ilgili bu güvenlik sistemi, 22 Mart 2017 Tarihinden bu yana aktiftir.

Bu sayfaya ulaştıktan sonra, SMOK sizden iOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu çalışacak VapingTour sahtelik – karşıtı uygulamayı kamerası bulunan akıllı telefonunuza yüklemenizi isteyecek.

VapingTour uygulamasının son sürümü 4.2.2’ dir, uygulamanın bu sürümünü veya daha yüksek versiyonlarını da yüklemeniz mümkündür. Uygulamayı Google üzerinde arama yaparak veya Google Play’den indirebilirsiniz. Uygulamanın Android Linki buradadır. Ancak iOS kullanan Apple cihazlar için uygulamanın yüklenişi biraz daha zahmetlidir.

Not: Uygulamanın iOS kullanan bir telefon veya tablete yüklenmesi için telefonunuzda bazı ayarlamalar yapmanız gerekir.

Not: SMOK e-sigara siparişi vermeden önce bu adımı gerçekleştirirseniz, teslimat sırasında vakit kaybetmezsiniz.

VapingTour – iOS’a Nasıl Yüklenir?

İOS kullanan Apple tablet veya telefonunuz üzerinden “Safari” web tarayıcısını açın. Burada “VapingTour” uygulamasını aratın. Karşınıza “Download” sekmesi çıkacak. App Store adı verilen ve iOS tablet – telefonlar için uygulamaların bulunduğu market, 3. Parti uygulamalarının kendi marketinde satılmasına izin vermediği için VapingTour’a Safari web tarayıcısı üzerinden ulaşmalısınız.

Download VapingTour

Karşınıza “Download – İndir” düğmesi çıkacak. Download düğmesine basın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra VapingTour iOS versiyonu yüklemeye başlayacak. Yükleme tamamlandığında aşağıdaki mesaja benzer bir mesaj alacaksınız.

 

 

 

 

Bu Uyarıyı Aldığınızda “Cancel” Deyin ve Gerekli Ayarlamaları Yaptıktan Sonra VapingTour Uygulamasını İndirin.

Aldığınız bu mesaj sonrasında paniğe kapılmayın. Apple iOS işletim sistemi, yüklediğiniz uygulamanın kaynağının güvenilir olup olmadığını sizlere belirtiyor. “Cancel” tuşuna basın. Şimdi sırada iOS kullanan cihazınızın uygulamaya güvenmesini sağlamak var.

Telefonunuzdan Ayarlar (Settings)  > Genel Ayarlar (General) > Cihaz Yönetimi (Device Management) Kısmına Gelin. Aşağıda telefonunuzun ana menüsünden “ayarlar” kısmına geldiğinizde nasıl bir görüntü ile karşılaşacağınızı görebilirsiniz. Görüntüler İngilizce olduğundan adım adım cihazınızda hangi bölüme geleceğinizi de yazıyoruz.

 

 

Telefon veya tabletinizden “Device Management” kısmına geldiğinizde, uygulamayı onaylamanız istenecek. Çıkan “Gemstone and Diamonds Excange” sekmesine tıklayın.

vapingtour ios device management

Aşağıdaki kısımla karşılaşacaksınız.

İOS bu noktada size “uygulamaya güveneyim mi?” sorusunu soruyor. “Trust” yani “Güven” seçeneğine tıkladığınızda, VapingTour uygulamasını kullanabilir durumda olacaksınız. İndirme tamamlandıktan sonra, aplikasyonu kullanabilirsiniz.

Şimdi sırada alacağınız SMOK elektronik sigarayı iOS veya Android kullanan telefonlardan nasıl sorgulayabileceğinize…

SMOK E-Sigara Orijinallik Sorgulaması Adım Adım Nasıl Yapılır?

VapingTour Aplikasyonu – Ana Ekran

VapingTour’ u telefonunuza yükledikten sonra telefonunuzdan uygulamayı açın ve security – güvenlik kısmına girin. Bunu yaptığınızda telefon kameranızın açıldığını ve bir tarayıcının çıktığını göreceksiniz.

 

 

 

 

 

Önce Kare Kod A Ve Sonra Kare Kod B Kısımlarını Okutun.

Smok, orijinal ürünlerini sahtelerinden ayırmak için A ve B olmak üzere iki farklı güvenlik kodunu ürün kutularının üstüne yerleştirir.

Solda, SMOK elektronik sigara paket kutusu üzerindeki karekod örneklerinden bir tanesini görebilirsiniz. Karşınıza iki adet kare kod çıktığını göreceksiniz.

 

İlk olarak karekod A kısmını okutun. Uygulama bu işlemi otomatik olarak yapacak ve e-sigaranızın modelini tanıyacaktır, ancak uygulama ekranında “product is not activated” yazısını göreceksiniz. Bu bir sorun değil, adımları uygulamaya devam ederek ikinci adıma geçin.

Karekod A’ya bastıktan sonra, uygulama ekranındaki “activate the product” sekmesine basın. Bunu yaptığınızda B karekoduna bir uyarı mesajı almadan geçebileceksiniz.

 

SMOK e-sigaralardaki B karekodunu bir kez okutun. Karşınıza cihazı kaydedip kaydetmediğiniz sorusu çıkacak. Bu uyarıya “confirm” işaretini seçerek onay verin.

VapeTour uygulaması size “Congrats!” başlıklı bir uyarı mesajı verecek. Yani cihaz orijinal ve sizin kayıt tarihinizde onaylanmış oldu.

Ürününüzün aktive olup olmadığını merak ediyorsanız tekrar A karekodunu okutabilirsiniz. Size aktivasyonun hangi tarihte gerçekleştirildiğini saatine kadar belirtecektir.

Aldığım SMOK Elektronik Sahte İse Ne Olacak?

Eğer aldığınız cihaz orijinal değilse, A karekodunu okuttuğunuzda bu kodun daha önce tarandığı konusunda bir uyarı mesajı alacaksınız.

Bu da kodun daha önce başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığını sizlere gösterecek ya da aşağıdaki uyarı mesajlarından birini almanıza neden olabilir.

SMOK Sahte Sorgusu Konusunda Başka Neler Olabilir?

1- Başka Markaların Karekodları

Bazı kullanıcılar, başka markalı elektronik sigaralarını da VapeTour uygulaması ile sorgulayabilirler. Bu durumda cihazın başka bir markaya ait olduğu veya başka markalı bir elektronik sigara kutusundan kopyalandığı söylenebilir. Bu tip bir durumda, VapeTour Uygulamasını kullanıp karekod A kısmını okuttuğunuzda aşağıdaki gibi bir ünlem – uyarı alacaksınız ve cihazın SMOK markalı olmadığı sizlere belirtilecek.

2- Karekod A Geçersiz (Sahte SMOK E-Sigara) Uyarısı

SMOK kullanıcılarının her birinin aldıkları ürünün orijinal olup olmadığını sorgulamaları ve cihazlarının orijinal olmaması halinde SMOK’ un sitesine ihbarda bulunmaları beklenir.

Böylece, sizler A karekodunu VapeTour uygulamasına okuttuğunuz zaman kuru kafa simgesi belirecek ve aldığınız – almayı düşündüğünüz ürünün sahte olduğu uyarısını alacaksınız. Bu durumda eğer cihazınız sorgulamadan geçemediyse, ürün için kesinlikle bedel ödemeyin ve ürünü iade edin.

3- Karekod A Kaydı Yapmazsanız

Eğer e-sigaranızın orijinalliğini sorgulayıp sorgulamama konusunda karekod A ve B kısımlarını sırasıyla okutmadan ve adımları atıp cihazınızı kayıt ettirmezseniz, hata mesajı alabilirsiniz. Eğer SMOK sahtelik sorgulama sürecini anlamadıysanız aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Yukarıda, birkaç adımda size SMOK elektronik sigaranızın orijinal olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi gösterdik. Ancak SMOK markalı başka ürünleri de tercih etmeniz gerekebilir; bu tam bir e-sigara kiti değil de SMOK tarafından üretilmiş bir atomizer tank veya benzeri bir ürün olabilir. Bunun için de yukarıdaki yolu izleyerek aldığınız SMOK ürününün sahte olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Smok Elektronik Sigaralar

Özellikle SMOK Alien 220 Watt, SMOK AL85 gibi elektronik sigara modelleri ile pek çok kullanıcının ilk cihazı olma özelliğine sahip olan SMOK diğer pek çok e-sigara üreticisi gibi Çin Shenzhen’ de bulunan bir e-sigara üreticisidir. Yine diğer e-sigara üreticisinde olduğu gibi e-sigara gövdesi, atomizer, coil gibi pek çok ürün dalında üretim yapan firma her ne kadar son yıllarda elektronik sigara pazarındaki liderliğini daha çok Vaporesso’ ya kaptırmış olsa da hala çok rağbet gören bir üretici firma.

Firma, SMOK markalı elektronik sigaralarla ilgili sorunlarınızı firmanın Support kısmından cevaplıyor. SMOK resmi sitesindeki “support” kısmından markanın cihazları ile ilgili sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz. Üstelik firma hem mod, hem stick serisi ile ilgili cihazları için ayrı ayrı açıklamalarda bulunmuş. Aşağıdaki adımları takip ederek, cihazınızla ilgili sorunlarla alakalı cevap alabilirsiniz.

Klon Vaporesso E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Neyse ki sahte Vaporesso e-sigaraları anlamak çok ama çok daha kolay. Bunun için akıllı telefonunuza bir QR – Kod (Karekod) uygulaması indirmeniz ve alacağınız Vaporesso ürünlerinin kutularını dikkatli bir gözle incelemeniz yeterli olacaktır. Sahte Vaporesso e-sigara ve ürünlerini anlayabilmek için yapacaklarınızı adım adım anlatalım.

Hologramlı V Harfine Dikkat Edin

İlk Adım: Sahte Vaporesso’ yu Anlamak: Vaporesso E-Sigara Kutusunu İncelemek

Klon Vaporesso ürünleri de e-sigara pazarının en fazla satılan ürünlerinden birisi. Özellikle son zamanlarda Vaporesso Swag Kit piyasada çokça bulunan bir ürün değil ki bu durum, Vaporesso’ nun ne kadar önemli bir marka olduğunu bizlere gösteriyor. Klon Vaporesso elektronik sigaraları anlayabilmek için öncelikle Vaporesso e-sigara kutusunu incelemeniz gerekiyor.

Vaporesso ürün kutusu üzerinde aşağıdaki gibi lazerle işlenmiş bir rölyef göreceksiniz. Işık altında bu rölyefi sağa sola oynattığınızda, rölyefin üzerindeki V harfinin giderek büyüyen bir holograma sahip olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Elbette hologram V harfi, Vaporesso markasını tanımlamak için oraya konulmuş bir harf.

Vaporesso Ürünlerinde Bu Bandrol Kullanılıyor

Her Vaporesso ürününde bu bandrol bulunur. Resimde de gördüğünüz üzere bu bandrol, ikiye bölünmüş durumda. Üst kısım, holograma bakarak ürünün sahte olup olmadığını anlamanız için oraya yerleştirilmiş olan bir kısım.

Altta ise bir Kare kod bulunduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu kare kodun sahte / klon Vaporesso ürünlerini anlamanız için son derece yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Sahte Vaporesso elektronik sigaraları anlamanın ikinci adımı da tam burada başlıyor.

Klon Vaporesso E-Sigarayı Anlamak: İkinci Ve Üçüncü Adımlar

Sahte E-Sigaraları Anlamak İçin Kare Kod Okuyucu (QR CODE READER) Uygulamasını Tablet Veya Telefonunuza İndirmelisiniz.

İkinci adımda, Apple iOS veya Android kullanan bir akıllı telefon ve / veya tabletleriniz için bir kare kod okuyucu yüklemeniz gerekiyor.

Daha sonra Vaporesso ürünlerinin üzerinde bulunan kare kod kısmını bu uygulama – aplikasyon ile taramanız gerekiyor.

Bunun için Andoid ya da iOS yüklü tablet veya telefonunuz için Google Play Store’dan veya iOS iTunes’ dan bir kare kod okuma programı indirmeniz gerekli.

Android tablet veya telefonlar için kare kod uygulaması için linke tıklamanız yeterlidir. Ayrıca iOS için buradan kare kod okuyucu indirebilirsiniz. Bildiğiniz kare kodlar QR Code olarak da adlandırılıyorlar. Bununla beraber her kare kod okuma programının telefon veya tabletinizin kamerasını aktif hale getirdiğini de unutmayın. Şimdi gelelim sahte veya sahte olduğundan şüphelendiğiniz Vaporesso e-sigara cihazını nasıl saptayabileceğinize…

Vaporesso Ana Sayfa – En Alt Kısım – Ecig Orginality Checker İle Seri Numarası Sorgusu Yapabilirsiniz.

Bunun için telefon veya tabletinizdeki kare kod uygulamasını açın.

Daha sonra kameranızı Vaporesso ürününün hologram logosunun bulunduğu kısmın altındaki kare kodu okutun. Bunu yaptığınızda cihazınız otomatik olarak Vaporesso’ nun ana sayfasına gidecektir.

Sahte Vaporesso e-sigaraları anlayabilmeniz için ayrıca kare kodun altındaki kodu kare kodun yönlendirdiği Vaporesso ana sayfasının en altındaki “Ecig Originality Checker” kısmına sayı ve harflerin arasında boşluk olmadan girmeniz gerekir.

Vaporesso Bandrolünün Altındaki Gri Kısmı Kazıyarak Seri koduna Ulaşabilir Ve Sorgu Yapabilirsiniz.

Eğer tüm bu sınavlardan başarıyla geçerseniz, sorguladığınız Vaporesso e-sigara orijinaldir anlamına geliyor.

Ancak yeni Vaporesso elektronik sigaralarda (yani aynı model ama daha yeni bir üretim tarihi olanlarda) garanti kartının içinde – yanında kazıyarak koda ulaşabileceğiniz bir kısım bulunur. Bu kısmın üstünde “scratch and check”yani “kazı ve kontrol et” yazmaktadır.

Bu kısmı kazıyıp, Vaporesso’ nun resmi ana sayfasına gelebilir ve ve Ecig Originality Checker” kısmına kodu girerek ürününüzün orijinal olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.İngilizce seviyeniz iyi ise, buradaki linkten nasıl sorgulama yapabileceğinizi kendiniz de öğrenebilirsiniz.

Sahte / Klon Eleaf Elektronik Sigara Nasıl Anlaşılır?

Eleaf için de orijinallik sorgulama işlemi çok fazla aşama içermez ve son derece kolay birkaç aşamadan oluşmaktadır. Piyasada en çok  sahtesi bulunan sahte / klon elektronik sigara cihazlarının başında ise Eleaf iStick Pico 75 Watt gelmektedir. Küçük ve uygun fiyatlı bir box mod elektronik sigara olan Eleaf iStick Pico 75 Watt, çok talep edilen bir Eleaf ürünü olduğu için sahtesi üretilen elektronik sigara modellerinin arasında gelmektedir.

Eleaf Pico 75 Watt Sahtesi En Fazla Olan Ürünlerden…

Sahte Eleaf elektronik sigara ürünlerini anlamak için Eleaf e-sigara cihazının kutusunu incelemelisiniz. Eleaf e-sigara kutusundaki doğrulama kodu ile ne yapacağınızı eğer İngilizceniz iyi ise buradan öğrenebilirsiniz. Şimdi gelelim sahte Eleaf e-sigarayı nasıl öğrenebileceğinize…

Bunun için öncelikle sahte olduğunu düşündüğünüz Eleaf ürününün kutusunu inceleyin. Kutu üzerinde kazımalı bir kısmın bulunduğunu kendiniz de göreceksiniz. Bu kısım aşağıdaki gibi görünmektedir. Aşağıda görüntüsünü paylaştığımız sayfanın kırmızı ok ile gösterilen kısmına, Eleaf ürününün üzerinde, kare kod göreceksiniz.

Eleaf, Sahteciliğin Önüne Geçmek İçin pek Çok Farklı Yöntem Sunuyor.

Bu kare kodu Android veya iOS için yüklediğiniz bir kare kod okuyucu ile okutabilirsiniz. Tablet veya telefonunuz için bunu yaptığınızda otomatik olarak www.eleafworld.com sitesindeki “Query” (Sorgulama – Orijinallik Sorgulama) kısmına ulaşacaksınız. Bu Query kısmı Eleafworld.com ana sayfasının en alt kısmında bulunur.

Sorgulama kısmına (kırmızı ok ile belirtilen yere), kare kod bölümünün altındaki kısmı hafifçe kazıyarak ulaşabileceğiniz kodu girmeli ve sorgulatmalısınız.

Siteye ulaşmak için kare kodu telefonunuza yüklemelisiniz. Dilerseniz Android telefon veya tabletler için kare kod uygulaması için linki tıklayabilirsiniz, iOS kullanan telefon veya tabletler için ise ihtiyacınız olan kare kod uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Eleaf Seri Numarası Sorgu Kısmı (Query Kısmı – Kırmızı Okla İşaret Edilen Yer) Görünmektedir. Eğer isterseniz, aldığınız ürünün seri numarasını Eleaf ana sayfasının en altındaki bu kısımdan da sorgulatabilirsiniz.

Eleafword.com Ana Sayfasının En Altından Seri Numarası Kontrolü Yapabilirsiniz.

 

 

Dikkat: Yeni Üretilmiş Eleaf Ürünlerinde Orijinallik Nasıl Sorgulanır?

Bunun için yukarıdaki adımları atmanız gerekiyor. Ancak kullanacağınız Eleaf ürününün yeni üretilmiş olanlarında bu sistem şöyle çalışır; hafifçe kazıyıp siteden sorgulayacağınız koda ulaşmak için önce kazınacak alan üzerindeki plastik ön kısmı soymanız gerekebilir.

Eleaf, Pek Çok Farklı Yöntem Sunuyor

Aşağıda bu plastik kısmı rahatlıkla görebilirsiniz. Bu plastik kabuğu soyup, kutu yüzeyi ile arasına siyah renkli bir kısım yerleştirdiğinizde,  Eleaf logosunun altındaki renkli kısımları da görebileceksiniz.

Bu da önemli bir orijinallik sorgulama yöntemidir eğer yazdıklarımız sizlere yeterli gelmediyse buradaki videodan yardım da alabilirsiniz. Bu arada, Eleaf’ in sorgulama sayfasına renkli kare kodu okutarak da ulaşabilirsiniz, bunu da tekrar etmekte fayda var. Eğer attığınız adımlardan sonra bir hata veya uyarı ile karşılaşırsanız, almayı düşündüğünüz Eleaf Elektronik Sigara / Eleaf Ürünü sahtedir.

Sahte Joyetech E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Joyetech Ana Sayfasının En Alt Kısmında “Copycat” ve “Security Code” Kısımlarına Ulaşabilirsiniz.

Elektronik sigara pazarının en köklü üreticilerinden bir tanesi olan Joyetech de sahtesi / klonu üretilen pek çok farklı elektronik sigara modelinin üretici pozisyonunda olan bir firma.

Firmanın e-sigara ürünlerinin orijinal olup olmadıklarını sorgulayarak sahte Joyetech e-sigara cihazlarını anında anlamanız mümkündür.

Sahte Joyetech e-sigaraları anlamanız için öncelikle Joyetech’ in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitenin ana sayfasının en alt kısmında “Who We Are” bölümünü göreceksiniz. İngilizce “biz kimiz” başlığı altında Joyetech Firması ile ilgili pek çok bilginin verildiği bu alanın alt kısımlarının altında ayrıca “Copycat” sekmesi bulunuyor.

Copycat Kısmında, Sahteci E-Sigara Satıcıları Firma Tarafından Afişe Ediliyor.

Aşağıdaki imajdan nasıl bir kısım olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Bu sekmeyi açtığınızda, arasında ülkemizin de bulunduğu tüm ülkelerde Joyetech tarafından onaylanmamış veya sahte Joyetech e-sigara satan tüm e-ticaret sitelerini görebilirsiniz.

Eğer aldığınız veya alacağınız Joyetech e-sigara ürünün sahte olup olmadığını kontrol etmek isterseniz uygulayabileceğiniz diğer bir yol ise şu şekildedir;

Joyetech Ana Sayfasının En Altında (Ortada) Security Code Kısmını Görebilirsiniz.

Joyetech’ in ana sayfasının footer kısmında “Security Code” yazan bir barkod imajı  göreceksiniz. Barkod imajına tıkladığınızda, aldığınız Joyetech e-sigara kutusu üzerindeki güvenlik kodunu sorgulayabileceğiniz boş bir alanın da olduğu sayfaya gideceksiniz. Buradaki Query (Sorgu) kısmına güvenlik kodunu yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Buradan Da Güvenlik Kodu Sorgulamasını Yapabilirsiniz. Dilerseniz buradan Joyetech E-Sigara Orijinallik Sorgusu Sayfasına Hemen Ulaşabilirsiniz.

Eğer aldığınız veya almayı düşündüğünüz e-sigara siteden geçer not almıyorsa, ürün sahte demektir. Klon Joyetech e-sigara cihazını size satan site veya kurumu, Joyetech’ e şikayet ve ihbar ederek sizinle aynı ülkedeki diğer kullanıcıların mağdur olmasını engelleyebilirsiniz. Bunu sadece sahte Joyetech e-sigara ürünleri için değil, diğer markalı ürünler için de uygulamalısınız.

Sahte / Klon Wismec Nasıl Anlaşılır?

Wismec, özellikle piyasaya sürdüğü başarılı mod gövdeler ile anılan bir elektronik sigara markası. Firma, performansı ile öne çıkan elektronik sigara mod gövdelerinin yanında aynı zamanda pek çok farklı ürün de üretiyor. Peki sahte veya sahte olduğundan şüphelendiğiniz bir Wismec E-sigaranın orijinalliğini nasıl sorgularsınız?

Wismec Ürünlerinde Bu Tipte Bandroller Bulunur.

Wismec de sahte / klon elektronik sigaralar için benzer bir sorgulama metodu geliştirmiş. Wismec’ in resmi web sitesinde “batchcode” adında bir kısım bulunuyor. Bu kısma, bir Wismec elektronik sigara aldığınızda o kısımdaki kaplamalı kısmı kazıyınca çıkan kodu girebilir ve daha sonra ürününüzün orijinal olup oladığını anlayabilirsiniz.

Ana Sayfa – Support – Serial Number Aşamaları İle Orijinallik Sorgusu Yapabilirsiniz.

Wismec’ in batchcode kısmına ise linkten ulaşabilirsiniz.

Buna ek olarak klon Wismec e-sigaraları anlamak için, Wismec Ana Sayfa > Support (Destek) > Serial kısmına girebilir ve burada ürünün serial numarasını sorgulatarak da işlem yapabilir ve e-sigaranızın orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kare Kod Ve Kazınan Yerdeki Seri Numarası İle Wismec Orijinallik Sorgulanabilir.

Aşağıda Wismec’ in Batchcode Alanını Görebilirsiniz. Bir Wismec e-sigara aldığınızda, gri alanı (Skratch Check) kısmını kazıyabilir ve çıkan kodu kare – kod ile ulaşabileceğiniz Wismec / Batchcode alanında sorgulatabilirsiniz. Bunun için ilgili sayfadaki Query (Sorgu) alanına karşınıza çıkan seri numarasını girmelisiniz.

Wismec elektronik sigaralarda aynı zamanda seri numarasını da doğrudan sorgulatmanız mümkün. Ana sayfa / destek (Support) / Serial Number kısmından da seri numarası sorgulatması yapabilir ve böylece elektronik sigaranızın orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Burada da Wismec’in de ürünlerinin üzerinde bir kare kod olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu karekod, bir Wismec elektronik sigara kutusunu aldığınızda karşınıza çıkabilir.

Peki bu kare kod ne işe yarar? Diğer e-sigara cihazlarında olduğu gibi, bu karekod size belirttiğimiz orijinallik sorgulama alanlarına akıllı telefonunuz ile hemen ulaşmanızı sağlar.

Klon / Sahte Aspire E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Aspire da elektronik sigara kullanıcıları arasında son derece olan bir üretici firma. Hatta Aspire’ ın diğer pek çok e-sigara üreticisinden daha köklü bir üretici olduğunu söylemek mümkün. Peki sahte / klon Aspire e-sigara nasıl anlaşılır?

Aspire Orjinallik Sorgusu İçin Ana Sayfa – Support – Copycat Kısmına Gelmeliniz.

Aspire, diğer elektronik sigara üreticilerinden farklı olarak, sahtecilik konusunda biraz daha farklı bir yol izlemiş. Firma, bir forum kısmı açarak buradaki Aspire ürünlerini kullananların bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyor. Bu forum kısmına ulaşmak için Aspire’ ın ana sayfasından “Support” yani “Destek” kısmına gelmelisiniz. Daha sonra destek sekmesinin altındaki “Copycat” Sekmesine gelmeniz ve daha sonra ilgili foruma girmeniz bekleniyor. Ancak forumda yazılanları anlayabilmeniz için Google Translate’den faydalanmanız veya iyi derecede İngilizce biliyor olmanız gerekiyor.

Ürün Kutusundaki Bandrol, Sizi Hemen Sitenin İlgili Alanına Götürecek.

Dilerseniz Aspire Copycat forum alanına linkten de ulaşabilirsiniz. Ancak aldığınız bir Aspire e-sigara cihazının orijinalliğini sorgulamanız için yapabileceğiniz pek çok farklı şey var. Bu bahsettiğimiz, yapabileceklerinizden sadece ilki.

Aspire / Support (Destek) / Copycat kısmında, lisanssız veya sahte Aspire e-sigara ve diğer Aspire ürünlerini satan satıcı firmaları ülke ülke listelerine ulaşabilir, sahte Aspire ürünleri ile ilgili bilgi alabilir veya Aspire’ ın sahte Aspire elektronik sigara ile ilgili yaptığı güvenlik çalışmalarına ulaşabilirsiniz.

Aspire, sahte Aspire e-sigara ürünlerini saptamak için diğer firmalar gibi sahtecilik karşıtı pek çok önlem alıyor. Aspire’ ın aldığı bu önlemler bazı açılardan diğer e-sigara firmalarına oldukça benziyor. Yeni Aspire sahte ürün sorgusu için iki yöntem var. Bu yöntemlerden ilki, “eski doğrulama yöntemi” ve diğeri ise “yeni doğrulama yöntemi” adını alıyor.

İki Farklı Sistemle, Aspire Ürünlerinin Orjinalliğini Sorgulayabilirsiniz.

Aspire’ ın kendi resmi web sitesinin en altındaki kısımdan bu alana ulaşabilir ve dilediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz. Peki Aspire e-sigara kutusundaki sorgulama kısmında neler var ve bu kısım nasıl görünüyor?

Yeni Aspire Anti – Sahtecilik Etiketine Bir Bakalım;

Ürün Kutusundaki Bandroldeki “Genuine” Hologramına Dikkat

Bu anti – sahtecilik etiketi, Aspire e-sigara kutusunda bulunuyor. Etiketin sol alt kısmında lazer baskılı hologram  “Genuine”  yazısını göreceksiniz. Kelime anlamı olarak “hakiki – sahte olmayan” anlamına gelen bu kelime, Aspire ürünlerinin kutusu üzerinde bulunur ve yeterli ışıkla bu Genuine yazısı farklı şekillerde görünür.

Etiketin sağ kısmında ise bir kare kod olduğunu görebilirsiniz. Bu kısım, Aspire ana sayfasının en altındaki sorgu kısımlarına ulaşmanızı sağlar. Eğer yeni etiketli bir ürün aldıysanız yeni etkilet imajının altındaki, eski etiketli bir ürün aldıysanız eski etiket resminin altındaki sorgu alanından istediğiniz işlemi yaptırmanız mümkündür.

Aspire ürün kutusunun üstündeki etiketteki kare kodu akıllı telefon veya tabletinize okuttuğunuzda akıllı telefonunuz otomatik olarak Aspire’ ın resmi web sitesine bağlanacaktır. Sitenin en alt kısmından (etiket imajlarının altından) sorgu yapmanız için gerekli olan kodlara ise, etiket üzerindeki kare kodun altındaki alanı kazıyarak ulaşabilirsiniz.

Aspire’ ın Yeni Anti – Sahtecilik Etiketini Kullanmak İçin Aşağıdaki Adımları İzleyin

Eski Aspire Anti – Sahtecilik Etiketi

Ürün Kutusundaki Bandrolün Üstündeki Gri Kısmı Kazıyıp, Hemen Aşağısındaki Kutuya Girerek Ürününüzü Kontrol Edebilirsiniz.

Aspire tarafından daha önce üretilmiş ürünler için de orijinallik sorgulaması yaptırmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki görselimizdeki adımları uygulamanız yeterli olacak.

Sahte Aspire e-sigara ve elektronik sigaraları anlamak için eski ve yeni orijinallik bandrollerindeki “Genuine” hologramını yeterli ışık altında incelemeyi sakın ama sakın ihmal etmeyin. Android ve iOS için kare kod uygulamasını ise (yeni anti – sahtecilik etiketinde buna kesinlikle ihtiyacınız olacak) buradan ve iOS için buradan kare kod uygulama – aplikasyonlarına ulaşabilirsiniz.

Sahte JustFog E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son zamanlarda e-sigara kullanıcıları için piyasaya sürdüğü pod sistemli elektronik sigara modelleriyle adından söz ettiren Justfog, sahte JustFog e-sigara modellerini saptamanız için ana sayfasında “product authenticity” adında bir sekme bulunduruyor. Bu sekmeyi tıkladığınızda karşınıza iki başka sekme çıkıyor. Bunlar; “Counterfeit Products” (Sahte Ürünler) ve “Check Your Serial Code” (Seri Kodunuzu Kontrol Edin) sekmeleri.

Check Your Serial Code Kısmından İse Aldığınız JustFog Ürününün Orijinal Olup Olmadığını Seri Numarasını Sorgulayarak Ulaşabilirsiniz.

Bu kısımlardan birincisine tıklarsanız, JustFog e-sigara kutusu üzerindeki seri kodunu siteden sorgulatabilirsiniz.

Counterfeit Products Yani Sahte Ürünler Kısmında Satıcılar Afişe Ediliyor.

Bu sekmedeki ikinci kısma tıklarsanız, sahte JustFog e-sigara üreten firmaların bir listesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki okla gösterilmiş olan kısım, seri numarası ile orijinallik sorgulaması yapmanıza olanak verir.

JustFog ana sayfasından sahte Justfog elektronik sigaraları anlamanız son derece kolay. İlgili sekmeye tıkladığınızda “check your serial number” kısmına ulaşacaksınız. Burada sizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacak.

JustFog Elektronik Sigaralarda “Scratch Here” Denilen Kısmı Kazıyın Ve Çıkan Kodu Aşağısındaki Kutucuklara Girin. İkinci Kısım (Pembe) İse Sizin Bir Bilgisayar Olmadığınızı Onaylamak İçindir.

İlgili alana bu link ile de ulaşabilirsiniz.

Yeşil renkli etiketin altındaki gri alanı kazıyın. Daha sonra içi beyaz renkli 4 kutucuğun içine 21 haneli seri numaranızı girdikten sonra Security Check kısmındaki sayı ve harfleri altındaki boş – gri alana girin ve ardından “Verify” tuşuna basın.

Sonuç olumlu ise JustFog e-sigaranızın orijinal olduğu söylenebilir. Ancak bir sorunla karşılaşmadıysanız ürününüz tamamen orijinaldir denebilir.

Sahte Tesla E-Sigara Nasıl Anlaşılır?

Sizlere SMOK, Vaporesso, Eleaf, Wismec, Joyetech, Aspire, JustFog gibi e-sigara pazarına hükmeden e-sigara üreticilerinin sahte ürünlerinden nasıl uzak durabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Elbette gözümüzden kaçan e-sigara üreticileri de yok değil. Bu elektronik sigara üreticilerinin başında Kangertech ve Tesla geliyor. Bu firmaların ürettikleri e-sigara cihazlarının orijinallik sorgulama işlemi biraz daha zahmetli olduğu için, bunları bloğumuzdaki başka içeriklerin konusu olarak ele alacağız.

Eğer sahte elektronik sigara cihazları ile ilgili atladığımız, gözden kaçırdığımız unsurlar varsa sitemizin yorum kısmından bizlere ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Yorumlarınız bizlerin ve sizle aynı e-sigara markasını kullananlar için aydınlatıcı olacaktır.

Sahte – Klon E-Sigaraları Anlamanız İçin Birkaç İpucu 

Son olarak “counterfeit” (sahte), “Authentic” (orijinal – otantik), “Fake” (sahte), Clone – Klon (Sahte E-sigara cihazları için kullanılan bir başka tabir) ve Genuine (Orijinal – Hakiki – Taklit Olmayan) gibi İngilizce kelimeleri de kullanarak Google’ da kendi aramalarınızı yapabilirsiniz. Google Translate kullanarak veya İngilizce bilen yakınlarınızdan yardım alarak kendi aramalarınızı gerçekleştirebilir ve son gelişmeleri bu şekilde takip edebilirsiniz.

Markası ve modeli ne olursa olsun, e-sigara ürünlerinin orjinalliklerini sorgulamak için VapingTour veya başka QR Okuyucu – Kare Kod Okuyucular indirerek kullanabilirsiniz. Bir istisna olarak, VapingTour; iOS için belli prosedürlerden sonra ancak yüklenebilmektedir.

Genel olarak her elektronik sigara ürününün orijinallik sorgusu QR kodların okutulması ve QR kodun yönlendirdiği sitede çeşitli sorgulanması ile gerçekleşir. Sorgu için çoğu zaman “scratch” yazan gri kısmı (bu kısım, eskiden oynanan kazı – kazan kısımlarına benzer) kazımanız ve oradaki kodu sitenin belli alanlarında sorgulatmanız gerekir. Bu arada ürününüz sahte çıkarsa, iade talep edin. Olumsuz yanıt alırsanız, internetteki çeşitli mecralarda kötü niyetli satıcıları afişe ederek diğer e-sigara kullanıcılarını da uyarabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here