Hazır Coil Mi, RBA Mı? ElektronikSigaraShop.org Cevaplıyor

0
15017
hazir coil rba elektroniksigarashop

E-sigara kullananların en sık karşılaştığı ikilemlerden bir tanesi de cihazlarında RBA olarak da bilinen RBA yani “Re – Buildable Atomizer” veya yabancı kaynaklarda “Instant Coil” olarak geçen hazır coilleri kullanıp – kullanmamak hakkındadır. RBA mı – hazır coil mi? Pek çok elektronik sigara kullanıcısının aklındaki bu soruları sizler için yanıtlamaya çalışacağız. Hazır coil mi, RBA mı? Elektroniksigarashop.org sizler için cevaplıyor.

Hazır Coil Ya Da Diğer Adıyla “Instant Coil” Nedir?
smok-x4-coilE-sigara cihazları genellikle “kit” olarak bilinen tam teşekküllü setler halinde satılırlar. Bu da bir e-sigara aldığınızda başka bir masraf etmeden buhar elde edebilmeniz anlamına geliyor. Tam bu noktada hazır coil veya diğer adıyla “Instant Coil” kavramıyla karşılaşıyoruz. Hazır coil, e-sigara cihazlarında kullanılmak üzere üretilmiş, sarımı önceden yapılmış coil (bobin) yapılarına verilen isimdir. E-sigara cihazlarında kullanılan atomizer tanklar değiştikçe kullanılan hazır coil yapıları da değişir. Yani her e-sigarada her hazır coil kullanılmaz. Bazı yabancı kaynaklarda hazır coil “Premade Coil” ismiyle yani “önceden yapılmış – hazırlanmış coil” adıyla da anılırlar.

Hazır coil, aslında yaya benzer bir şekilde sarılmış, ortasında muji pamuk bulunan özel bir teldir. Tel, e-sigara cihazından aldığı enerjiyi bir ampul gibi ısı enerjisine dönüştürür ve arasındaki pamuğun çektiği e-likit içeriğini ısıtarak buharlaştırır. Böylelikle e-sigara buharı meydana gelir. Bu nokta önemli çünkü yaygın kanının aksine e-sigara cihazları duman değil buhar üretirler ve yanma işlemi gerçekleşmediği için e-sigara, geleneksel sigaradan daha sağlıklıdır denebilir. Hazır coil, e-sigara kullanma sıklığınıza göre 1 – 2 haftada bir değiştirilmelidir. Yani hazır coil onarılamaz ve kirlendiğinde birn yenisini atomizerinize takmak zorundasınız.

RBA Coil – Rebuildable Atomizer Nedir?
smok-tfv8-baby-rbaRBA olarak da bilinen coil çeşidi genellikle mod e-sigara modellerinde kullanılmak üzere e-sigara kullanıcısı tarafından hazırlanan bir coil yapısıdır. RBA coil sarımı için ihtiyacınız olan şeyler arasında muji pamuk (bobin – coil yapısının ortasından geçecek, e-likiti tutan kısım), sarım teli (ısı enerjisini ileten paslanmaz çelik, titanyum veya nikel tel) ve RBA atomizer tank yuvasına ihtiyacınız vardır. Ancak bunlar içerisinde elbette en önemli olanı RBA Atomizer tanktır. Çünkü bir RBA Atomizer tankınız yoksa, coil sarımı yapmanızın da bir anlamı yoktur.

RBA, kendi sardığınız coil yapılarını kullanabildiğiniz atomizerler için kullanılan genel bir tabirdir. Bu terim “RDA” yani “Rebuildable Dripping Atomizer” ve de RTA “Rebuildable Tank Atomizer” olmak üzere iki ana kısma ayrılır. RDA ve RTA’ da bobin sarımını (coil telini sarmak ve arasına pamuk yerleştirip e-likit ile ıslatmak) işlemini kendiniz yaparsınız. Buna karşın RDA, e-likit sıvısını likit tankından ayrı bir yerden çekerek coil üstüne damlatır. RTA ise kendi e-likit içeriği bulunan yeniden – yapılandırılabilir atomizerlere verilen isimdir ve bu atomizer tanklarda e-likit, coil kısmına yakın bir e-likit tankında bulunur. Yine sık kullanılan bir terim olan RDTA ise hem “damlatmalı” hem de “tanklı” atomizer tanklara verilen isimdir ve tüm bu saydığımız atomizer tank modellerinde coil sarım işlemi kullanıcı tarafından gerçekleştirilir. Şimdi gelelim hazır coil – rebuildable coil farklarına…

Hazır Coil – RBA Coil Farkları
Hazır coil veya diğer bir adıyla hazır bobinin ne olduğunu yukarıda sizlere açıkladık. Genellikle e-sigara kitlerinin içinde çıkan, ayrı olarak da satılan hazır coil ürünleri genellikle yeni e-sigara kullanıcılarına tavsiye edilir. Bunun nedenlerini birkaç başlık altında sıralamaya çalışalım.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Kullanım Kolaylığı
Hazır coil yapılarını kullanarak e-sigaranızı yenilemek, RBA coillere göre daha kolaydır. Tek yapmanız gereken -hangi e-sigarayı kullanıyorsanız- tankını gövdeden ayırmak ardından da coil kısmını tanktan ayırmaktır. Eski coil yapılarını temizleyip yine kullanabilirsiniz ancak bu çok kısa bir süre için kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu yüzden yeni ve temiz olan coil’ i yuvasına taktıktan sonra e-sigaranızı kullanabilirsiniz. Yani tek yapmanız gereken eski – pislenmiş olan coil’i temiz olan yenisi ile değiştirmektir. Eski coilinizi ise atmalısınız.

Sahip olduğunuz e-sigara cihazınızın kullanım sıklığına göre coiller bir veya iki haftada bir değiştirilmelidirler. Hazır coili temizleyip kullansanız da bu coil yapısının ömrünü çok uzatmaz. Son olarak hazır coil yapılarının en büyük düşmanının aşırı ve uygunsuz kullanım olduğunu da belirtlelim. Eğer sahip olduğunuz e-sigara cihazını tecrübeli ağızlardan aldığınız tavsiyelere göre kullanırsanız, sıkıntı yaşamazsınız.

RBA Coil, “coil masrafsız e-sigara kullanımı” için ideal gibi gözükür. Buna karşın kendi coil yapılarınızı oluşturmak zaman, tecrübe ve ek malzemeler ister. RBA coil için sarım teli, sarım pamuğu ve sarım ekipmanlarına sahip olmalısınız. Bu malzeme ve araçların kalitesine göre, RBA coil ile elde edeceğiniz randıman da artacaktır. RBA coil için sitemizde bulunan yüksek kaliteli malzemeleri tercih edebilirsiniz. Bu malzemeler arasında Organik Muji Japon Pamuğu (10’lu), Wick ‘N’ Vape Cotton Bacon, Organik Muji Japon Pamuğu (180 Adet) gibi sarım pamuğu çeşitleri, Demon Killer 8 in 1, Vapor Station Kanthal A1 26 AWG (10 Metre), Vapor Station Kanthal A1 28 AWG (10 Metre), Vapor Tech Kanthal A1 26 AWG gibi sarım teli çeşitlerini ve Kuro Koiler Sarım Seti, Kuro Koiler Sarım Aparatı gibi RBA coil sarım araçlarını – malzemelerini tercih edebilirsiniz.

Eğer e-sigara kullanmaya yeni başladıysanız veya coil sarımını öğrenecek – yapacak zamanınız yoksa, hazır coil sizler için daha idealdir. RBA coil için aynı zamanda AWG, tel çeşitleri, japon pamuğu markaları hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Tecrübeli kullanıcılar için de hazır coil, değiştirilmesi çok daha kolay olan bir yapıdır ve bu yüzden sık sık tercih edilir.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Masraf
Pek çok kaynakta bir fiyat araştırması yaparsanız hazır coil fiyatları size çok fazlaymış gibi görünebilir. Ancak, hazır coil hem daha pratik hem de daha kısa zamanda kullanabileceğiniz bir ürün olmasının yanında RBA coil yapılarından uzun vadede daha az masraflıdır. Neden mi?

Öncelikle RBA Coil, genellikle yoğun buhar ve aroma elde etmek amacıyla kullanılan bir atomizer çeşididir. Kendi coil sarımınızı yapabilmek için öncelikle bir RBA atomizere ihtiyacınız var. Buna ek olarak RBA tellerine yeterli güç sağlayacak performanslı bir mod gövdeye. Bunlara ek olarak coil sarmak için hazır sarılmış tellere, sarım teline, muji pamuğa ve sarım araçlarına da sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bu yan ürünler, RBA coil unsurlarını hemen her e-sigara kullanıcısı için son derece masraflı bir hale getirmektedir.

Elektronik sigara kullanıcıları arasındaki yaygın inanış, hazır coil ürünlerinin RBA coil ürünlerine nazaran daha pahalı olduğu yönündedir. Ancak durum bunun aksi yöndedir. Çünkü RBA coil için atomizer, sarım teli – sarılmış bobin, muji pamuk gibi şeylere ihtiyaç duyarsınız. Hazır coil ürünleri genellikle tek tek değil, 5’ li – 6’ lı paketler halinde satılırlar ki bu da ortalama bir kullanımla 12 hafta, daha anlaşılır bir dille 3 aya denk gelir. Eğer cihazınızı sık sık kullanan biriyseniz bu süre 1 – 2 ay olabilir. Buradan hareketle hazır coil ürünlerinin RBA coil’e oranla daha hesaplı ve masrafsız olduğunu söylemek mümkün. Geleneksel sigara ve hazır coil kullanan elektronik sigara karşılaştırması yapıldığında ise e-sigaraların daha ekonomik olduğu ortaya çıkan bir gerçektir.

Hazır Coil Ve RBA Coil: Hangisi Daha Pratik?
Bu sorunun da cevabını tahmin ediyorsunuzdur. Hazır coil, değişimi çok daha rahat ve kolay yapılan bir coil çeşididir. RBA coil sarımını yapabilmek için uzun bir süre emek ve zaman harcamalı, üstelik coil sarma işlemini kendiniz için bir tür hobi gibi görmelisiniz. Bu arada RBA Coil için aynı zamanda kullanacağınız malzemelerin bir kısmının ilk zamanlarda ziyan olacağını da söylemek mümkün.

Peki RBA coil ürünlerinin hazır bobinlere göre avantajları yok mu? Elbette var. Tıpkı sigara içim – MTL içim seçiminde olduğu gibi farklı e-sigara kullanıcıları için farklı tercihlerden söz etmek mümkün. Şimdi dilerseniz hazır coil – RBA coil karşılaştırmasında biraz da RBA Coil’ in avantajlarından söz edelim ve elektronik sigara kullanıcıları tarafından neden tercih edildiklerini derinlemesine inceleyelim.

RBA Coil Avantajları Nelerdir?
RBA coil genellikle nargile içim e-sigaraların atomizer yapıları için tercih edilirler. Mod gövdeden aldıkları enerjiye daha rahat çevirdikleri için daha yoğun buhar ve daha yoğun aroma tadı sağlayan bu coil yapıları genellikle deneyimli e-sigara kullanıcıları tarafından tercih edilirler. RBA Coil sarım işleminin en zor kısımlarından birisi de bobin telini sarmaktır. Ancak günümüzde farklı malzemelerden üretilmiş -bu malzemeler titanyum, paslanmaz çelik, nikel olabilir- ve hazır olarak sarılmış bobinlere ulaşmanız mümkün. Sitemizde de satışta olan Demon Killer 8 in 1, Clapton Wire Kanthal A1 26 AWG gibi ürünlerde de göreceğiniz üzere, RBA coil ürünlerinde tel sarımını kendinizin yapmanıza gerek yok. Ancak yine de RBA Coil kullanmanın hazır coillere nazaran daha zahmetli olduğu söylenebilir.

RBA coiller genellikle mod e-sigara cihazlarıyla kullanılırlar ve yoğun buhar – yoğun aroma için tercih edilirler. Ancak hazır coil yapılarının aksine RBA coil sarımı yapmak için öncelikle güçlü bir mod gövdeye ihtiyacınız var. Buna ek olarak aynı zamanda bir RBA Atomizere de ihtiyacınız var. Sitemizde de satışta olan GeekVape Eagle, GeekVape Ammit RTA, Wotofo Serpent Mini gibi RBA atomizerler yoğun buhar ve aroma sağlayabilen atomizer modellerinin başında gelir.

Hazır coil ve RBA coil karşılaştırması yaptığımız yazımızın başında hazır coillerin 1 – 2 haftalık bir kullanım ömrü olduğundan söz etmiştik. Eğer hazır ürünler yerine kendi sarımınızı yaptığınız bobinleri tercih ettiğinizde bu süre pek değişmez. Buna karşın eğer kendi coillerinizi sarmakta ustalaşırsanız daha ekonomik bir e-sigara kullanımının kapılarını da aralayabilirsiniz.

RBA Coil Ve Mod E-Sigaralar
Sadece RBA coil değil, mod elektronik sigara cihazlarının da kendilerine has avantajları vardır. Mod e-sigara modelleri ve RBA coillerin kullanım avantajları parallellik gösterir. Hazır coil ürünlerinde genellikle tek tip tel kullanılıyor olsa da, RBA coillerde farklı elementlerden üretilmiş teller de rahatlıkla kullanılabilir. Nikel, paslanmaz çelik veya titanyum gibi malzemeler RBA coillerde sarım için kullanılabilir. Buna ek olarak mod elektronik sigara gövdeleri, farklı teller için farklı enerji seviyesi – ısı ve direnç sağlayabilirler. Yani mod elektronik sigara modelleri ve RBA coil ürünlerinin kullanıcılara daha özgür bir kullanım sunduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

RBA Coillerle İlgili Terimler
Kendi coillerinizi sarmak için belli bir ustalık seviyesine ulaşmanız gerektiğinden söz etmiştik. Ustalık seviyesine ulaşmak için ilk yapmanız gereken şeylerden birisi, ilgili terimler konusunda bilgi sahibi olmaktır. İşte RBA coiller ile ilgili terimler;

Muji Pamuk: Japon Pamuğu olarak da bilinen bu malzeme, e-likit içeriğini çeken ve teller sayesinde ısınmasını sağlayan kısımdır. Sanılanın aksine RBA coil için az miktarda muji pamuk kullanmanız yerinde olacaktır.

AWG: “American Wire Gauge” kelimelerinin kısaltılmış hali olan bu tabir, tellerin çapı için kullanılır. Farklı çaptaki teller e-sigara deneyiminin farklılaşmasına neden olur. Ancak bu, bir başka makalenin konusu…

Alien Wire: Bobin sarımları için genellikle Clapton tel kullanılır. Buna karşın Alien Wire, RBA coil sarımı yapmak için tercih edebileceğiniz en kaliteli sarım tellerinden birisidir.

Kuro Coiler / Kuro Koiler: Bobin – Coil sarımı için ihtiyacınız olan her parça Kuro Coil, Kuro Koiler setlerinin içerisinde hazır olarak bulunur. Buna pamuk kesmek için kullanılan katlanır makas ve seramik uçlu cımbız da dahil.

Dry Burn: RBA Coiller de zamanla kirlenirler. E-sigara kullanıcıları, bobinlerindeki kirlenmenin önüne geçmek için tankı ve diğer kısımları söktükten sonra coil kısmını ateşlerler ve telin üzerindeki e-likit ve pamuk kalıntılarının yanmasını sağlarlar. Bu durum RBA coil yapılarının biraz daha uzun ömürlü olmasını sağlarlar.

Seramik Cımbız: RBA coillerde tel bobin kısmının arasındaki boşlukların seviyesi son derece önemlidir. Bu kısımları aralamak – aralıklarını arttırmak son derece önemlidir. Bu ve diğer işlemler için seramik uçlu cımbız kullanılır.

İster hazır coil ister RBA coil… her coil yapısının kendisine has avantajları ve dezavantajları vardır. Bu konuda olabildiğince bilgi edinerek, e-sigara deneyiminizi çok daha keyifli bir hale getirmek tamamen sizlerin elinde. Genel olarak eğer elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan biriyseniz, hazır coil tercih edebilirsiniz. Ancak deneyimli ve yoğun – doygun buhar elde etmek isteyen biriyseniz, RBA coil – atomizer ve bu atomizerler için mod gövdeleri tercih edebilirsiniz. Hepinize bol buharlı günler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here