Sigara İçim Ve Nargile İçim Arasındaki Farklar Nelerdir?

1
12425
sigara içim ve nargile içim arasındaki fark

Elektronik sigara kullanmaya henüz başlamamış sigara bağımlıları için “sigara içimi”, “nargile içimi – Sub OHM”, “sigara içimi – MTL” gibi terimler bir şey ifade etmiyor olsa da, bir e-sigara kullanıcısı için bu terimler basit kelimelerden fazlasını ifade eder. Özellikle e-sigara ile ilgili forum ve sayfalarda bu terimlerle karşılaşıyor ve ne anlama geldiklerini merak ediyorsanız blogvaper.com adresinin sizler için hazırladığı bu içerik oldukça hoşunuza gidecek. Yazımızın ilerleyen kısımlarında ise sigara içim ve nargile içim arasındaki farklara da geniş olarak değineceğiz.

Sigara İçim MTL Nedir?
mtl sigara içim nedirSigara içim, e-sigara kullananlar arasında yaygın bir tabirdir. Farklı bir e-sigara kullanma şeklini ifade eden bu kelime, daha az buharla bildiğiniz sigaraya benzer bir içim sağlama eylemine verilen addır. Yani sigara içim atomizer kullandığınızda e-sigara cihazından hemen ve yoğun miktarda buhar gelmez. Onun yerine daha az, daha yüksek nikotin değerlerine sahip ve yoğun aromalı bir buhar elde edersiniz. Özellikle son yıllarda pek çok deneyimli e-sigara kullanıcısı sigara içim şeklini tercih etmektedir.

Sigara İçim Nargile İçim Yerine Neden Tercih Ediliyor?
Bunun çeşitli nedenleri var. İlk olarak yoğun e-sigara buharı -özellikle kapalı alanlarda- sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edebilir. Özellikle yoğun olarak bir mod e-sigara kullanıyorsanız; bunun için uygun atomizer ve e-likitiniz varsa yoğun buhar kapalı bir odayı göz gözü görmez hale getirebilir. Belki de bu yüzden özellikle ev ortamında sigara içim e-sigara kullanımı daha fazla avantaj sağlar.

Sigarayı Yeni Bırakanlar “Sigara İçim” Diyor!
Sigara içim, tıpkı geleneksel bir sigaradan duman çekiyormuşsunuz gibi bir deneyim yaşatır. Bu durum özellikle sigara bağımlılığına son vermek isteyen kullanıcılar için uygundur. Aslında gerek sigara içim gerekse nargile içim e-sigara cihazları sizin nikotin ihtiyacınızı giderir. Buna karşın sigara içimi e-sigara cihazlarının geleneksel sigaraya daha yakın bir his sağladığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak e-sigara kullanıcılarının sigara içim tercih etmesinde rol oynayan pek çok farklı faktör var.

Nargile İçim Yoğun Buhar Sağlar, Ama…
sub ohm nargile içim nedirE-sigara, geleneksel – bildiğimiz sigara veya nargilelerin aksine duman değil aromalı bir buhar meydana getirirler. Tipi veya markası ne olursa olsun elektronik sigaralar bu işlemi coil (bobin) kısımlarındaki e-likit sıvısını buharlaştırarak yaparlar. Hangi içim metodu baskın olursa olsun elektronik sigara cihazlarının buharı içeriğinde çok az miktarda aerosol veya dereceleri nanogramlarla ifade edilen solvent gibi zararlı partiküller içerebilir. Yine de elektronik sigara buharı, sigara veya nargile dumanına göre çok daha az zararlıdır. Ancak elbette herkes sizin kadar bilinçli değil…

Günümüzde kimi kaynaklar tarafından “elektronik nargile” olarak bilinen mod e-sigara modelleri bu isimlerini sağladıkları dolgun ve yoğun buhara borçlular. Yoğun ve dolgun buhar kimi elektronik sigara kullanıcısı için vazgeçilmez olsa da toplum e-sigara buharı konusunda ne yazık ki yanlış bilgilendirilmektedir. Bu da elektronik nargile (mod e-sigara) cihazlarının yoğun buhar veren özelliğinin özellikle halka açık alanlarda sizler için sorun oluşturması anlamına gelir. Sigara içim e-sigara cihazlarının dışarıda, günlük koşuşturma sırasında kullanılmak için çok daha ideal olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sigara içim e-sigara cihazlarının buharı kimseyi rahatsız etmeyecek derecede azdır ve göze batmaz.

Sigara İçim Daha Pratiktir, Çünkü…
Sigara içim e-sigara özellikle günlük yaşam için daha idealdir. Araç kullanırken kimse aracının yoğun elektronik sigara buharı ile kaplanmasını istemez. Aynı durum restoran, kafe gibi yerler için de geçerlidir. Sigara içim metodu, elektronik sigara cihazları ve atomizerleri(atomizer, coil – bobin altyapısı ve likit tankının bulunduğu kısımdır) genellikle MTL yani İngilizce “Mouth To Lung” olarak anılırlar. Bu terimi detaylı olarak açıklamadan önce, sigara içim ve nargile içim arasındaki bariz farklılıklardan bir diğerine değinelim.

Sigara içim e-sigara cihazları yüksek watt değerlerine ihtiyaç duymazlar. Çünkü bu cihazlar genellikle yoğun buhar meydana getirmek için üretilmezler. Sigara içim elektronik sigara cihazlarının bu özelliği, sigara içim e-sigara modellerinin daha küçük, hafif ve pratik olmasını sağlarlar.

Boğaz Vurumu Meselesi…
mtl boğaz vurumuBoğaz vurumu, sigara içim – nargile içim arasındaki farklılıkların en önemlisidir.
E-sigara dünyasına girdiğiniz anda karşınıza çıkan terimlerden biri de boğaz vurumudur. Bu ifade genellikle e-sigara buharının genzinizi etkileme şekline verilen isimdir ve e-likitlerdeki PG – VG oranları ile doğrudan ilişkilidir. Sigara içim, daha etkin bir boğaz vurumu sunar yani tıpkı sigara gibi genzinizi hafif yakar – tahriş eder. Bu his kimi kullanıcıların hoşuna giderken kimilerinin gitmez. Bir e-likitte nikotin ve PG oranı ne kadar yüksekse o kadar yoğun bir boğaz vurumundan söz edilebilir. Etkin bir boğaz vurumu için sigara içimi tercih edilir.

Eğer e-sigara buharının genzinizi yakmasını – tahriş etmesini istemezseniz VG oranı yüksek ve nikotin değeri daha düşük e-likitleri tercih edebilirsiniz. Bunun için elbette içim şeklinizi de sigara içimi şeklinden nargile içim şekline değiştirmeniz gerekir. Özellikle 18 yaşını geçmiş genç e-sigaracılar nargile içimini daha çok tercih ederler çünkü bu içim tekniği genzi yakmaz ve daha yoğun bir buhar sağlarlar. Bu farklar, sigara içim – nargile içim metodu arasındaki farklar konusunun temelidir.

Sigara İçim E-Sigara Ve Atomizerler
mtl nautilus 2 atomizerÖrneğin sitemiz blogvaper.com adresinden de sipariş edebileceğiniz ve e-sigara kullananlar arasında popüler bir marka olan Vaporesso imzasını taşıyan Vaporesso Target Mini, Vaporesso Target Pro, Aspire Zelos MTL Kit gibi e-sigara kit seçenekleri bu tipteki e-sigara cihazlarına güzel birer örnektir. Yoğun buhar üretmeyen bu cihazlar, 18650 şarjlı pil kullanmazlar. Bu da onların daha küçük, taşıması kolay ve hafif e-sigara modelleri olmalarını sağlarlar ki bu, bir elektronik sigara kullanıcısının şarjlı pillerle ilgili tüm sorunlarını otomatik olarak ortadan kaldırır. Ancak elbette sigara içim tekniği için ille de bu cihazlara sahip olmanız gerekmiyor. Mod e-sigara gövdesine monte edeceğiniz bir sigara içim atomizer – atomizer tank ile etkili bir sigara içimi elde edebilirsiniz.

Peki piyasadaki en başarılı sigara içim atomizer modelleri hangileri? Sigara içim atomizer listemizde SMOK Spirals (hazır coil kullandığı ve piyasada coilini bulmak oldukça kolaydır), Aspire Nautilus 2 (özellikle sızdırmazlık konusunda kullanıcılardan tam not almış bir atomizer tank) ve Digiflavor Siren V2 24 MTL gibi atomizer tanklar, sigara içim için idealdir.

MTL Nedir?
MTL, sigara içim – sigara içimi cihaz ve atomizerleri temsil etmek için kullanılan bir ifadedir. Bu içim tekniği “ağızdan ciğere” olarak dilimize çevrilebilir. Çünkü MTL içimde e-sigara buharı önce ağzınıza oradan da ciğerinize çekersiniz. Yani buhar nargile içim şeklinde olduğu gibi direkt olarak ak ciğerlerinize ulaşmaz. Çok kullanılmasa da nargile içim veya nargile içimi için ise “dl” yani “direct to lung” ifadesi kullanılır. MTL için ülkemizde genellikle “sigara içim” ifadesi tercih edilse de yurt dışında MTL sıkça kullanılır.

Sigara İçim Elektronik Sigara: Coil Ve E-Likit
Sigara içim teknik ve cihazların sağladıkları avantajlardan birisi de coil değiştirme sıklığıdır. Sigara içim için ciğerlerinizi biraz zorlamalı ve e-sigara cihazından sigara dumanı gibi buhar çekmelisiniz. Ayrıca sigara içim – MTL için nikotin oranı standart e-likit içeriklerine göre çok daha yüksek olan e-likitler kullanılır. Bu yüzden MTL için uygun olan e-likit içeriklerinde zaman zaman “salt nic” olarak da bilinen katkı maddesi kullanılır. Yani sigara içim ve nargile içim arasında kullanılan atomizerler ve e-sigara cihazları gibi e-likit ve coil değiştirme sıklığı gibi konularda da farklılıklar vardır.

Salt Nic Nedir?
Salt Nic veya bilinen adıyla “salt nicotine” kurutulmamış tütün yapraklarının üzerinde bulunan be nikotin karakterine sahip olan bir maddedir. Bu madde, kimyasal yapısı bakımından bildiğimiz sofra tuzuna çok benzediği için “salt nic” adı verilir.

Nargile İçim Nedir?
sub ohm nargile içim nedirSigara içim ve nargile içim birbirinden farklıdır. Gerek kullanılan elektronik sigara ve atomizerler, gerek kullanım amaçları ve şekilleri bu iki içim şeklini birbirinden kalın bir çizgiyle ayırır. Nargile içim, sigara içiminin aksine daha yoğun buhar sigara içimine nazaran daha biraz daha az nikotinli bir e-sigara kullanımını ifade eder. Aslında nargile içim “dtl” olarak bilinir yani “direct to lung”. Ancak yoğun buhar sağlayan e-sigara cihazları ülkemizde elektronik nargile olarak bilindiği için yoğun buhar sağlayan bu içim şekli için “nargile içim” tabiri kullanılır. Tahmin ettiğiniz üzere nargile içim için nargile içimi e-sigara, e-likit, coil ve atomizer – tank modelleri kullanılır.

Yoğun Buhar Ve E-Likit Çeşitliliği Ve Sigara İçim – Nargile İçim
Geleneksel sigara kadar söz edilmese de nargile de bir tütün ürünü olmasının yanında en az sigara kadar zararlıdır. Hatta çeşitli aromalı tütün içerikleri kullanılarak yapılan nargilenin sigaradan daha tehlikeli ancak buna nazaran daha zor ulaşılan bir tütün ürünü olduğunu da söylemek mümkün. Yoğun ve dolgulu buhar veren e-sigara modelleri bu yoğun buhar verme özelliklerinden dolayı elektronik nargile adı ile ülkemizde satışa sunuldular. Nargile içim ise özellikle mod cihazlar kullanılarak yapılan e-sigara içme işleminin adı oldu.

Nargile içim ve sigara içim arasındaki farklılıkların başında nargile içim tekniğinin daha yoğun buhar sağlaması vardır. Her ne kadar yoğun buhar; kapalı alanlar, araçların iç kısımları, halka açık yerler, kafe ve restoranlar için uygun olmasalar da nargile içim şeklinin de kendisine has avantajlarının olduğunu söylemek mümkün. Bunların en başında elbette yoğun buhar geliyor.

Nargile İçim E-Sigara, Coil Ve Atomizerler
nargile içim e-sigara coil atomizerNargile içim için yoğun nikotinli veya salt nic içeren e-likit içeriklerine ihtiyacınız yok. Genellikle Vaporesso Swag Kit, SMOK Alien 220 Watt, Vaporesso Revenger gibi zaten e-sigara kullananlar arasında popüler olmuş e-sigara kitleri ve standart bir atomizer ile yoğun buharlı bir nargile içimi elde edebilirsiniz. Buna ek olarak nargile içim veya nargile içimi için kullanılan atomizerler genellikle RBA olarak bilinirler. Bu atomizer kategorisinde eğer isterseniz coil (bobin) sarımını kendiniz de yapabilirsiniz. Elbette aynısı sigara içim için de geçerli. Ancak genellikle nargile içim için RBA atomizerler çok daha fazla tercih ediliyor. Buradan hareketle nargile içim için RBA atomizere sahip olmanız gerektiği de söylenebilir.

Eğer nargile içim deneyimi yaşamak istiyorsanız tercih edeceğiniz e-likit içeriklerine de özen göstermeniz gerekiyor. Piyasada “premium e-likit” olarak da bilinen ve gerek aroma çeşitliliği gerekse VG (vejeteryan gliserol) oranı daha yüksek olan bu e-likit kategorisi, nargile içim için tercih edebileceğiniz e-likitler arasında gelir. Premium e-likit için ise sitemizde de bulabileceğiniz Dinner Lady, Ruthless, Western Premium, Bomb Sauce gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Nargile İçim Avantajları
Nargile içim daha çok eğlenceli bir e-sigara kullanma tekniğidir. Yoğun buharla çeşitli alıştırmalar yaparak kendi küçük e-sigara gösterinizi yapabilirsiniz. Buna ek olarak nargile içim için kullanılan e-likit içeriklerinde genellikle boğaz vurumu sigara içim metodundaki gibi çok sert olmaz. Yani nargile içim size geleneksel bir sigaradan daha çok nargile deneyimi sunar. Peki nargile içim avantajları bununla mı sınırlı?

Nargile içim için kullanılan e-sigara modelleri masraflı büyük ve hantal cihazlar olsalar da bu cihazlar düşük nikotin değerli premium e-likit içerikleri için idealdirler. Üstelik RBA olarak da bilinen yeniden yapılandırılabilir coil ve atomizer modelleri genellikle nargile içim kullanılan mod cihazlarla beraber kullanılırlar. Bu da muji pamuk ve sarım teli ile kendi bobinlerinizi sarabilmeniz anlamına geliyor. Yani nargile içiminin kendi sarımınızı gerçekleştirmenin yolunu açtığını da söyleyebiliriz. Nargile içim, sigara içim e-likit içeriklerine oranla dişlerinize daha az zarar verir. Her ne kadar e-sigaraların dişler üzerinde büyük zararlarından söz edilemese de buharı direkt olarak ciğerlerinize çektiğiniz için çekim sürecinden dişleriniz etkilenmez.

Sigara İçim Ve Nargile İçim Arasındaki Farklar
Sigara içim daha çok sigarayı yeni bırakmış e-sigara kullanıcılarına önerilen ve işlevselliği ön planda tutan daha yoğun aroma ve nikotin sağlayan bir içim tekniğidir. Bu içim tekniğinin günlük hayat için daha ideal olduğunu daha etkin boğaz vurumu (sigaranın genzinizde meydana getirdiği his) sağladığını söyleyebiliriz. Sigara içim için sabit bataryalı, hafif ve küçük cihazları tercih edebilir, VG oranı çok yüksek olmayan e-likitlerle sigara deneyimi elde edebilirsiniz. Sigara içim vücudunuza daha yüksek oranda nikotin girmesini sağlar ve daha yoğun bir aromaya sahiptir. Ancak sigara içim e-sigara kullanımında buharın önce ağza sonra ciğere gittiğini unutmayın. Yine de halka açık alanlarda ve kapalı alanlarda sigara içimi daha avantajlıdır denebilir.

Nargile içimi ise daha çok size yumuşak bir boğaz vurumu sağlar. Çok zararlı olmasa da insan sağlığı üzerinde negatif etkilerinden söz edilen nikotine çok ihtiyacınız yoksa, aroma çeşitliliği ve yoğun buhar talep ediyorsanız nargile içim tercih edebilirsiniz. Ancak özellikle araç kullanırken veya kapalı alanlarda nargile içim şeklinden uzak durmanızı öneririz. Bu avantajlarına ek olarak nargile içim kendi coil sarımınızı yapmanıza da olanak sağlar ve genzi tahriş etmeyen bir boğaz vurumu sunar.

Sigara içim – nargile içim arasındaki farklar konusunu değerlendirerek daha keyifli bir e-sigara deneyimi yaşamanız dileğiyle…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here