Uzmanlarından E-Sigara Kehanetleri!

0
2217
e sigara geleceği

Dünya üzerindeki milyonlarca sigara kullanıcısı bu bağımlılıklarından kurtulmak için e sigara kullanmayı tercih ediyor. Bugün, tarihte e-sigara üretimi yapmış en eski firmanın açılış tarihi 2006 Yılı (Joyetech). 2006 – 2007 Yıllarından bu yana geçirdiğimiz buharlı yıllar bize e-sigaranın geçici bir heves olmadığını gösterdi. Buraya kadar her şey tamam. Peki e-sigara konusunda uzman olanların ilerleyen yıllarda e-sigaranın geleceği konusundaki düşünceleri neler? E-sigara uzmanlarından e-sigara kehanetleri!

Clive Bates: “E-Sigara Kullanımı Artarak Sigaranın Yerini Alacak”
clive batesClive Bates, ABD’ de sigara karşıtı bir örgütün şimdi emekli olmuş olan yöneticisi. Clive Bates’e göre ilerleyen yıllarda “buharlanmak” (to vaping) geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin yerini alacak.

Aslında e-sigara ile ilgili bu kehanete çok da şaşırmamak gerekiyor. Neden mi? Günümüzde her ne kadar ana akım medya e-sigara kullanmanın zararlı olduğundan söz etse de internet gibi özgür medya kanalları e-sigara hakkındaki gerçekleri tüm çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Bu da tütün lobileri veya sigara satıcıları ne kadar çaba sarf ederse etsin e-sigaranın geleneksel – normal sigaranın yerini almasını sağlıyor. Özetle e-sigara kullanmanın sigaranın yerini almasında internetin de payı oldukça büyük. Günümüzde dünyadaki tüm e-sigara kullanıcıları birbirleri ile iletişime geçebiliyor, deneyimlerini paylaşarak birbirlerine yardımcı olabiliyorlar.

David Sweanor: “Bir Kez Daha Göreceğiz Ki İnovasyon Önce ABD’deki Sonra Dünyadaki Tütün Üreticilerinin Tarzlarını Dramatik Biçimde Değiştirecek”

david sweanorDavid Sweanor, Ottawa Üniversitesinde çalışmış bir kişi. Öncesinde sağlık hukuğu, politakaları ve etiği üzerine çalışmış olan David Sweanor, e-sigaranın tütün üreticilerini dramatik biçimde etkileyeceğinden söz ediyor. Bir e-sigara kehaneti olarak karşımıza çıkmış olan bu durumun göstergelerini günümüzde çeşitli tütün üreticilerinde görebiliyoruz.

E-sigara endüstrisinin sigara ve tütün üreticilerinin radarında olduğu malum. Tütün ve sigara üreticileri ilk olarak ana akım medyayı kullanarak e-sigaranın adını kötüye çıkarmaya çalıştılar. Sonrasında bu tütün ve sigara üreticilerinin e-sigara benzeri ürünler piyasaya sürdüklerine şahit olduk. Tütünü yakmadan, ısıtarak tam bir e-sigara olmasa da benzer bir ürün ortaya koyan IQOS bu tip ürünlerin başında geliyor. Yani e-sigara üreticileri ve sektör, sigara ve tütün üreticilerinin tarzlarını gerçekten de değiştiriyor.

Phil Busardo: “E-Sigaranın Sigara İçenleri Değiştirdiğini Görmek Güzel”

phil busardoPhil Bursado asıl mesleği avukat olan bir Youtuber. E-sigara ve e-likit ile ilgili tavsiye almak isterseniz Phil Bursado’nun Youtube sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Peki Phil Bursado’ nun e-sigara konusundaki öngörüsü tam olarak ne? Phil Bursado henüz e-sigara devriminin sigara içicisini tam olarak etkileyemediğinden söz ediyor. Yine de kısa zaman içerisinde e-sigara endüstrisinin sigara içenleri etkilemesi ise güzel bir şey diye de etkliliyor.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi özellikle internetin özgür medya ortamı, e-sigara kullanımının günden güne artmasına neden oluyor. Size nikotin sağlayan ve geleneksel tütün ürünlerinden daha temiz, kötü kokmayan, daha az zararlı ve hesaplı bir alternatifiniz varsa neden sigara kullanmaya devam edesiniz? E-sigara kullanımı ilerleyen yıllarda daha şok artacak ve sigara kullanımını ortadan kaldıracak seviyeye gelecektir.

Tim Philips: “Bugün Sigaraya Alternatif Olan Bir E-Sigara Hareketini Kimse Yok Sayamaz”

tim phillipsİnternetteki “e-cig intelligence” sitesinin sahibi olan Tim Philips, e-sigara devriminin dünyadaki her ülkede artık kabul gören bir hareket olduğunu belirtiyor. Gerçekten de e-sigara bugün ana akım medyanın yanlış yönlendirmelerine ve bazı hükumetlerin yasaklamalarına rağmen giderek daha çok kullanılan bir ürün olmaya devam ediyor.

Pamela Gorman: “Ben Ve Benim Kurumum (Dumansız Ürünler Ticareti Topluluğu Yöneticisi) E-Sigara Düzenlemelerine Rağmen Bu Hareketin Durdurulamayacağına İnanıyoruz.”

pamela gormanPamela Gorman, “smoke – free alternatives trade association” topluluğunun yöneticisi. Bu da sigara ve tütün ürünlerine alternatif dumansız ürünler anlamına geliyor. Bu gruba e-sigara cihazlarını dahil edebildiğimiz gibi aynı zamanda nikotin sakızı, nikotin bandı, ilaçlar ve bitkisel tedavi yöntemlerini ve hatta tütünü buharlaştıran – ısıtan e-sigara benzeri ürünleri de dahil edebiliriz.

Peki Bayan Gorman ne demek istiyor? E-sigara bugün tüm dünya insanları için oldukça önemli bir devrim. Hatta bu devrim için “buhar devrimi” yakıştırmasını dahi rahatlıkla yapabiliriz. E-sigaranın bu önlenemez yükselişi, tütün üreticileri başta olmak üzere pek çok endüstriyi kökünden değiştirecek. Her ne kadar e-sigara ile ilgili yasal düzenleme ve yasaklar dünyanın pek çok ülkesinde baskın olsa da, dünyadaki pek çok insan e-sigara devriminin arkasında duruyor.

James Li: “MTL E-Sigara Ve Atomizerlere Ek Olarak Küçük Pod Cihazlar E-Sigara Pazarını Domine Edecek”

James Li, e-sigara kullanıcılarının da yakından tanıdıkları Innokin firmasının yöneticilerinden. James Li’ ye göre, e-sigara modellerini sıkı bir evrim süreci bekliyor. Nasıl ki mekanik modlar uygunsuz kullanım ve benzeri sorunlardan dolayı giderek azaldıysa aynı eksilme sürecinden şimdi de ağır ve hantal mod e-sigara modelleri geçecek.

James Li’ nin e-sigara ile ilgili bu öngörüsü şimdiden pek çok e-sigara üreticisinde göze çarpıyor. Pek çok e-sigara üreticisi yüksek watt modellerinden pod mod olarak da bilinen daha küçük e-sigara modellerine doğru bir evrim sürecinden geçiyor. Piyasada sadece pod – mod e-sigara modelleri değil aynı zamanda MTL atomizer ve e-sigara modelleri de popülerleşip yaygınlaşıyor.

Neil Humber: “2018 Yılında İngiltere, E-Sigara İle İlgili Her Şeyin Başkenti Ve Köprüsü Olacak”

Neil Humber, İngiltere’ de e-sigara ile ilgili yayın yapan e-cig click sitesinde editörlük yapıyor. Neil Humber’a göre İngiltere, e-sigara devriminin lokomotifi olacak ve bunun başladığı yıl ise 2018 olacak. Peki bu gerçekten doğru mu?

İngiltere’nin adı e-sigaralarla pek çok defa sık anılıyor. Bunun ilk nedenlerinden birisi dem İngiltere’nin e-sigara konusundaki bilimsel ve tıbbi araştırmalara diğer pek çok ülkedekinden daha fazla önem vermesi. İngiltere’ de e-sigara devrimi ilk olarak devletin sigarayı bırakanlara bedava olarak e-sigara vermesi ile başladı. Daha sonra çeşitli yasal sınırlandırmalar ingiltere’de de gündeme gelse de vatandaşların tepki ve protestoları e-sigara kullanımını İngiltere’ de tekrar zirveye taşıdı. Özetlemek gerekirse İngiltere’ nin e-sigara endüstrisinin lokomotifi olmaması için hiç bir neden yok! Ne diyelim darısı güzel ülkemiz Türkiyemizin başına…

Ghyslain Armand: “E-Sigara İle Geleneksel Sigara Arasındaki Kırmızı Çizgi Daha Da Belirgin Olmalı”

ghyslain armandPGVG ve Vaping Post adlı e-sigara kültürü dergilerinin kurucusu olan Ghyslain Armand, insanlara e-sigara ve sigara farkların daha iyi anlatılması gerektiğini düşünüyor. Peki gerçekten e-sigara ile geleneksel sigara arasında büyük farklardan söz edilebilir mi?

E-Sigara da sigara gibi zararlı bir nikotin sağlayıcıdır. Ancak sağlığa olan zararları değerlendirildiğinde e-sigara, geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin yanında son derece masum kalmaktadır. Gerek internet gerekse diğer kanallardan insanların bunun farkına varması hızlandığında sigara ve tütün üreticileri kendilerine düzen vermek zorunda kalacaklar. Günümüzde özellikle internette e-sigara ve geleneksel sigara karşılaştırması üzerine pek çok kaynak var. Buradan da küçük bir araştırma yapabilir ve e-sigara ile geleneksel sigara arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları kendiniz de görebilirsiniz.

Eğer içeriğimizin konusunu sevdiyseniz ve dünyanın dört bir yanındaki pek çok uzmandan e-sigara kullanımı ile ilgili daha fazla kehanete ulaşmak isterseniz linke tıklamanız yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here