İngiltere’li Doktorlar Elektronik Sigara İçilmesini Tavsiye Ediyor

0
3769

Hekimlerin mesleki gelişim sınavını düzenleyen ve dört ayrı tıp fakültesine sahip Royal College of Physicians E-Sigara hakkında bir rapor sundu.

200 sayfalık raporda, Elektronik Sigara normal sigaralara kıyasla kat kat güvenli olduğunu ve sigarayı bırakmada büyük oranda faydası olduğunu kanıtlayan güçlü veriler elde ettiğini bildirdi. Raporda, yeterli dozlarda ve kontrol edilerek kullanımı halinde Elektronik Sigaraların milyonlarca insanın hayatını daha sağlıklı hale getirebileceği vurgulandı.

E-Sigaraların sigaraya başlamaya teşvik sağlayabileceği yönündeki endişeler de gereksiz olarak görüldü ve sigara bırakmada en büyük yardımı sağlayan ürün olarak görülen Elektronik Sigaranın kullanımının teşvik edilmesi istendi. Elektronik Sigara İngiltere’de en popüler ve sağlıklı sigara bırakma yöntemi olarak görülüyor. Fakat daha önce İngiltere’nin bazı bölgelerinde bu cihazlar tartışmaya sebep olmuş ve Galler bölgesinde kamuya açık yerlerde kullanımının engellenmesi için girişimlerde bulunulmuştu.

Royal College of Physicians ise, doktorlarının destekleriyle Elektronik Sigara veya sigarayı bırakmaya yardımı dokunacak cihazları kullanan kişilerin sigaraya bir daha hiç başlamamak üzere bırakabilme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti. Çok uzun yıllarda kullanımda e-sigaraların sağlığa verilen zarar yönünden normal sigalardan %95 daha sağlıklı olduğunun üzerine dikkat çekildi. Yine de Elektronik Sigaraların tamamen sağlıklı olduğu söylenmedi.

İngiltere’de kamu sağlığı bölümünde uzman Profesör olarak nitelendirilen Simon Capewell “e-sigaraların uzun vadeli etkileri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değiliz, o yüzden daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var” diyerek ekliyor.

Kaynak: www.bbc.com/turkce/haberler/2016/04/160428_e_sigaraya_onay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here