Yurtdışından Elektronik Sigara Almak

1
24306
yurtdisindan elektronik sigara almak
yurtdisindan elektronik sigara almak

Ne düşündüğünüzü gayet iyi biliyoruz; yurt dışından elektronik sigara almak varken niçin ülkemizdeki site ve tedarikçileri tercih edelim? Bazı e-sigara ve e-likit fiyatlarının çeşitli nedenlerle yükselmeye başladığı, kötü niyetli e-sigara satıcılarının fiyatları olabildiğince arttırdığı bir ürün grubu hakkında böyle düşünmeniz oldukça doğal. Yine de ülkemizdeki site ve tedarikçileri tercih etmeniz için bazı geçerli sebepler de yok değil. Özellikle e-sigara kullanmaya yeni başlayacaksanız ve size yol gösterecek bir yakınınız yoksa, yurt dışından elektronik sigara almak konusunu bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz.

Çin’den Elektronik Sigara Almak

Elektronik sigara kullananlar bilirler; pek çok elektronik sigara Çin’ de üretilmektedir. Hatta Çin’in e-sigara teknolojisinin ve endüstrisinin merkezi olduğu dahi söylenebilir. Günümüzde daha ucuz ve hesaplı fiyatlarla Çin’ den e-sigara almak istemeniz oldukça doğal. Özellikle gösterişli ve yoğun buhar veren bir mod elektronik sigara modeli, size küçük çaplı bir servete mâl olabilir. Bu yüzden popüler Çin sitelerinden alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak düşündüğünüz şey pratikte pek de mümkün olmayabilir…

Çin ‘den Elektronik Sigara Alırken Bir Kez Daha Düşünün…

Ülkemizde elektronik sigaraların sahip olduğu hukuki statü bu ürünlerin ülkemize kolayca sokulmasını ve satışının yapılmasını engellemektedir. Bahsi geçen ve merkezi Çin’ de bulunan siteler genellikle siz bir elektronik sigara istediğinizde cihazın parasını hemen alırlar ancak cihazın gümrüğe takılması durumunda bir sorumluluk almazlar ve bu konuda sitedeki Çinli e-sigara üreticilerini / satıcılarını suçlamak, çok adil bir yaklaşım olmaz.

Elektronik sigara Türkiye’ de yasak olduğu için, ülkemize doğal gümrüklerden girmesi risklidir. Yani gümrük, sipariş ettiğiniz elektronik sigaranın bir tür tütün ürünü olduğunu anladığı takdirde ürünü ülke sınırlarının içerisine sokmaz. Kısaca, Çin veya Çin alışveriş sitelerinden elektronik sigara almak, e-sigara için ayırdığınız paranın tamamen çöpe gitmesine neden olabilir. Ancak Çin’ den e-sigara almak o kadar da kolay değil, yani sizi bekleyen başka şeyler de var…

Eğer Çinli alışveriş sitelerinden bir ürün sipariş ettiyseniz, ürününüzün adresinize oldukça uzun bir zaman sonra ulaştığını biliyorsunuzdur. Yani ürün adresinize ulaştığında, ürünü sipariş ettiğiniz zaman ve tarihi dahi unutmuş olabilirsiniz. Yani her şey yolunda gitse ve ürününüz gümrükten bir şekilde geçse de, size ulaşması neredeyse 1 ayı bulacaktır.

elektronik sigara dukkani
elektronik sigara dukkani

Daha Hesaplı Ve Ucuz E-Sigara Efsaneleri

Çinden bir e-sigara almak için sipariş verdiniz, gümrükte yaşanacak risklerin farkındasınız ve beklemeye razısınız. Ancak bu kârlı alışverişin başka riskleri de var. Çinde ihracat yapan satıcılarla sıkı bir pazarlığa oturursanız, muhtemelen kusurlu bir ürünle karşılaşacaksınız. İthalat – ihracat ile ilgilenen herkes, Çinli satıcılarla çok pazarlık yapmanın kötü sürprizlerin nedeni olduğunu bilirler.

Yazımızın başında, insanların yabancı site ve Çinli sitelerden e-sigara almak istediklerini belirtmiştik. Bunda da fiyat önemli rol oynayan bir faktör. Yani daha ucuz ve hesaplı e-sigara cihazları almak için bu yolu tercih etmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Bu bir dereceye kadar doğru bir önerme ancak, ülkemizdeki e-sigara ve e-likit fiyatlarını etkileyen başlıca etmenin kur farkı olduğunu unutmayın. Yani kur farkından dolayı büyük riskler aldığınız ürün size daha hesaplı veya ucuz bir fiyatla ulaşmaz ya da fiyat farkı, aldığınız riske değmez.

Son olarak, klon elektronik sigara satışının yabancı sitelerde kolaylıkla satılabildiğini de belirtelim. Yani siz gümrük, gecikme, az fiyat farkı gibi pek çok unsuru değerlendirerek bir e-sigara sipariş ettiğinizde (özellikle de SMOK Alien 220 Watt veya Eleaf iStick Pico 75 Watt) klon yani “sahte” bir elektronik sigara ile karşılaşmanız son derece kolay. Bir klon elektronik sigara kullandığınızda ise patlama, bozulma vs. gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yani klon elektronik sigara modelleri hem sağlığınızı, hem zamanınızı hem de paranızı çöpe atmanız anlamına gelmektedir.

Ayrıca son bir hatırlatma; dünyanın diğer ucundaki bir satıcı sizin e-sigaraya yeni başladığınızla veya onu nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgilenmez. Her kâr amacı güden kuruluş gibi parasını alır ve ürününü satacak yeni müşteriler ararlar. Yani siz bir sorun yaşadığınızda (bu kullanımla veya cihazın kendisiyle ilgili olabilir) bir muhatap bulmanız zor olmanın ötesinde imkansızdır.

pearl shine e cig
pearl shine e cig

E-Sigara Üreticilerinin Resmi Web Sitelerinden Ürün Almak

Klon elektronik sigara ve sahte yan ürünler almak istemiyorsanız e-sigara üreticilerinin resmi web sitelerinden de sipariş verebilirsiniz. Ancak gümrük, kur farkı ve gecikme gibi riskler varlığını devam ettireceğinden bu da çok akıllıca bir yol olmaz.

SMOK, Vaporesso ve Eleaf gibi markaların resmi web siteleri size klon ürün satmazlar ya da bir sorun yaşadığınızda şikayetinize karşılık verecek birilerini bulabilirsiniz. Ancak bunun için iyi derecede İngilizce bilmeniz gerektiğini ve e-sigaraların gümrükten geçmesinin riskli olduğunu da belirtelim.

e sigara likitleri
e sigara likitleri

Ülkemizdeki E-Sigara Sitelerinden Ve Tedarikçilerinden Ürün Almak

Öncelikle ülkemizdeki elektronik sigara site ve tedarikçilerinin hepsinin birer melek olmadığını belirterek söze başlayalım. Yani her e-sigara sitesi fiyatlar ve satış sonrası destek noktasında özverili çalışmıyor. Bu durumun bizler de farkındayız. Ancak işini iyi ve dürüst yapsın – yapmasın, e-sigara site satıcılarının da bazı risklerle karşı karşıya kaldıklarını belirtelim.

Nedir bu riskler? Öncelikle e-sigaranın ülkemizdeki hukuki durumu, e-sigara satıcılarını zorlamaktadır. Ülkemizdeki ilgili kurumların elektronik sigarayı bir tür tütün ürünü olarak görmesi ve de satışını yasaklaması, fiyat denetimi ve tüketici hakları noktasında dengenin bozulmasına neden oluyor ve kötü niyetli olsun – olmasın her satıcının işinin zorlanmasına sebep oluyor. Depolama ve güvenlik, e-sigara ve e-likit fiyatlarının büyük oranda artmasının en önemli nedeni.

elektronik sigara likitleri
elektronik sigara likitleri

Elektronik Sigara Fiyatları Neden Yüksek?

Özellikle son zamanlarda gerçekleşen kur farkı ise, ülkemizdeki e-sigara ve e-likit fiyatlarının büyük oranda artmasının bir başka nedeni. Elektronik sigara satışı hukuka aykırı kabul edildiği için kredi veya para transferinde sadece peşin para ile alım yapılıyor olması da e-sigara satıcılarının üstesinden gelmek zorunda oldukları bir başka sorun. Bu durum haliyle e-sigara ve e-likit fiyatlarının çok yüksek olmasına da sebep olabiliyor.

Elektronik sigara ve yan ürünlerinin ülkemiz sınırlarına sokulması da bu ürünlerin fiyatının yüksek olmasındaki bir başka neden. Bu ürünler, işini iyi yapan – yapmayan her e-sigara satıcısının büyük bir risk almasına neden olduğu için e-sigara ve yan ürünlerindeki fiyatlar yüksek olmasının da yanında oldukça dengesiz. Bu arada işini iyi yapan güvenilir e-sigara satıcılarının, hukuka karşı gelme pahasına sizlere bu ürünleri sunduklarını da belirtelim.

Elektronik Sigara Satıcıları Ve Siteleri – Satış Sonrası Destek

Elektronik sigaralar sadece ülkemiz için değil dünya için de yeni sayılabilecek bir ürün. Bu yüzden tüketiciler özellikle e-sigaraları kullanmak konusunda sorun yaşayabiliyorlar. Bu durumda bazı site ve tedarikçiler sizlere yardımcı oluyorlar. Cihaz kurulumundan kaç nikotinli e-likit alacağınıza, Premium e-likit tavsiyesinden coil değişimine kadar pek çok e-sigara tedarikçisinin sizlere yardımcı olduklarını söyleyebiliriz. Bu da yabancı bir siteden ürün almak yerine neden ülkemizdeki tedarikçileri tercih etmeniz gerektiğine dair bir başka neden.

İşini iyi yapan bir e-sigara tedarikçisi, sitesi bulduysanız şanslısınız. İşini kötü yapan bu tip site ve tedarikçileri internetteki uygun mecralarda afişe etmekten ve şikayetinizi belirtmekten asla çekinmeyin.
Son Olarak…

Yazımızda hiç insanların para ve zamanlarına göz dikmiş e-sigara tedarikçilerini / satıcılarını aklamadan sizleri aydınlatmaya çalıştık. Yukarıda saydığımız pek çok neden, e-sigara fiyatları neden yüksek sorusunun da cevabı niteliğinde.

Satış sonrası destek vermese de ya da piyasa fiyatlarının üzerinde satış yapsa da ülkemizde e-sigara ürünlerini satan site ve tedarikçilerin yabancı sitelerden daha güvenilir olduğu söylenebilir. Ancak elbette her meslek grubunda olduğu gibi bu sektörde de işini kötü yapan / fahiş fiyat talep eden satıcılar yok değil. Bu tipteki site ve satıcılara dikkat etmeniz dileğiyle hepinize bol buharlı günler dileriz.

1 YORUM

  1. Merhabalar öyle güzel yazmışsınız ki. Ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. Ama gel gör ki aradığım model ve istediğim coili türkiyede yoook. Yurtdışından bir kaç sipariş verdim belki biri geçer. Siz getirin 10 katına satın ben yine alırım. Eleştirmek kolay tabi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here