Elektronik Sigara Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir Mi?

0
4242

Elektronik Sigaraların Oluşturabileceği Bazı Riskler

Elektronik sigaraların kullanıcıları tütün mamüllerinden uzak tuttuğuna ve iğrendirdiğine dair bilgilerden daha önce bir çok yazılarımızda bahsetmiştik.
ABD’de, Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA, elektronik sigaralarla ilgili araştırmalarına devam ediyor.
İngiltere’de elektronik sigara, sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlara devlet tarafından ücretsiz bir şekilde veriliyor.
Elektronik sigaranın tüm bu iyi yönlerinden ziyade, %100 zararsız olduğuna dair maalesef kimse bir yorum yapmak istemiyor.
Kısacası elektronik sigaralar her 10 sigara tiryekisinden 7’sini sigaradan kurtarsa da, yüzde yüz masum olmayabilir.
Fakat bu yazımızda, e sigaralarla alakalı farklı bir konuya parmak basacağız: Elektronik Sigara ile Kilo Vermem Mümkün mü?
Elektronik Sigara Direk Olarak Kilo Verdirmesede Dolaylı Yollardan Kilo Vermenize Sebep Yaratabilir!

Bu sorunun yanıtını dolaylı yöntemlerden “evet” şeklinde yanıtlamak mümkün olabilir. Öncelikle e sigaralara doldurduğumuz e likitler, tatlı krizinizin önüne geçebilir.
Yoğun aroma kaynaklı buhar, severek yediğiniz arzuladığınız bir tatlının tadını size tattırmakla kalmaz ve bu şekilde yemek istediğiniz o tatlıyı yemiş gibi hissedersiniz.
İçinizdeki isteği azaltabilir yada kesebilir.
Elektronik Sigara Likitleri -Herkesin bildiği şekilde- bir çok birbirinden ayrı likit çeşitlerine bölünmektedir;
Frambuazlı pastadan Tiramisuya, kurabiye aromalarından milkshake‘e kadar bir çok çeşit arasından kolayca seçim yapabilirsiniz.
Çikolatalı aromalı bir likit seçerseniz, aniden gelen çikolata yeme isteğini kesebilirsiniz.
Bu şekilde de dolaylı yollardan içinizde bulunan tatlı krizlerinizi bitirir ve istemeseniz de kilo vermeye başlarsınız.

Sigaraya son verirken E Sigaradan Yardım Alabilmeniz Mümkün
Elektronik sigaraların kilo vermenizdeki diğer dolaylı bir etkisini çoğunlukl sigara tiryakileri iyi bilir.
Sigaradan kurtulmak istediğinizde ve sigarayla aranıza bir mesafe koyduğunuzda, beyninizin içerisinde bulunan seratonin ve dopamin hormonları önemli biçimde düşüş gösterir.
Bu da iştahınızın çoğalmasına sebebiyet verir. Kısacası tüketmediğiniz her bir sigara size tartıdaki kütle şeklinde geri dönüş sağlar. Peki e sigaranın bu zaman dilimi içerisindeki etkileri nelerdir?
Elektronik sigara, insan vücudunun nikotin ihtiyacını karşılamanın tüm yöntemlere oranla en sağlıklı yöntemlerinden biri olarak tarihe geçmiştir.
Vücudumuzun nikotin ihtiyacını gideremediğimizde vücudumuzdaki endorfin gibi maddelerin miktarında düşüş görülür. Bu durumda da iştahınızın açılmasına sebebiyet verir.
İştahınızın açılmasıda doğal olarak kilo artışına neden vermektedir. Bu sorunu bitirmek ve derin bir oh çekmek için elektronik sigara içmeye başlayabilirsiniz.

Bu şekilde vücudunuz nikotin ihtiyacını kendinize zarar vermeden karşılayacaksınız, ve bu da hayatınızın her alanında hem maddi, hem sağlıksal, hemde manevi ve psikolojik olarak daha huzurlu yaşamanıza sebep olmaktadır.
Elektronik sigaralar kanın içerisinde bulunan gluktoz miktarına etki etmediği için diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerde gönül rahatlığıyla içebilmektedir.
Eğer siz de sigaradan elinizi eteğinizi çekme teşebbüsü bulunduğunuz da kilo artışından dert yanıyorsanız ve aniden gelen tatlı yeme isteğine karşı savaş veremiyorsanız, bunlarla başa çıkabilmek adına elektronik sigaralardan faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here